Wykradziono 6,5 mln haseł użytkowników LinkedIn

Jeśli używacie LinkedIn i jeszcze nie zmieniliście hasła, najwyższy czas to zrobić. Wczoraj na rosyjskim forum hakerów opublikowano niemal 6,5 mln haseł użytkowników tego popularnego serwisu. LinkedIn potwierdził już, że faktycznie było włamanie i hasła wyciekły.

Impreza w LinkedIn (Fot. Flickr/mariosundar/Lic. CC by)
Impreza w LinkedIn (Fot. Flickr/mariosundar/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

Jeśli używacie LinkedIn i jeszcze nie zmieniliście hasła, najwyższy czas to zrobić. Wczoraj na rosyjskim forum hakerów opublikowano niemal 6,5 mln haseł użytkowników tego popularnego serwisu. LinkedIn potwierdził już, że faktycznie było włamanie i hasła wyciekły.

Prawie 6,5 mln haseł osób, które mają konta w LinkedIn, zamieszczono na jednej z rosyjskich stron skupiających hakerów. Co prawda hasła nie były przechowywane w czystym tekście, ale część i tak udało się rozszyfrować. Wiele z nich było zresztą bardzo prostym ciągiem znaków – najpopularniejszym hasłem wśród użytkowników LinkedIn jest... "linkedin".

Popularny serwis społecznościowy szyfruje hasła za pomocą uważanego za bezpieczny algorytmu SHA-1, ale mimo to nie są one całkowicie bezpieczne. Norwegowie z Dagens IT już chwalili się, że udało im się rozszyfrować 300 tys. haseł. Jeśli więc korzystacie z LinkedIn i jeszcze hasła nie zmieniliście, nie czekajcie dłużej. Zmieńcie też hasła wszędzie tam, gdzie wykorzystywaliśmy ten sam ciąg znaków.

W lutym podawano, że serwis ma 150 mln użytkowników (od kwietnia serwis jest dostępny po polsku). Gdyby od tego czasu mu nie urosło (co jest mało prawdopodobne), informacja o wycieku 6,5 mln haseł oznacza, iż ok. 5% osób, które korzystają z LinkedIn, znalazło się w niebezpieczeństwie.

LinkedIn przyznał, że włamanie miało miejsce, przeprosił użytkowników i zapewnił, że sprawa jest dokładnie sprawdzana. Na szczęście wyciekły do Sieci same hasła, bez loginów. Szczegóły wciąż albo nie są znane, albo LinkedIn ich po prostu nie podaje.

Co ciekawe, kilka dni temu pojawiła się wiadomość, że mobilna aplikacja LinkedIn narusza prywatność użytkowników, tj. zbiera informacje z kalendarza i wysyła je do operatora usługi. I nie są to byle jakie informacje: nazwiska, adresy e-mail, notatki. Czyżby LinkedIn nie był bezpiecznym miejscem? A może najlepiej w ogóle nie korzystać z serwisów społecznościowych? Ani nie przechowywać niczego w chmurze? Ani... no właśnie, to nie jest takie proste.

Tymczasem media podają, że ci sami hakerzy właśnie wykradli 1,5 mln haseł należących do użytkowników serwisu randkowego eHarmony. Nikt nie jest bezpieczny?

Źródło: TechCrunch

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.