Wyjeżdżasz z domu na kilka dni? Oto proste sposoby na zaoszczędzenie energii
Rosnące ceny prądu nie napawają optymizmem. Właśnie z tego powodu dobrze znać proste sposoby, pomagające zaoszczędzić energię. Serwis Świat OZE przedstawił ciekawe zestawienie porad, które można zastosować, kiedy planujemy wyjechać z domu na kilka dni. Dzięki nim zmniejszymy wysokość rachunku za energię.
31.10.2022 15:20
Planując krótszy lub dłuższy wyjazd warto pamiętać o urządzeniach, które pozostając włączone, mogą niepotrzebnie zużywać energię. Serwis Świat OZE zwraca uwagę, że nawet pozostawione w trybie czuwania, będą generować koszty przekładające się na ostateczną wysokość rachunku za prąd. Dlatego przed opuszczaniem domu należy wyciągnąć ich wtyczki z kontaktu lub też wyłączyć listwę przepięciową, do której są podłączone.
Jak zmniejszyć zużycie prądu pod naszą nieobecność?
W przypadku lodówki, której nie odłączymy od prądu (chyba że zostanie całkowicie opróżniona i nie zostaną w niej produkty mogące ulec zepsuciu) Świat OZE zaleca sprawdzenie dostępnych funkcji. Niektóre z nowoczesnych rozwiązań wyposażono w tryb wakacyjny. Jego uruchomienie powoduje zmniejszenie mocy lodówki podczas naszej nieobecności. Temperatura wewnątrz urządzenia wzrasta, a ono samo działa wolniej, przez co pobiera mniej energii. Eksperci szacują, że zużycie prądu podczas tego trybu spada o około 30-50 proc.
Kolejnym sposobem, który może pomóc obniżyć rachunek za energię, jest wyłączenie światła we wszystkich pomieszczeniach. Wydaje się to banalnie proste, ale niekiedy o tym zapominamy lub celowo zostawiamy zapalone światło w jednym z pomieszczeń. Warto pamiętać, że włączone przez długi czas żarówki pobierają sporo prądu. Nie bez znaczenia jest też rodzaj używanych żarówek.
Serwis Liczy się energia informuje, że roczne zużycie energii dla źródeł światła typu halogen (jeśli używamy ich przez około 3 godziny dziennie) to 328,5 kWh, co przekłada się na koszt 262,80 zł. Z kolei używanie świateł typu LED w takim samym wymiarze czasowym daje roczne zużycie energii na poziomie 43,8 kWh, co kosztuje nas około 35,04 zł. Widać tutaj istotną różnicę. Żarówki LED są droższe, ale taki zakup jest opłacalny w dłuższej perspektywie czasu, bo zużywają one mniej energii i dodatkowo są trwalsze.
Opuszczając dom w chłodne dni, warto zadbać o to, aby nasze mieszkanie czy dom zbytnio się nie wychłodziły. W tym celu należy zamknąć wszystkie opcje i ewentualnie sprawdzić, czy możemy przestawić je na tryb "zimowy". Jest to opcja dostępna w nowoczesnych, plastikowych oknach. W zależności od pory roku pozwala modyfikować ich szczelność, co pomaga zmniejszyć utratę ciepła w naszych domach i mieszkaniach. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii