Wygląda jak zwykły ołówek. To narzędzie chroni Ukraińców

Specjaliści jednego z zakładów ukraińskiego koncernu Ukroboronprom stworzyli prototyp produktu do wypalania metalu SF-1, który jest z zewnątrz podobny do ołówka. Narzędzie może pomóc w rozminowywaniu terytoriów wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji.

Ukraina opracowała urządzenie do rozminowywania
Ukraina opracowała urządzenie do rozminowywania
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Ukroboronprom
Adam Gaafar

Jak czytamy na stronie koncernu, przedmiot posiada egzotermiczną mieszankę proszkową, która skutecznie spala metalowe łuski, występujące m.in. w amunicji. W ten sposób dochodzi do zneutralizowania materiału wybuchowego.

Eksperci pracują już nad technologią zdalnego wykorzystania SF-1, poprzez zintegrowanie urządzenia z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Jak przekonują pomysłodawcy, poprawi to jakość rozminowywania i pozwoli ocalić ludzkie życia. 

"Ołówek" chroniący ludzkie życie

Zakład, który odpowiada za stworzenie prototypu urządzenia, specjalizuje się w działaniach przeciwminowych i otrzymał certyfikat uprawniający do przeprowadzania rozminowywania i innych operacji z użyciem materiałów wybuchowych na terytorium Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić ReMarkable 2?

Ponadto przedsiębiorstwo Ukroboronprom posiada własne Centrum Humanitarnego Rozminowywania, które zatrudnia wysokiej klasy specjalistów. W 2010 r. Centrum otrzymało akredytację ONZ dotyczącą usług w zakresie akcji przeciwminowych.

Krajobraz po okupacji

Opracowywanie skutecznych narzędzi do rozminowywania jest o tyle istotne, że po wycofywaniu się z danych terytoriów Rosjanie zostawiają na nich wiele materiałów wybuchów. Jak donosił w czerwcu serwis WP Tech, w obwodzie kijowskim nieprzyjaciel pozostawił po sobie granaty i inne groźne ładunki m.in. w plastikowych kubkach, meblach i wózkach dziecięcych.

Wśród tych materiałów znajdują się posowieckie miny przeciwczołgowe TM-62M, jak również nowoczesne miny przeciwpiechotne. Rosjanie używają w Ukrainie m.in. POM-3 Medalion. Są to miny, które wykrywają ludzkie kroki i są w stanie odróżnić je np. od kroków zwierząt. Stosowanie tej broni jest zabronione przez tzw. Konwencję Ottawską z 1997 r.

Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.