Zaskoczenie? To urządzenie zużywa najwięcej prądu w domu

Zaskoczenie? To urządzenie zużywa najwięcej prądu w domu

Zaskoczenie? To urządzenie zużywa najwięcej prądu w domu
Źródło zdjęć: © Pixabay/PhotoMIXCompany
Adam Gaafar
16.09.2021 14:05, aktualizacja: 08.03.2022 13:48

Jeszcze do 23 września można wypełniać Ogólnopolski EkoTest Wirtualnej Polski. Jedno z pytań, które zadaliśmy ankietowanym, dotyczyło urządzenia, które zużyje najwięcej prądu podczas godziny pracy.

Ogólnopolski EkoTest składa się z trzech etapów o różnej tematyce. Zagadnienia, które poruszono w ankietach, dotyczą elektromobilności, oszczędzania wody, jakości powietrza czy gospodarki odpadami. W EkoTeście pojawiło się m.in. pytanie o urządzenie, które zużywa najwięcej energii elektrycznej w ciągu godziny pracy. Do wyboru były trzy warianty odpowiedzi: suszarka do prania, kuchenka indukcyjna i zmywarka. Jak odpowiadali ankietowani?

To urządzenie zużywa najwięcej prądu

55 proc. Polaków stwierdziło, że podczas godzinnej pracy najwięcej prądu zużywa suszarka do prania. Im wyższy był wiek ankietowanych, tym częściej wybierano właśnie tę odpowiedź. Suszarka została uznana za najbardziej prądochłonne urządzenie przez 48 proc. badanych w grupie wiekowej od 15 do 24 lat oraz 60 proc. ankietowanych w grupie 55+.

Prawidłową odpowiedź (kuchenkę indukcyjną) wskazało 35 proc. ankietowanych. Była ona częściej wybierana przez mężczyzn (43 proc.) niż kobiety (32 proc.).

Trzecie urządzenie z naszej listy, czyli zmywarkę, wskazało 10 proc. osób biorących udział w EkoTeście.

Obraz
© Wirtualna Polska

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na analizę opublikowaną na stronie internetowej spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Wynika z niej, że w ciągu roku płyta indukcyjna zużywa blisko trzykrotnie więcej prądu niż lodówka i ponad pięciokrotnie więcej niż pralka. Przekłada się to rzecz jasna na wyższe koszty użytkowania.

Należy przy tym pamiętać, że analiza PGNiG opiera się na uśrednionych wynikach, które mogą różnić się w zależności od częstotliwości użytkowania danego urządzenia oraz tego, czy korzystamy z modelu energooszczędnego.

*Artykuł powstał na podstawie dotychczasowych wyników Ogólnopolskiego EkoTestu, realizowanego przez WP i Fundację Czyste Powietrze – organizatora Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

Aktualnie publikujemy trzeci, najnowszy zestaw pytań – za każdy wypełniony EkoTest przeznaczymy 1 zł na sadzenie lasu. Zebrana kwota już przekroczyła 70 tys. zł i cały czas rośnie - wystarczy wypełnić ekotest.wp.pl.*

WP naturalnie

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)