Zegar na 3,7 miliarda lat

Strona głównaZegar na 3,7 miliarda lat
06.02.2010 18:20
Zegar na 3,7 miliarda lat
Paweł Piejko
Paweł Piejko

Amerykańscy naukowcy stworzyli zegar atomowy, którego dokładność szacowana jest na 3,7 miliarda lat. W tym czasie odchylenie wynieść może nie więcej niż jedną sekundę. Trochę szkoda, że nie ma jak tego przetestować...

Amerykańscy naukowcy stworzyli zegar atomowy, którego dokładność szacowana jest na 3,7 miliarda lat. W tym czasie odchylenie wynieść może nie więcej niż jedną sekundę. Trochę szkoda, że nie ma jak tego przetestować...

Zegar określany jako kwantowo-jonowy (lub kwantowo-logiczny), bazuje na wykrywaniu zmian stanów energii pojedynczego jonu aluminium. Ten niezwykły zegar jest 100000 razy bardziej precyzyjny od poprzednika, który działa w oparciu o cez. Zdaniem naukowców, taki zegar może w przyszłości pomóc przy ulepszeniu systemów GPS, jak również dopomóc w wykryciu zjawiska spowolnienia czasu, przewidzianego przez Einsteina w jego teorii względności.

[url=http://gadzetomania.pl/27349,artime-zegarek-transformers-wideo]

Artime – zegarek transformers (wideo)[/url]

Za projekt odpowiedzialny jest amerykański Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (NIST), zaś szefem grupy naukowców pracujących nad zegarem jest Chin-wen (James) Chou. Zespół okazał się zwycięski wśród kilku, które jednocześnie pracowały nad projektem zegara mającego zastąpić wspomniany zegar cezowy, obecnie stosowany do wyznaczania międzynarodowych standardów pomiaru czasu. Dla porównania - precyzja obecnie stosowanego zegara atomowego sięga jednej sekundy w skali 100 milionów lat.

[url=http://gadzetomania.pl/27587,peleryna-niewidka-jest-mozliwa]

Peleryna-niewidka jest możliwa![/url]

Fizycy twierdzą, iż zegar kwantowo-jonowy być może pozwoli także odpowiedzieć na pewne wątpliwe kwestie, dotyczące wahań w stałych wartościach stosowanych w fizyce kwantowej, takich jak prędkość światła w próżni, czy stała Plancka. Jak na razie nie ma planów, aby czas odmierzany przez zegar kwantowo-jonowy stał się międzynarodowym standardem. W tym celu pomiary zegara należałoby transmitować wszędzie na świecie, ale kable optyczne stosowane w tym celu mogą tak stałą częstotliwość przesłać zaledwie na odległość 60 mil.

Więcej o tym niezwykłym wynalazku piszą Wired oraz NIST.

Źródło: Wired

Udostępnij:
Komentarze (0)