Apple zaprezentowało dzisiaj długo oczekiwanego iPhone 4 wraz z oprogramowaniem iOS4 (dawny iPhone OS). Wiemy już wszystko o nowym smartphonie Apple, który otrzymał procesor Apple A4, zupełnie nowy 3,5-calowy wyświetlacz IPS oraz aparat o rozdzielczości 5 megapikseli. iPhone 4 potrafi też nagrywać filmy HD 720p. i oferuje wideorozmowy czy iBooks. To tylko część nowości.

bESWZVqZ

Apple zaprezentowało dzisiaj długo oczekiwanego iPhone 4 wraz z oprogramowaniem iOS4 (dawny iPhone OS). Wiemy już wszystko o nowym smartphonie Apple, który otrzymał procesor Apple A4, zupełnie nowy 3,5-calowy wyświetlacz IPS oraz aparat o rozdzielczości 5 megapikseli. iPhone 4 potrafi też nagrywać filmy HD 720p. i oferuje wideorozmowy czy iBooks. To tylko część nowości.[h2]iPhone 4, czyli nowy design[h2]

iPhone 4 zyskał nieco inny wygląd, niż jego poprzednicy. Smartphone Apple wygląda niemal identycznie, jak prototyp przechwycony przez Gizmodo. Urządzenie posiada gniazdo mini jack, slot kart micro SIM, kamerę z flashem LED, rozdzielony przycisk regulacji głośności (do tej pory Apple zawsze stosowało jeden tego typu przycisk). Nowy iPhone 4 jest o 24% cieńszy od swojego poprzednika iPhone'a 3GS. Steve pochwalił się oczywiście, że jest to "najcieńszy smartphone na Ziemi" ;)

iPhone 4 otrzymał 3,5-calowy wyświetlacz w nowej technologii Retina, umożliwiającej lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni. Ekran posiada rozdzielczość 960 x 640 pikseli, a Steve chwalił się, że umożliwi to wyświetlanie 326 pixeli na cal. Nowy ekran wykonano w technologii IPS gwarantującej świetne oddanie barw i duże kąty patrzenia. Wyświetlacz iPhone'a 4 oferuje kontrast 800:1, czyli cztery razy większy, niż w przypadku iPhone'a 3GS. Takie parametry pozwalają uzyskać na tak małej powierzchni aż 78% pikseli, które znajdują się na wyświetlaczu iPada.[h2]Procesor i bateria

Zgodnie z przewidywaniami sercem iPhone'a 4 jest procesor Apple A4, czyli identyczny chip, jak w iPadzie. Apple zastosowało tu nieco większą baterię, a to w połączeniu z nowym procesorem ma gwarantować lepszą wydajność urządzenia:

  • 5-7 godzin rozmów korzystając z 3G (40% dłużej),
  • 6 godzin przeglądania internetu wykorzystując 3G,
  • 10 godzin surfowania przez Wi-Fi
  • 10 godzin odtwarzania filmów
  • 40 godzin słuchania muzyki
  • 300 godzin w stanie spoczynku
bESWZVrb

Nie zabrakło też akcelerometra, GPSa, modemu HSDPA oraz 802.11n Wi-Fi. W iPhonie 4 zastosowano także podwójny mikrofon, w celu eliminacji szumów w trakcie rozmowy oraz zupełną nowość - żyroskop.[h2]Aparat i kamera

iPhone 4 otrzymał matrycę o rozdzielczości 5 megapikseli wykonaną w techniologii BSI (Backside illumination) oraz LEDową lampę błyskową. Nie zabrakło też 5-krotnego zoomu cyfrowego oraz możliwości ustawiania autofokusa poprzez wskazywanie odpowiedniego fragmentu na ekranie urządzenia. Kamerki zostały ulokowane z tyłu oraz z przodu iPhone'a.

