Wytwórnie filmowe wycofują pozwy przeciwko piratom. Dlaczego?

Walka z piractwem przypomina walkę z wiatrakami, jednak firmy z branży rozrywkowej nie rezygnują, wytaczając procesy kolejnym grupom internautów. Decyzja amerykańskiego sądu może jednak pokrzyżować plany koncernom filmowym i muzycznym. W jaki sposób?

Sędzia (Fot. CoyunturaEconomica.com)
Sędzia (Fot. CoyunturaEconomica.com)
Łukasz Michalik

04.09.2011 11:24

Walka z piractwem przypomina walkę z wiatrakami, jednak firmy z branży rozrywkowej nie rezygnują, wytaczając procesy kolejnym grupom internautów. Decyzja amerykańskiego sądu może jednak pokrzyżować plany koncernom filmowym i muzycznym. W jaki sposób?

Piraci nie mają w Stanach Zjednoczonych łatwego życia. Choć represje w postaci wysokich kar dotknęły nieliczną grupę, tysiące osób otrzymuje propozycję nie do odrzucenia.

Jest nią dobrowolne poddanie się karze i uiszczenie niewielkiej opłaty, z reguły nieprzekraczającej kilkuset dolarów. W zamian koncerny z branży rozrywkowej rezygnują z oskarżenia.

Okazuje się jednak, że najnowsze decyzje amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości mogą utrudnić firmom z branży rozrywkowej skuteczne ściganie piratów. Sąd w dystrykcie Kolumbia stwierdził niedawno, że może rozpatrywać pozwy dotyczące jedynie mieszkańców tego stanu.

Ponieważ amerykańskie sądownictwo opiera się na prawie precedensu, oznacza to, że wytwórnie fonograficzne i filmowe będą musiały - przed rozpoczęciem procesu - ustalać fizyczną lokalizację internautów łamiących prawo.

Konieczne będzie również wnoszenie oskarżeń w każdym ze stanów, a nie tylko w jednym, jak do tej pory.

Choć decyzja amerykańskiego sądu nie zamyka drogi do ścigania i karania piratów, to znacząco utrudnia ten proces. Bezpośrednim następstwem decyzji sądu było wycofanie przez US Copyright Group pozwu przeciwko 1951 osobom, oskarżonym o rozpowszechnianie filmu "I Spit on Your Grave".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.