Zaczynała w wojsku. Teraz robią z niej garnitury i serwery

Zaczynała w wojsku. Teraz robią z niej garnitury i serwery

Zaczynała w wojsku. Teraz robią z niej garnitury i serwery
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Grzegorz Burtan
07.09.2017 11:21, aktualizacja: 08.09.2017 12:08

W filmach knebluje się ją porwanych, w domu natomiast stosowano jest jako przeciwieństwo smaru WD-40 – trzyma w ryzach rzeczy, które nie powinny się ruszać. Taśma klejąca, i to nie byle jaka, bo szara, to ten rodzaj akcesorium, bez którego nie wyobrażamy sobie większości remontów czy napraw. Okazuje się jednak, że ma ona wiele mniej typowych zastosowań.

Pierwszy przykład będzie, dosłownie i w przenośni, z kosmosu. Grudzień, 1972 roku, misja Apollo 17. Szczyt ludzkiej technologii, człowiek opuścił swoją planetę, małe kroki dla niego, duże dla ludzkości – wiadomo, o co chodzi.

Nagle jednak zdarza się coś nieprzewidywalnego – księżycowy pył zagraża delikatnej konstrukcji łazika. Jakiej technologii użyje dwóch astronautów? Eugene Cernan i Harrison Schmitt zabezpieczyło wraże elementy… szarą taśmą klejąca. Milionowe technologie ocalone przez sprzęt, który znajdzie się w każdym większym markecie. To dopiero uniwersalność.

Obraz
© Wikipedia/NASA

Pozostając w tematach technologicznych, sprawdźmy co z taśmą klejącą potrafią zrobić informatycy. Ci zaś w wolnej chwili postanowili zbudować z tego materiału serwer. Ale można zapytać, co z chłodzeniem. W końcu serwery wytwarzają duże ilości ciepła. Cóż, w tym przypadku wystarczy wyciąć nowe otwory. Proste, prawda? Nie mówiąc już o tym, że taśma jest wyjątkowo lekkim materiałem.

Twórcy serwerowni powrócili ponownie, kiedy zrobili serwer w kształcie kostki 20-ściennej, popularnej w grach wyobraźni (RPG).

Przejdźmy jednak do bardziej przyziemnych spraw. W nagłej sytuacji taśma może zadecydować o naszym być albo nie być. Starzy leśni wyjadacze i turyści wiedzą doskonale jak ważna jest ochrona oczu w trakcie wypadów poza miasto. Dlatego jeśli potrzebujemy na szybko okularów, wystarczy nam taśma klejąca, scyzoryk i sznurek lub sznurówka. Nasz wzrok jest już bezpieczny.

A jeśli potrzebujemy przedostać się przez rwący strumień, zróbmy sobie łódkę. Tak, to również jest możliwe. W "Pogromcach mitów" udowodniono, że da się stworzyć funkcjonujący stateczek.

Obraz
© Discovery

Dobrze, ale nie każdy często wyjeżdża poza miasto. Są tacy, którzy od leśnej głuszy preferują bardziej wystawne i eleganckie miejsca. Tylko jak ubrać się, by się wyróżnić nie tylko wyglądem, ale i materiałem? Zgadliście, potrzeba tylko taśmy klejącej. Dziewczyna na tym wideo przygotowała sukienkę na swój bal maturalny.

Mamy również ofertę na mężczyzn. Ten pan przygotował sobie cały garnitur – od spodni, po krawat, na marynarce skończywszy. Futurystyczna elegancja, nie ma co.

Komu w zawdzięczamy ogóle powstanie tzw. duct tape? Wzmocniona tkaniną szara taśma to produkt firmy Johnson&Johnson, przygotowana dla… wojska.

Tak, duct tape wpisuje się w długą listę codziennych urządzeń, które swoje początki mają w zamówieniach dla armii w celu przeprowadzania sprawniejszych działań wojennych. Taśma była używana do uszczelniania bomb i skrzyń z amunicją. Teraz jej zastosowanie ograniczona jest tylko przez ludzką wyobraźnię.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)