Znaleźli sposób na depresję? Nowa metoda zadziałała. Naukowcy mówią o przełomie
Implanty mózgu mogą nie tylko poszerzać nasze zdolności kognitywne. Pewna kobieta po tym, jak farmakologia nie pomogła w depresji, otrzymała leczenie w postaci małych impulsów elektrycznych dostarczanych przez elektrodę wszczepioną do mózgu.
Eksperymentalny implant neuronowy, który dostarcza 300 impulsów dziennie, stanowi nową, śmiałą metodę w leczeniu ekstremalnych schorzeń psychiatrycznych. Jak donosi The Guardian, implant ten spowodował również ogromną, nagłą zmianę w życiu pacjentki.
"Moja depresja została utrzymana w ryzach, a to pozwoliło mi zacząć odbudowywać życie, które jest warte przeżycia" – powiedziała na konferencji prasowej Sarah. Dodała, że po raz pierwszy od pięciu lat spontanicznie się roześmiała po tym, jak jej mózg został pobudzony przez impuls.
Nowe leczenie jest pierwszym przypadkiem, w którym lekarze wykazali, że obwody nerwowe zaangażowane w ciężką depresję mogą zostać przywrócone do zdrowszego stanu, co stanowi potencjalnie ogromny przełom w medycynie neurologicznej.
"Ten sukces sam w sobie jest niesamowitym postępem w naszej wiedzy na temat funkcjonowania mózgu, który leży u podstaw chorób psychicznych" – powiedziała Katherine Scangos główna badaczka i psychiatra kliniczna z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Leki nie działają w przypadku znacznego odsetka pacjentów cierpiących na depresję. Mimo że implant neuronowy był testowany tylko na jednej osobie, udana próba wskazuje, że może pojawić się więcej rodzajów terapii dostępnych w przyszłości. Nawet jeśli tego rodzaju inwazyjna procedura jest zarezerwowana tylko dla ekstremalnych przypadków.
Personalized Deep Brain Stimulation Therapy (DBS)
Przy okazji wspomnianych badań warto zauważyć, że w pierwszym roku pandemii zaobserwowano trzykrotny wzrost zachorowań na depresję. Jak wynika z badań Uniwersytetu Browna opublikowanych w magazynie Lancet Regional Health – Americas, aż 32,8 proc. amerykańskich dorosłych doświadczyło objawów depresji w 2021 roku, podczas gdy w 2020 było to 27,8 proc., a przed pandemią zaledwie 8,5 proc.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.)