Zmontuj sobie własnego desktopa z Allegro

Zmontuj sobie własnego desktopa z Allegro

Zmontuj sobie własnego desktopa z Allegro
Blomedia poleca
28.07.2011 15:52

Przez lata składaka traktowało się jak sprzęt drugiej kategorii, a zakup na aukcjach uznawany był za niebezpieczny. Na szczęście to się zmieniło. Dziś bez wahania polujemy na okazje i doceniamy możliwość stworzenia własnej konfiguracji. Nie każdy ma wystarczającą wiedzę, by samodzielnie wybrać podzespoły, ale po lekturze tego poradnika się to zmieni. Czas zmontować własnego desktopa!

Przez lata składaka traktowało się jak sprzęt drugiej kategorii, a zakup na aukcjach uznawany był za niebezpieczny. Na szczęście to się zmieniło. Dziś bez wahania polujemy na okazje i doceniamy możliwość stworzenia własnej konfiguracji. Nie każdy ma wystarczającą wiedzę, by samodzielnie wybrać podzespoły, ale po lekturze tego poradnika się to zmieni. Czas zmontować własnego desktopa!

Kilka słów wstępu

Czynników istotnych przy wyborze podzespołów jest wiele i nie sposób omówić wszystkich w krótkim wpisie. Mamy różne priorytety, preferencje i możliwości finansowe. Starałem się znaleźć złoty środek, czyli stworzyć poradnik możliwie uniwersalny, który pozwoli mniej doświadczonym użytkownikom dokonać właściwego wyboru komponentów.

Podając przykładowe konfiguracje sprzętowe, wybrałem rozwiązania moim zdaniem najbardziej opłacalne i przyszłościowe z punktu widzenia użytkownika dysponującego określonym budżetem. Stąd też dominacja platform opartych na CPU Intela, które obecnie górują nad rozwiązaniami konkurencji nie tylko pod względem wydajności, ale też jej stosunku do ceny.

Dlaczego Allegro?

Powodów, dla których wybrałem Allegro, jest kilka. Po pierwsze zróżnicowanie oferty. Rotacja produktów w serwisie aukcyjnym jest znacznie większa niż w sklepach. W ciągu tygodnia tysiące aukcji się kończą, kolejne tysiące zaczynają. Jeśli czegoś nie ma, szybko może się to pojawić - i to w bardzo atrakcyjnej cenie. Bez czekania na dostawy i promocje.

Istotne było dla mnie również bezpieczeństwo transakcji. Korzystając z „Płacę z Allegro”, użytkownicy są objęci Programem Ochrony Kupujących. Dzięki temu nie tylko nie przekazują kontrahentowi danych o swoich kartach płatniczych i kontach bankowych, lecz także są ubezpieczeni od nieudanych zakupów do kwoty 10 000 zł. Do tego każda transakcja kończy się wystawionym przez zweryfikowanego użytkownika komentarzem i oceną kluczowych z punktu widzenia kupującego elementów (zgodność z opisem, czas realizacji, koszt wysyłki, kontakt ze sprzedawcą). Zanim dokonamy zakupu, możemy zapoznać się z tymi danymi i zdecydować o zakupie (przykład).

Oczywiście ważny czynnik stanowi również cena. Znacznie łatwiej o okazję tam, gdzie jest duża konkurencja wśród sprzedających. A na Allegro walka o klienta jest znacznie bardziej zaciekła niż między np. Komputronikiem a Vobisem.

Marketing, miła obsługa i poczucie bezpieczeństwa sprawiają, że właśnie w takich sieciach chętnie kupujemy sprzęt. W związku z tym one właśnie posłużyły mi za cenowy punkt odniesienia. Czas przekonać się, że na Allegro nie jest inaczej, a na pewno taniej.

