Zeppelin nad Polską. Znamy daty i trasę przelotu
W dniach 11 - 16 września nad Polską będzie latał ogromny Zeppelin. Trasa przelotu obejmuje Katowice, Gliwice, Częstochowę, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice oraz Wrocław. Później "cygaro" Grupy ZF poleci nad Czechy.
Sterowiec należy do Grupy ZF będącej potentatem w branży motoryzacyjnej, który produkuje na terenie Polski m.in. takie elementy jak: pasy bezpieczeństwa, elektryczne układy kierownicze, hamulcowe, poduszki powietrzne. Lot Zeppelina ma być okazją do zaprezentowania szerszej publiczności nowych rozwiązań Grupy ZF dotyczących mobilności przyszłości.
Zeppelin New Technology (NT)
Pomoże w tym ogromne 75-metrowe "cygaro" Zeppelin New Technology (NT) należące do największych na świecie. Przelatująca nad Polską sztuka jest jedną z zaledwie sześciu jednostek, których produkcja odbywa się w Niemieckim Friedrichshafen położonym nad Jeziorem Bodeńskim.
Sterowiec jest wypełniony niepalnym helem oraz charakteryzuje się trzema silnikami. Cygaro może się rozpędzić do maksymalnie 125 km/h (ta może być ograniczona przez siłę i kierunek wiatru) na pułapie do 3000 m n.p.m., zabrać 1900 kg ładunku oraz charakteryzuje się ogromnym zasięgiem wynoszącym 1000 km przy niskim zużyciu paliwa.
Trochę historii
Sterowce mają długą historię, która rozpoczęła się na przełomie XVIII / XIX wieku. Służyły one jako maszyny pasażerskie oraz tarasy widokowe. Z kolei podczas I wojny światowej zyskały sławę jako ówczesne bombowce strategiczne, których użyto m.in. do bombardowania Londynu, Liege, czy Warszawy
Po zakończeniu wielkiej wojny sterowce można rzec, stały się modne jako środek długodystansowego transportu lotniczego, ale seria wypadków w postaci m.in. katastrofy Hindenburga, 6 maja 1937 zakończyła ich żywot. Jednym z głównych problemów było stosowanie łatwopalnego wodoru. Dzisiejsze jednostki wykorzystują bezpieczny niepalny hel oraz ze względu na ekonomię połączoną z dużymi rozmiarami są wykorzystywane najczęściej jako nośniki reklamowe.
Plan lotu "Cygara" Grupy ZF nad Polską:
11.09.2021- Katowice i Gliwice
12.09.2021 - Częstochowa
14.09.2021 - Bielsko-Biała i Czechowice-Dziedzice
15.09.2021 – 16.09.2021 - Wrocław
Wybór miast nie jest przypadkowy, ponieważ to w nich mieszczą się polskie oddziały Grupy ZF oraz sama firma istnieje już ponad 100 lat i od początku zajmowała się produkcją przekładni do samolotów i innych pojazdów mechanicznych.