Wystający punkt na desce rozdzielczej. Latem za niego podziękujesz

Zastanawiasz się, do czego służy ten niewielki, wystający element na desce rozdzielczej w twoim samochodzie? To czujnik, który pełni istotną funkcję w aucie.

czujnik nasłonecznienia fot. genialne.pl
czujnik nasłonecznienia fot. genialne.pl

Istnieją dwa typy właścicieli samochodów — ci, którzy dbają jedynie o sprawność auta oraz miłośnicy gadżetów, którzy zmieniają modele, by mieć coraz nowsze technologiczne nowinki. Bez względu na to, do której grupy należysz, sprawdź, czy w twoim aucie nie ma małego, plastikowego punktu na desce rozdzielczej. Może to całkowicie odmienić twoje wrażenia z jazdy.

Dziwny punkt na desce rozdzielczej

Producenci samochodów ciągle wprowadzają nowe udogodnienia technologiczne. Dotykowe deski rozdzielcze, które kiedyś były domeną luksusowych aut, teraz są dostępne nawet w budżetowych modelach. Jednak wielu z nas porusza się pojazdami z rynku wtórnego, mającymi już przynajmniej dekadę. Można się zdziwić, odkrywając, że nawet w starszych modelach są funkcje, o których rzadko kto wie.

czujnik nasłonecznienia fot. genialne.pl
czujnik nasłonecznienia fot. genialne.pl

Jeśli masz na desce rozdzielczej plastikowy, wystający przycisk i nie wiesz, do czego on służy, to jest to najprawdopodobniej czujnik nasłonecznienia pojazdu. Usytuowano go blisko szyby w większości samochodów z dwustrefową klimatyzacją. Jego zadaniem jest "mierzenie" intensywności promieni słonecznych i dostosowanie temperatury klimatyzacji do warunków na zewnątrz. Ale to nie wszystko. Dzięki takim czujnikom wnętrze auta ochładza się znacznie szybciej i efektywniej.

Jak włączyć czujnik nasłonecznienia?

Czujnik nasłonecznienia auta działa przez cały czas. Oznacza to, że niezależnie od warunków pogodowych przesyła informacje o temperaturze do klimatyzacji. Aby móc korzystać z tej funkcji, upewnij się, że przy czujniku nic nie leży. Musi być całkowicie odkryty, by mógł prawidłowo funkcjonować.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.