Zaliczy glebę czy nie - robot, który nierówności się nie boi [wideo]

Humanoidalny robot, HRP-2 Promet, jest pierwszą maszyną, która stawia czoła rozmaitym nierównością podłoża. Zwykły spacer po "prostej" to przeżytek. Czas ustawić poprzeczkę o oczko wyżej.

robot
robot
Marcin Krzewicki

01.08.2010 | aktual.: 11.03.2022 13:48

Humanoidalny robot, HRP-2 Promet, jest pierwszą maszyną, która stawia czoła rozmaitym nierównością podłoża. Zwykły spacer po "prostej" to przeżytek. Czas ustawić poprzeczkę o oczko wyżej.

Robot jest dziełem Manufacturing Science and Technology Center. Jednak cały system kontrolowania i "wyczucia" powierzchni został zintegrowany przez firmę Kawada Industries. HRP-2 Promet ma 154 centymetry wysokości i łącznie z bateriami waży 58 kilogramów. Wynalazek ten świetnie radzi sobie w kuchni. Model HRP-2 został jednak udoskonalony o nową i bardzo istotną funkcję.

Maszyna nie zadziwi nikogo jakimiś specjalnymi umiejętnościami. Nie wykręci ona piruetów, nie podskoczy na jednej nodze ani nic podobnego. Jednak dwunożny robot, który pokona bez problemu nieoczekiwane nierówności terenu to jeden krok naprzód ku zaawansowanej robotyce. Aktualne wyniki prac wyżej wymienionych firm są obiecujące. Teraz tylko czekać na maszynę, która będzie umiała aportować.

HRP-2 Walks on Uneven Terrain

Źródło: botropolis

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.