Zbudował działający samolot za 2 000 dolarów (wideo)

Chuck Gantzer z ogólnie dostępnych części złożył w pełni funkcjonalny samolot. Wykorzystał do tego celu plany maszyny z 1928 roku. Budowa pochłonęła niecałe 2 000 dolarów. Być może doczekamy się masowej produkcji samolotów dla mas.

Zbudował działający samolot za 2 000 dolarów (wideo)
Marek Maruszczak

Chuck Gantzer z ogólnie dostępnych części złożył w pełni funkcjonalny samolot. Wykorzystał do tego celu plany maszyny z 1928 roku. Budowa pochłonęła niecałe 2 000 dolarów. Być może doczekamy się masowej produkcji samolotów dla mas.

Maszyna została skonstruowana w oparciu o plany Bernarda Pietenpola z 1928 roku. Domorosły inżynier, który ukończył jedynie 8 klas, marzył o stworzeniu samolotu, na który może sobie pozwolić przeciętny zjadacz chleba. Efektem jego prac był Pietenpol AirCamper NX770CG.

Rodzina Pietenpolów wciąż zajmuje się sprzedażą planów. Cały czas powstają tez kolejne egzemplarze AirCampera. Jak mówią syn i wnuk konstruktora „każdy z nich jest inny”. Jeżeli budowa samolotu naprawdę pochłonęła tak mało pieniędzy i 2 000 dolarów nie jest tylko chwytem marketingowym to warto rozpropagować ten pomysł.

Nie każdy powinien dostać w swoje ręce stery samolotu, szczególnie, jeżeli nie przeszedłby odpowiedniego przeszkolenia. Jednak tania jednostka latająca mogłaby bardzo przydać się w wielu aeroklubach i zwiększyć zainteresowanie nauką latania.

Wszystkie plany i instrukcje można kupić za 250 lub 180 dolarów w zależności od interesującej nas wersji. Istnieje także możliwość wybrania jedynie interesującej nas części. W takim przypadku ceny zaczynają się od 10 USD.

Źródło: Make

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.