XploR: laska dla niewidomego, która rozpozna znajomych i rodzinę

XploR: laska dla niewidomego, która rozpozna znajomych i rodzinę
Adam Bednarek

10.05.2015 18:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli projekt o nazwie XploR trafi do niepełnosprawnych, będzie to dla nich niezwykłe ułatwienie życia. Trzymamy kciuki!

Rozpoznawanie twarzy nam, pełnosprawnym, kojarzy się albo z sympatycznym gadżetem, albo z permanentną inwigilacją i “trafianiem do akt”. Okazuje się, że ten system może w niezwykły sposób odmienić życie niepełnosprawnych.

Nie ma co się oszukiwać - to nadal nie przywróci im wzroku. Ale wykorzystanie technologii w lasce może sprawić, że życie niewidomego bardziej przypominać będzie nasze.

XploR: świetna technologia dla niewidomego

Właśnie przez rozpoznawanie twarzy znajomych lub rodziny na ulicy.

System rozpoznawania twarzy korzysta z bazy zdjęć zamieszczonych na karcie pamięci. Potrafi “wyłapywać” osoby znajdujące się w zasięgu do 10 metrów. Jeżeli kamery w lasce kogoś namierzą, system informuje o tym niewidomego poprzez wibracje i za pomocą GPS-a oraz komend głosowych prowadzi do spotkania ze znajomym.

Obraz

Genialne i proste. I co najważniejsze: ponoć wcale nie tak drogie. Szczegółów póki co nie znamy, bo XploR jest na razie w fazie testów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, laska trafi do sprzedaży. Oby, bo to naprawdę ciekawy i pożyteczny sprzęt!

W prosty sposób technologia może sprawić, że niewidomy będzie mógł spotkać się z kolegą na ulicy tak jak widzący człowiek. Kapitalne. Technologia pomaga znieść bariery!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)