Wybieramy podzespoły - płyta główna

plyta-glowna-asus-sabertooth-55i
plyta-glowna-asus-sabertooth-55i

Płyta główna to podstawa współczesnego komputera. To na niej montujemy procesor, moduły pamięci RAM i karty rozszerzeń, dlatego ma ona ogromne znaczenie. Pierwszym krokiem jest wybór platformy procesorowej. Intel czy AMD? To zależy od naszych preferencji. Obecnie procesory Intel Core drugiej generacji mają moim zdaniem najlepszy stosunek możliwości do ceny, w związku z tym warto poszukać płyty głównej z gniazdem LGA 1155 i chipsetem Intel H67, P67 lub Z68.

Najbardziej przyszłościowe płyty są z tym ostatnim. Pozwala on nie tylko na sprawny overclocking, lecz także (w wybranych modelach, zazwyczaj droższych) na skorzystanie z Intel Smart Response Technology, wykorzystującej dysk SSD jako szybką pamięć buforową, oraz z automatycznego przełączania między kartą graficzną zintegrowaną w procesorze a dedykowaną, o ile na taką się zdecydujemy.

Chipset Intel P67, w przeciwieństwie do H67, umożliwia zmianę mnożnika procesorów. Jeśli więc w przyszłości zechcemy wymienić taniego Core i3 2100 na overclockerskiego Intela Core i7 2600K, będziemy mogli dodatkowo go podkręcić. Z kolei płyty główne z układem P67 nie pozwalają na wykorzystanie zintegrowanego w procesorze GPU. Konieczny jest zakup dedykowanej karty, a to generuje dodatkowe koszty.

W przypadku procesorów AMD z podstawką AM3 wybierajmy płyty z chipsetami z serii 800 (np. 890FX ). Są to konstrukcje nowoczesne, dopracowane i stosunkowo niedrogie, a na dodatek producenci dokładają starań, by ich produkty obsługiwały kolejną generację chipów AMD, znaną pod nazwą kodową Bulldozer. Można też wstrzymać się do czasu szerszej dostępności nowej generacji układów Llano wymagających płyt głównych z podstawkami FM1.

Niezależnie od platformy i chipsetu zwracajmy uwagę na liczbę gniazd pamięci RAM, slotów dla kart rozszerzeń, złączy SATA i ich typu oraz wyprowadzonych interfejsów. Najtańsze płyty często mają niewielką liczbę gniazd, co znacząco ogranicza możliwość rozbudowy i często podnosi jej koszt. Dobre i niedrogie płyty główne ma w swojej ofercie Gigabyte. Warto również zainteresować się produktami Asusa, Intela i MSI. Mając ograniczony budżet, warto rozejrzeć się za płytami ASRocka.

Procesor, czyli mózg komputera

Procesor Intel Core
Procesor Intel Core

Od procesora, który jest centralną jednostką obliczeniową komputera, zależy szybkość i płynność działania aplikacji, co bezpośrednio przekłada się na komfort pracy. W centrum naszego zainteresowania powinny znaleźć się procesory Intel Core i3, i5 oraz i7 drugiej generacji. Są to nowoczesne jednostki o bardzo dobrym stosunku możliwości do ceny, wyposażone w wiele nowoczesnych technologii.

Intel Turbo Boost 2.0 automatycznie zwiększa częstotliwość taktowania jednego bądź kilku rdzeni, zapewniając najwyższą możliwą w danej chwili wydajność. Hyper-Threading pozwala na przetwarzanie dwóch wątków przez każdy rdzeń. Intel Quick Sync zaś nawet 5-krotnie przyspiesza proces konwersji multimediów.

Fani AMD powinni zainteresować się procesorami Phenom II, choć obecnie najlepszym rozwiązaniem byłoby wstrzymanie się z zakupem do czasu dostępności chipów nowej generacji, czyli APU Llano lub premiery Bulldozerów.

Niezależnie od platformy należy pamiętać, że umieszczanie superwypasionego procesora w najtańszej płycie głównej nie jest dobrym pomysłem.

Ile i jakiej pamięci RAM potrzebuje komputer?