Filmy HD stają się powoli normą, także w droższych smartphone'ach. Apple nie mogło pozostać w tyle oferując w najnowszym iPhonie 4 możliwość rejestrowania filmów w jakości HD 720p z prędkością 30 klatek na sekundę. Swoje nagrania będziecie mogli nieco obrobić na iPhonie i w prosty sposób wysłać MMSem, mailem czy na YouTube.

Nowe możliwości edycji filmów na iPhonie ma gwarantować aplikacja iMove for iPhone, którą szerzej opiszemy osobno. Najważniejsze wydaje się, że iMovie ma pozwalać na cięcie i łączenie filmów, dodawanie zdjęć, muzyki oraz napisaów. Zmontowany projekt będziemy mogli zapisać także w rozdzielczości 520p czy 360p. Możliwa będzie również geolokalizacja nagrywanych plików wideo. iMovie for iPhone ma kosztować 4.99 dolara.[h2]iOS 4, zamiast iPhone OS

Pierwsza zmiana w nowym oprogramowaniu na iPhone'a jest widoczna w nazwie, z której wykreślono słowo "iPhone". W ten sposób Steve Jobs zaprezntował iOS 4. Pierwszą funkcją, na którą czekaliśmy niemal od początku istnienia iPhone'a jest multitasking. CEO Apple tłumaczył, że wprowadzenie tej przydatnej funkcji zajęło tak wiele czasu, ponieważ projektanci chcieli dopracować wielozadaniowość na iPhonie do perfekcji.

Wideorozmowy są dostępne w końcu także w iPhonie. Widok rozmówcy zajmuje prawie cały ekran. Funkcję będziemy mogli uruchomić po uzyskaniu zwykłego połączenia. Apple twiedzi, że prace nad wprowadzeniem wideorozmów wymagają sporej współpracy z operatorami, dlatego funkcja FaceTime będzie dostępna w 2010 roku tylko przy wykorzystaniu Wi-Fi. Nie zaskoczymy Was pewnie pisząc, że iPhone 4 umożliwi wideorozmowy z wykorzystaniem kamery z przodu lub tyłu oraz w trybie pionowym i poziomym.[h2]Ceny i dostępność

Zamówienia na nowego iPhone'a 4 będzie można składać od 15 czerwca. Oczekiwany smartphone trafi na rynek 24 czerwca, ale tylko w pięciu krajach: USA, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Japonii. W lipcu najnowszy produkt Apple ma być dostępny w kolejnych 18 krajach: Australii, Belgii,Kanadzie, Danii, Finlandii, Hong Kongu, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Nowej Zelandii, Singapurze i Południowej Korei. Apple obiecuje, że sprzedaż najnowszego modelu rozpocznie się w sierpniu w następnych 24 krajach, jednak nie wiadomo, w których dokładnie. Być może na tej liście znajduje się także Polska?

bESWZVrh

iPhone 4 będzie dostępny w dwóch kolorach - białym i czarnym. Urządzenie kosztuje tyle samo, co jego poprzednik iPhone 3GS. Ceny zaczną się już od 199 dolarów za wersję 16GB i 299 dolarów za model z 32 GB pamięci, podpisując umowę na 2 lata z amerykańską siecią AT&T. Jednocześnie ze sprzedaży wychodzi iPhone 3G, a model 3GS potanieje.

Aktualizacja iOS 4 będzie w pełni dostępna dla posiadaczy iPhone'a 3GS. Użytkownicy iPhone'a 3G oraz iPod'a touch (bez urządzeń pierwszej generacji) również będą mogli pobrać i korzystać z najnowszego oprogramowania, ale ze względu na ograniczenia sprzętowe nie będą dostępne dla nich wszystkie nowe funkcje. iOS 4 pobierzemy już 21 czerwca.[h2]AkcesoriaApple zaprezntowało także dock do iPhone'a 4. Gadżet ma kosztować 29 dolarów i będzie dostępny w wielu kolorach, w tym między innymi w białym, różowym czy pomarańczowym.

Czekamy na Wasze opinie na temat nowego iPhone'a 4!

Komentarze (0)
bESWZVrX