Zderzenie dwóch satelitów nad Syberią

Czyli pierwsza poważna kraksa na orbicie. We wtorek zderzyły się dwa satelity komunikacyjne. Na wysokości 805 km amerykański satelita Iridium zderzył się z satelitą rosyjskim.

Zderzenie dwóch satelitów nad Syberią
Marek Maruszczak

12.02.2009 | aktual.: 15.03.2022 08:46

Czyli pierwsza poważna kraksa na orbicie. We wtorek zderzyły się dwa satelity komunikacyjne. Na wysokości 805 km amerykański satelita Iridium zderzył się z satelitą rosyjskim.

Iridum (535 kg) to satelita komercyjny wystrzelony na orbitę w 1997 roku. Rosyjski satelita (prawie tona) został wysłany w kosmos 4 lata wcześniej i najprawdopodobniej nie był już używany oraz przypuszczalnie znajdował się poza kontrolą. NASA o zajście obwinia Rosjan.

NASA uspokaja także, że stacja ISS nie jest zagrożona przez nieustalonej jeszcze wielkości chmurę odłamków, bo jej orbita znajduje się 435 km poniżej tej, na której doszło do wypadku. Najbliższy start wahadłowca jest przewidziany na 22 lutego. Nie wiadomo czy zostanie opóźniony.

Według Nicholasa Johnsona, eksperta z ośrodka lotów kosmicznych w Houston zagrożony może być ewentualnie kosmiczny teleskop Hubble lub satelity obserwujące ziemię. Jednak dokładna ocena możliwych skutków wypadku będzie gotowa dopiero za kilka tygodni.

Naukowcy uważają, że taki wypadek musiał zdarzyć się prędzej czy później. Gwiezdnych wojen z tego nie będzie, ale sprzętu oraz zaśmiecanej orbity i tak szkoda.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.