Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o...

Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o...17.11.2007 11:31
Magda B.

... KINIE, ale baliście się zapytać. Czyli świetna Z-boczona historia kina Sophie Fiennes - już 5 grudnia ukaże się na DVD. Dokument ten zrobił prawdziwą furorę podczas ostatniego warszawskiego festiwalu Doc Review - bilety wykupione były jeszcze na długo przed seansami, a na specjalne życzenie widzów organizowane były specjalne, dodatkowe projekcje.

... KINIE, ale baliście się zapytać. Czyli świetna Z-boczona *historia kina *Sophie Fiennes - już 5 grudnia ukaże się na DVD. Dokument ten zrobił prawdziwą furorę podczas ostatniego warszawskiego festiwalu Doc Review - bilety wykupione były jeszcze na długo przed seansami, a na specjalne życzenie widzów organizowane były specjalne, dodatkowe projekcje.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co mogło być przyczyną tak ogromnego zainteresowania widowni - czy chodzić mogło o intrygujący tytuł , czy może raczej o postać, która nas tu oprowadza po historii kina i nadaje jej charakter metanaukowego dyskursu. Przewodnikiem i narratorem opowieści jest tu bowiem wybitny współczesny socjolog i filozof - Slavoj Żiżek, który błyskotliwie i wyczerpująco analizuje kino w ujęciu psychoanalitycznym oraz dekonstruuje przedstawione w nim idelologie. Bierze na kozetkę ponad 40 tytułów, m.in. *Dyktatora *, Ptaki, Psychozę, Solaris , Matrix i Podziemny krąg , nadaje tym filmom nowe znaczenia i nieustannie zaskakuje widza inspirującymi interpretacjami. Sam Żiżek mówi o kinie, że jest to "najbardziej perwersyjna ze sztuk. Nie daje nam tego, czego pożądamy - mówi nam jak mamy pożądać." Jednocześnie zdaje się nam sugerować, że w filmach możemy znaleźć znacznie więcej, niż chcieli nam pokazać twórcy , przez co kino staje się pełną zagadek zabawą intelektualną. Podobnie jak sam dokument, który od pierwszych minut wciąga i zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)