Zeppelin nad Polską. Znamy daty i trasę przelotu

Zeppelin nad Polską. Znamy daty i trasę przelotu

Zeppelin New Technology (NT)
Zeppelin New Technology (NT)
Źródło zdjęć: © Grupa ZF
Przemysław Juraszek
10.09.2021 07:47, aktualizacja: 10.09.2021 10:27

W dniach 11 - 16 września nad Polską będzie latał ogromny Zeppelin. Trasa przelotu obejmuje Katowice, Gliwice, Częstochowę, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice oraz Wrocław. Później "cygaro" Grupy ZF poleci nad Czechy.

Sterowiec należy do Grupy ZF będącej potentatem w branży motoryzacyjnej, który produkuje na terenie Polski m.in. takie elementy jak: pasy bezpieczeństwa, elektryczne układy kierownicze, hamulcowe, poduszki powietrzne. Lot Zeppelina ma być okazją do zaprezentowania szerszej publiczności nowych rozwiązań Grupy ZF dotyczących mobilności przyszłości.

Zeppelin New Technology (NT)

Pomoże w tym ogromne 75-metrowe "cygaro" Zeppelin New Technology (NT) należące do największych na świecie. Przelatująca nad Polską sztuka jest jedną z zaledwie sześciu jednostek, których produkcja odbywa się w Niemieckim Friedrichshafen położonym nad Jeziorem Bodeńskim.

Zeppelin New Technology (NT)
Zeppelin New Technology (NT)© Grupa ZF

Sterowiec jest wypełniony niepalnym helem oraz charakteryzuje się trzema silnikami. Cygaro może się rozpędzić do maksymalnie 125 km/h (ta może być ograniczona przez siłę i kierunek wiatru) na pułapie do 3000 m n.p.m., zabrać 1900 kg ładunku oraz charakteryzuje się ogromnym zasięgiem wynoszącym 1000 km przy niskim zużyciu paliwa.

Trochę historii

Sterowce mają długą historię, która rozpoczęła się na przełomie XVIII / XIX wieku. Służyły one jako maszyny pasażerskie oraz tarasy widokowe. Z kolei podczas I wojny światowej zyskały sławę jako ówczesne bombowce strategiczne, których użyto m.in. do bombardowania Londynu, Liege, czy Warszawy

Historyczne lądowania Graf Zeppelin
Historyczne lądowania Graf Zeppelin© Grupa ZF

Po zakończeniu wielkiej wojny sterowce można rzec, stały się modne jako środek długodystansowego transportu lotniczego, ale seria wypadków w postaci m.in. katastrofy Hindenburga, 6 maja 1937 zakończyła ich żywot. Jednym z głównych problemów było stosowanie łatwopalnego wodoru. Dzisiejsze jednostki wykorzystują bezpieczny niepalny hel oraz ze względu na ekonomię połączoną z dużymi rozmiarami są wykorzystywane najczęściej jako nośniki reklamowe.

Plan lotu "Cygara" Grupy ZF nad Polską:

11.09.2021- Katowice i Gliwice

12.09.2021 - Częstochowa

14.09.2021 - Bielsko-Biała i Czechowice-Dziedzice

15.09.2021 – 16.09.2021 - Wrocław

Wybór miast nie jest przypadkowy, ponieważ to w nich mieszczą się polskie oddziały Grupy ZF oraz sama firma istnieje już ponad 100 lat i od początku zajmowała się produkcją przekładni do samolotów i innych pojazdów mechanicznych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)