Pamięci RAM nigdy nie jest za wiele, choć nie można przesadzać. Obecnie dla uniwersalnego komputera domowego wystarczy 4 GB pamięci, choć bardziej przyszłościowym wyborem zdaje się 8 GB. Graficy i montażyści mogą potrzebować jeszcze więcej. Do desktopa biurowego z powodzeniem wystarczy 2 GB.

Wszystkie nowoczesne platformy korzystają z modułów typu DDR3 i tego należy się trzymać. Kolejna rzecz to częstotliwość taktowania. Warto kupić kości pracujące z prędkością obsługiwaną przez kontroler pamięci zintegrowany w najnowszych CPU. Przykładowo, w przypadku procesorów Intel Core drugiej generacji jest to 1333 MHz.

Warto wybierać pamięci pracujące w trybie dual-channel/triple-channel (o ile taki jest obsługiwany przez kontroler), ponieważ znacząco podnosi to wydajność. Do pierwszego z nich wymagana jest instalacja dwóch modułów, a do drugiego trzech.

Karta graficzna

Do podstawowych zastosowań (Internet, biuro, filmy) z powodzeniem wystarczą układy zintegrowane. Jeśli zaś chcemy pograć, trzeba będzie zainwestować w osobną kartę graficzną. W przedziale do 300-400 zł dobrym wyborem są Radeony HD 5670 /5750 /6750. Mając do wydania ok. 500 zł, warto rozejrzeć się za Radeonem HD 6790 i GeForce'em GTX 550. Do 700 zł znajdziemy GeForce’a GTX 560Ti. Jeszcze więcej kosztują GeForce GTX 580 lub [Radeon HD 6970](http://Radeon HD 6970).

Jaki dysk twardy?

HDD
HDD

Sami najlepiej wiemy, ile zajmują nasze dane, wybierajmy więc w zależności od realnych potrzeb. Standardowe, magnetyczne dyski twarde są już na tyle tanie, że zakup nośnika o pojemności 1 TB nie oznacza zrujnowania budżetu. Z wydajnościowego punktu widzenia warto kupić model o prędkości obrotowej 7200 RPM, który będzie odczuwalnie szybszy od tanich HDD 5400 RPM.

Można również poszukać dysków wirujących z prędkością 10000 RPM. Są droższe, ale dla maniaków zysk wydajności będzie nie do pogardzenia. Najbardziej wymagający i zamożni użytkownicy powinni przejrzeć ofertę dysków SSD. Są niesamowicie szybkie, bezgłośne i odporne na uszkodzenia. Niestety, kosztują niemało. Za cenę 60 GB modelu można kupić kilkuterabajtowy dysk twardy.

Wyposażenie

Nowoczesny komputer na pewno powinien mieć nagrywarkę DVD lub napęd Blu-ray, które umożliwią nagrywanie płyt i chociażby oglądanie filmów przyniesionych od znajomych lub z wypożyczalni. Wygoda nakazuje również montaż uniwersalnego czytnika kart pamięci.

Chcąc korzystać z Internetu przez Wi-Fi oraz oglądać TV na ekranie komputera, trzeba zazwyczaj dokupić dedykowaną, bezprzewodową kartę sieciową i tuner TV. Które z wymienionych znajdą się w naszym desktopie, zależy od potrzeb i możliwości finansowych.

Obudowa i zasilacz

Ceny obudów zaczynają się w okolicach 50 zł za najtańsze modele. Warto jednak zastanowić się, czy nie dałoby się wysupłać nieco więcej grosza na pudło z wyższej półki. Pomijając dyskusyjne kwestie estetyczne, zyskujemy m.in. lepsze wyciszenie i wentylację.

Niekiedy wraz z obudową dostajemy zasilacz. Kupując najtańszą obudowę nieznanego producenta, lepiej wybrać model bez niego. Bankowo jest to komponent marnej jakości, który stanowi zagrożenie dla pozostałych podzespołów. Niższa od deklarowanej moc i niestabilne napięcia zasilające to tylko niektóre z wad. Postawmy na sprawdzoną markę. Dobre zasilacze robią m.in.: CoolerMaster, OCZ, Tagan, Corsair, Zalman, Chieftec, Antec czy BeQuiet.

