Zero watów na czuwaniu, czyli Toshiba 32BE3 REGZA

Zero watów na czuwaniu, czyli Toshiba 32BE3 REGZA29.11.2011 13:44
Toshiba REGZA 32BE3
Toshiba REGZA 32BE3
Marcin Honkisz

Według informacji prasowych Toshiba już w grudniu planuje wprowadzić na rynek kolejny model z serii REGZA – 32-calowy telewizor LCD, który w trybie czuwania nie pobiera w ogóle prądu.

Według informacji prasowych Toshiba już w grudniu planuje wprowadzić na rynek kolejny model z serii REGZA – 32-calowy telewizor LCD, który w trybie czuwania nie pobiera w ogóle prądu.

Nowy model REGZA 32BE3 wyposażony jest w innowacyjne rozwiązanie o nazwie Eco Chip. Pozwala ono na osiągnięcie poboru prądu w stanie czuwania na poziomie 95 uA, czyli w przybliżeniu ok. 0,02 W mocy. Jest to zatem wynik o kilka rzędów wielkości niższy niż typowy telewizor LCD. Według producenta oszczędza to ok. 27% energii elektrycznej. Sercem systemu Eco Chip jest zwykły przekaźnik, który w momencie przejścia telewizora w tryb czuwania odcina fizycznie dopływ prądu do przetwornicy napięcia, rozwierając swoje styki. Przetwornica standardowo nie jest odcinana od źródła zasilania, a to powoduje spore straty energii właśnie na tym elemencie (nagrzewanie się, zasilanie elementów podtrzymujących).

W tym rozwiązaniu za podtrzymanie podstawowych funkcji trybu czuwania (reakcje na pilota czy zaprogramowane nagrania) odpowiedzialne są kondensatory o dużych pojemnościach. Producent nie podaje jednak, na jak długi czas wystarcza ich pojemność.

Jasno i przejrzyście... czyli schemat działania Eco Chip
Jasno i przejrzyście... czyli schemat działania Eco Chip

Telewizor również podczas zwykłej pracy dba o portfel właściciela. Dostępne są dwa tryby oszczędnego podświetlenia matrycy. Jeden z nich umożliwia zmniejszenie jasności o 50%, drugi aż o 75%. Jednocześnie telewizor tak dopasuje parametry wyświetlanego obrazu, aby uzyskać optymalną jakość obrazu. Szacowane zużycie energii elektrycznej w trakcie typowego użytkowania to 45 kWh na rok.

Pozostałe parametry telewizora są typowe. Matryca o rozdzielczości 1366 x 768, kątach widzenia 178 stopni. Kontrast dynamiczny to 2 000 000 : 1. Posiada dwa wbudowane głośniki Yamaha o mocy 10 W każdy. Wyposażony został w złącze sieci LAN, a także USB do podłączenia dysku zewnętrznego (możliwość nagrywania oraz odtwarzania). Pobór mocy w czasie normalnej pracy to 73 W. Telewizor waży 9 kg.

Cena, za jaką ma być oferowany, to ok. 1200 dolarów. Oficjalna data premiery nie została jeszcze potwierdzona, choć nie należy sądzić, że szybko się pojawi w naszym kraju.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)