Zmarł człowiek, który wymyślił sztuczną inteligencję

O śmierci Johna McCarthy’ego poinformował Uniwersytet Stanforda, gdzie ten zasłużony dla rozwoju technologii naukowiec przez wiele lat wykładał i prowadził swoje badania. Co mu zawdzięczamy?

John McCarthy w 2006 roku (Fot. Flickr/null0/Lic. CC by)
John McCarthy w 2006 roku (Fot. Flickr/null0/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

O śmierci Johna McCarthy’ego poinformował Uniwersytet Stanforda, gdzie ten zasłużony dla rozwoju technologii naukowiec przez wiele lat wykładał i prowadził swoje badania. Co mu zawdzięczamy?

Kariera naukowa urodzonego w 1927 roku Johna McCarthy’ego od samego początku – czyli od połowy ubiegłego wieku - poświęcona była przede wszystkim sztucznej inteligencji.

Termin ten, użyty przez naukowca po raz pierwszy w 1955 roku, dotyczył planowanej na rok następny konferencji w Dartmouth i zyskał szeroką popularność, rozpalając emocje entuzjastów technologii,  zarazem stając się jednym z istotnych elementów popkultury.

Jednym z bardziej doniosłych projektów badawczych Johna był, realizowany na Massachusetts Institute of Technology (MIT), Project MAC – przełomowe badania, stanowiące istotny krok nie tylko w rozwoju sztucznej inteligencji, ale również późniejszych systemów operacyjnych.

Badania nad rozwojem maszyn zaowocowały w 1960 roku publikacją założeń języka programowania LISP opracowanego przez McCarthy’ego 2 lata wcześniej. LISP jest obecnie drugim – po Fortranie – najstarszym językiem programowania wysokiego poziomu, który mimo upływu lat nadal pozostaje w użyciu.

LISP, stworzony w celu usprawnienia badań nad maszyną Turinga,  stał się jednym z najczęściej wybieranych języków programowania stosowanych podczas badań nad sztuczną inteligencją, dając zarazem podstawę wielu współczesnym technikom programistycznym.

W 1962 roku John McCarthy przeniósł się na Uniwersytet Stanforda, prowadząc w ramach Stanford AI Laboratory konkurencyjne wobec MIT-u badania. Dotyczyły one m.in współdzielenia zasobów komputera i stały się podstawą współczesnych chmur obliczeniowych.

Naukowiec zajmował się również kwestią wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną, opracowując teoretyczne podstawy fontanny kosmicznej - odmiany kosmicznej windy, radykalnie zmniejszającej koszty wynoszenia ładunków na orbitę.

Mimo przejścia na emeryturę w 2000 roku McCarthy nadal był aktywny, publikując swoje komentarze oraz prowadząc – uaktualnianą do 2008 roku – stronę internetową. Niech Was nie zwiedzie jaj spartański wygląd!

Jego dokonania i zasługi dla nauki były wielokrotnie doceniane. W 1981 roku został laureatem Nagrody Turinga, otrzymał również prestiżowy National Medal of Science oraz Nagrodę Kioto – odpowiednik technologicznego Nobla.

Źródło: TechCrunchGuardianWired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.