Przykładowe konfiguracje

Poniżej przedstawiłem kilka przykładowych konfiguracji, które moim zdaniem cechują się bardzo dobrym stosunkiem jakości i wydajności do ustalonej ceny granicznej. W koszt wliczona jest tylko jednostka centralna, bez jakichkolwiek dodatkowych akcesoriów typu mysz, klawiatura, monitor czy system operacyjny. Za cenowy punkt odniesienia względem Allegro posłużył mi dobrze znany Komputronik.

Niedrogi blaszak z pazurem – konfiguracje za ok. 1500-1600 zł

Zestaw 1:

Zestaw 2:

Przedstawione konfiguracje, mimo relatywnie niskiej ceny, dobrze sprawdzą się nie tylko w biurze, ale i w domu, pozwalając na uruchomienie nowszych gier i bardziej wymagających aplikacji. Łączy je możliwość rozbudowy. Taniego Pentiuma można w przyszłości zastąpić procesorem Intel Core i3, i5 lub i7 drugiej generacji, Phenoma II X2 - 6-rdzeniowym Phenomem II X6 i nadchodzącym Bulldozerem. W każdym przypadku można dorzucić 2 kości pamięci RAM czy dodatkowy dysk twardy.

Koszt pierwszej konfiguracji na Allegro to ok. 1535 zł, w Komputroniku ok. 1730 zł, czyli blisko 200 zł więcej. Koszt drugiego zestawu na Allegro to ok. 1565 zł. W Komputroniku nie ma identycznego modelu płyty głównej. Zakładając, że kupimy ją na Allegro, cena desktopa wyniesie 1642 zł.

Domowe centrum rozrywki – konfiguracja za ok. 2500-2600 zł

Bardzo wydajny, 4-rdzeniowy procesor z dużymi możliwościami overclockingu, płyta główna umożliwiająca rozbudowę i mocna karta graficzna - takie komputery zadowolą niemal każdego. Bez problemu uruchomimy najnowsze gry i bardzo wymagające aplikacje, a zapas mocy wystarczy jeszcze na długi okres.

Powyższy zestaw na Allegro da się skompletować za 2375 zł. W Komputroniku trzeba wydać 2750 zł, czyli ponad 15% więcej.

Wydajna stacja gamingowa – konfiguracja za ok. 4000 zł

Wydajność ma swoją cenę, ale warto za nią zapłacić. Za ok. 4000 zł możemy stać się posiadaczami desktopa, któremu niestraszne są najbardziej wymagające gry i aplikacje. Zapas mocy powinien wystarczyć na dłuższy czas. Gdyby jednak komuś taka konfiguracja nie wystarczała, bez problemu może dołożyć drugą kartę graficzną (CrossfireX/SLI), dysk SSD czy kolejne kości RAM.

Zaprezentowaną konfigurację można zmontować z Allegro za 3930 zł. W Komputroniku trzeba wydać 4250 zł, czyli znów blisko 10% więcej.

Podsumowanie

Przedstawione konfiguracje to oczywiście propozycje i nie wszystkie ich elementy muszą Wam odpowiadać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyście je zmodyfikowali lub sami stworzyli od podstaw zestaw na miarę Waszych potrzeb i możliwości finansowych. Na co zwrócić uwagę wybierając podzespoły, dowiedzieliście się z powyższego poradnika. Oczywiście nie wyczerpuje on tematu - mnogość sprzętu i technologii sprawia, że o każdym komponencie można napisać co najmniej kilka artykułów.

Niemniej jednak trzeba się orientować, by nie być zdanemu na (nie)łaskę innych. Planując zakupy, warto uwzględnić ofertę Allegro, dzięki któremu da się skompletować poszukiwane podzespoły zazwyczaj zauważalnie taniej niż w przypadku renomowanego sklepu komputerowego, nie tracąc przy tym na bezpieczeństwie transakcji. A to wszystko bez potrzeby wychodzenia z domu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)