Wygląda jak zwykły ołówek. To narzędzie chroni Ukraińców

Wygląda jak zwykły ołówek. To narzędzie chroni Ukraińców

Ukraina opracowała urządzenie do rozminowywania
Ukraina opracowała urządzenie do rozminowywania
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Ukroboronprom
Adam Gaafar
29.11.2022 14:15, aktualizacja: 23.01.2023 23:04

Specjaliści jednego z zakładów ukraińskiego koncernu Ukroboronprom stworzyli prototyp produktu do wypalania metalu SF-1, który jest z zewnątrz podobny do ołówka. Narzędzie może pomóc w rozminowywaniu terytoriów wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji.

Jak czytamy na stronie koncernu, przedmiot posiada egzotermiczną mieszankę proszkową, która skutecznie spala metalowe łuski, występujące m.in. w amunicji. W ten sposób dochodzi do zneutralizowania materiału wybuchowego.

Eksperci pracują już nad technologią zdalnego wykorzystania SF-1, poprzez zintegrowanie urządzenia z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Jak przekonują pomysłodawcy, poprawi to jakość rozminowywania i pozwoli ocalić ludzkie życia. 

"Ołówek" chroniący ludzkie życie

Zakład, który odpowiada za stworzenie prototypu urządzenia, specjalizuje się w działaniach przeciwminowych i otrzymał certyfikat uprawniający do przeprowadzania rozminowywania i innych operacji z użyciem materiałów wybuchowych na terytorium Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponadto przedsiębiorstwo Ukroboronprom posiada własne Centrum Humanitarnego Rozminowywania, które zatrudnia wysokiej klasy specjalistów. W 2010 r. Centrum otrzymało akredytację ONZ dotyczącą usług w zakresie akcji przeciwminowych.

Krajobraz po okupacji

Opracowywanie skutecznych narzędzi do rozminowywania jest o tyle istotne, że po wycofywaniu się z danych terytoriów Rosjanie zostawiają na nich wiele materiałów wybuchów. Jak donosił w czerwcu serwis WP Tech, w obwodzie kijowskim nieprzyjaciel pozostawił po sobie granaty i inne groźne ładunki m.in. w plastikowych kubkach, meblach i wózkach dziecięcych.

Wśród tych materiałów znajdują się posowieckie miny przeciwczołgowe TM-62M, jak również nowoczesne miny przeciwpiechotne. Rosjanie używają w Ukrainie m.in. POM-3 Medalion. Są to miny, które wykrywają ludzkie kroki i są w stanie odróżnić je np. od kroków zwierząt. Stosowanie tej broni jest zabronione przez tzw. Konwencję Ottawską z 1997 r.

Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie