Zmiana czasu na letni 2022. Pamiętaj o nieoczywistych urządzeniach

Zmiana czasu na letni w 2022 roku nastąpi w nocy z 26 na 27 marca. Chociaż większość urządzeń elektronicznych z dostępem do internetu poradzi sobie z tym sama, niektóre wymagają uwagi i nie chodzi tu o takie "banały" jak piekarnik bez Wi-Fi czy samochód ze starszym radiem bez systemu RDS.

Stacja pogody
Stacja pogody
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Oskar Ziomek

Zmiana czasu w dobie komputeryzacji praktycznie każdego aspektu życia codziennego wcale nie musi być tak łatwa, jak się wydaje, patrząc przez pryzmat automatycznej zmiany czasu w komputerze czy smartfonie. Istotnie, w wielu sprzętach zmiana nie wymaga ingerencji użytkownika, ale w niektórych - nawet tych nowoczesnych - konieczna jest ręczna zmiana godziny.

Warto tu zwrócić szczególnie uwagę na nieoczywiste urządzenia, o których na co dzień niewiele się myśli. Przykładem może być wideorejestrator w samochodzie, stacja pogody sterująca ogrzewaniem w domu czy kamery IP amatorskiego monitoringu, które nie zawsze automatycznie aktualizują czas z serwera czy obsługującej je nagrywarki. Materiał z nałożoną nieprawidłową datą może być później mylący.

Analogicznie należy pomyśleć o wszystkich innych elektronicznych sprzętach w domu, których twórcy nie przewidzieli opcji wprowadzenia danych dotyczących zmiany czasu na letni lub zimowy. Problem ten może więc dotyczyć także telefonów stacjonarnych z rejestrem połączeń, sterowników oświetlenia w ogrodzie czy choćby ekspresów do kawy, które automatycznie nagrzewają się o zadanej porze rano, aby przygotować się do parzenia.

Chociaż proces zmiany czasu w każdym z tych sprzętów zajmie tylko moment, akurat 26 marca 2022 roku wypada poświęcić temu zagadnieniu choćby chwilę, aby 27 marca nie obudzić się o niewłaściwej porze lub wygenerować inny problem, którego można było łatwo uniknąć.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.