Zanieszczycenie światłem to coraz większy problem. Brytyjczycy chcą z nim walczyć

Strona głównaZanieszczycenie światłem to coraz większy problem. Brytyjczycy chcą z nim walczyć
02.01.2021 18:12
Zanieszczycenie światłem to coraz większy problem. Brytyjczycy chcą z nim walczyć
Adam Bednarek
Adam Bednarek

"Zanieczyszczenie światłem to problem większy niż smog" - stwierdziła swego czasu jedna z polskich naukowczyń. Brytyjczycy jako jedni z pierwszych zdają sobie z tego sprawę.

bETMGCDF

Międzypartyjna grupa brytyjskich parlamentarzystów domaga się od rządu walki z zanieczyszczeniem świetlnym, które dotyka znacznej części kraju - informuje serwis smoglab.pl.

Z przygotowanego przez organizację CPRE badania wynika, że już 61 proc. Brytyjczyków mieszka w miejscu, gdzie poziom zanieczyszczenia światłem jest wysoki.

Jeszcze w ubiegłym roku chodziło o 57 proc. mieszkańców. Niby różnica niewielka, ale trend jest widoczny.

bETMGCDH
Wielka Brytania: "50+" na rower. Zainteresowanie tak duże, że padły serwery
Wielka Brytania: "50+" na rower. Zainteresowanie tak duże, że padły serwery

Co to znaczy, że poziom zanieczyszczenia światłem jest wysoki? Badacze przyjęli, że to sytuacja, w której gołym okiem widać co najwyżej 10 spośród 120 możliwych do zauważenia gwiazd w konstelacji Orion.

To problem nie tylko estetyczny. Z wcześniejszych badań ekspertów wynikało, że osoby często przebywające w sztucznym świetle i narażone na jego nadmiar częściej chorują na raka piersi czy prostaty. Mimo że analizy dotyczyły specyficznych zawodów — jak np. pielęgniarkach czy personelu obsługującym linie lotnicze dalekiego zasięgu — to i tak daje to do myślenia.

W Europie nie można już znaleźć naturalnej ciemności nocnej. Według badań, w których wzięli również udział astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), poziom zanieczyszczenia światłem wzrósł ponad dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Niektóre miejsca, takie jak Singapur, są tak głęboko dotknięte tym problemem, że praktycznie nie ma tam już nocy.
bETMGCDN

To właśnie dlatego Krystyna Skwarło-Sońta, emerytowana profesor Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdziła, że zanieczyszczenie światłem to problem większy niż smog. Większy, bo nieznany.

Zanieczyszczenie światłem to olbrzymi problem. Ta mapa doskonale to pokazuje
Zanieczyszczenie światłem to olbrzymi problem. Ta mapa doskonale to pokazuje

Działania Brytyjczyków mogą jednak przyczynić się do systemowych zmian. Grupa parlamentarzystów chce, aby światło traktować tak, jak reklamy. Lampy nie mogłyby być stawiane wszędzie i musiałaby być zachowana odległość od miejsc zamieszkania.

Udostępnij:
bETMGCDR
Komentarze (3)
bETMGCED