Wyrzuciłeś żarówkę do śmieci? Kara to nawet 5 tys. zł

Wymiana żarówki to czynność błaha, która nie sprawia problemów. Kłopot może pojawić się przy chęci pozbycia się przepalonego źródła światła. Za taki błąd można zapłacić nawet 5 tys. zł.

Wymiana żarówki
Wymiana żarówki
Źródło zdjęć: © Freepik | kukota ekaterina
oprac. KLT

Wraz z upowszechnieniem się oświetlenia LED, liczba wymienianych źródeł światła znacznie zmalała w porównaniu do okresów, gdy dominowały halogeny albo żarówki wolframowe. Kiedyś, w dobie klasycznych żarówek, ich utylizacja była prostsza niż obecnie. Nowoczesne źródła światła muszą być właściwie traktowane.

Tradycyjne żarówki wolframowe oraz halogenowe można było wyrzucać bezpośrednio do śmieci. Nie podlegały bowiem recyklingowi. Ich konstrukcja była na tyle prosta, że odzyskiwanie wartościowych materiałów było nieopłacalne. Z nowoczesnymi źródłami światła jest inaczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie wyrzucać źródła LED i świetlówki?

LED-owe źródła światła oraz świetlówki nie mogą trafić do odpadów zmieszanych. Należy je oddać do właściwego punktu gdzie przyjmuje się elektroodpady. W przypadku świetlówek, kluczowym powodem tego wymogu jest obecność toksycznej rtęci w ich składzie.

Dla oświetlenia LED, oddanie ich do właściwego punktu jest kluczowe z perspektywy recyklingu. Ze zużytych źródeł da się pozyskać wartościowe surowce do ponownego wykorzystania.

Kara za żarówkę w śmietniku

Niewłaściwe pozbywanie się elektroodpadów może skutkować dotkliwymi karami. Przepisy przewidują karę do 5 tys. zł za nieodpowiedzialne zarządzanie takimi odpadami. Aby tego uniknąć, istnieją trzy sposoby postępowania.

Pierwszym sposobem jest zwrot zużytej żarówki LED lub świetlówki w sklepie, w którym dokonuje się zakupu nowego elementu oświetlenia. Sklepy mają obowiązek przyjmować od klientów zużyte elementy oświetleniowe pod warunkiem zakupu nowego produktu.

Drugą opcją jest przekazanie starej żarówki do dużego sklepu. Takie obiekty muszą przyjmować zużyte źródła światła, ale tylko wtedy, gdy żaden z wymiarów urządzenia nie przekracza 25 cm. Większość źródeł LED mieści się w tym wymogu, inaczej ma się rzecz ze świetlówkami.

Ostatnią możliwością jest oddanie starych źródeł światła do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mają one obowiązek przyjmowania elektroodpadów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.