Znamy datę premiery Windowsa 8. Czy aby na pewno?

Znamy datę premiery Windowsa 8. Czy aby na pewno?23.01.2011 11:11
Steve, kiedy premiera? (Fot. Flickr/Microsoft Sweden/Lic. CC by)
Steve, kiedy premiera? (Fot. Flickr/Microsoft Sweden/Lic. CC by)

Wszystkich czekających na następcę Windowsa 7 może spotkać spore rozczarowanie. Wiele wskazuje na to, że na premierę nowych okien jeszcze trochę poczekamy.

Wszystkich czekających na następcę Windowsa 7 może spotkać spore rozczarowanie. Wiele wskazuje na to, że na premierę nowych okien jeszcze trochę poczekamy.

Sprawę nagłośnił rosyjski serwis Wzor.net. Zgodnie z przewidywaniami Rosjan w marcu 2011 rozpocznie się trzecia faza produkcji Windows 8 – Milestone 3. Po jej ukończeniu ukażą się dwie wersje beta, a następnie jedna Release Candidate.

Faza RC ma trwać trzy miesiące, a po jej zakończeniu Windows 8 będzie produktem gotowym do sprzedaży. Do sklepów ma trafić w poniedziałek, 7 stycznia 2013 roku. W międzyczasie, w połowie 2012 roku ma zostać wydany Service Pack 2 dla Windows 7.

Tak dokładna prognoza może w pierwszej chwili zostać uznana za pozbawioną podstaw spekulację, jednak Wzor.net ma na koncie już wiele trafnych przewidywań dotyczących premier produktów Microsoftu.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii podważających prognozy serwisu Wzor.net. Microsoft popełnił już dwa duże błędy związane z datą wydania swojego OS-u. Windows Vista trafił wprawdzie do partnerów biznesowych jeszcze w listopadzie 2006 roku, jednak w sklepach był dostępny dopiero na początku roku 2007.

Windows 7 trafił do partnerów Microsoftu miesiąc wcześniej – w październiku – jednak i tak było to za późno.  Najważniejszy z punktu widzenia sprzedawców komputerów czas w roku to okres bezpośrednio po wakacjach oraz przedświąteczna gorączka zakupów – czyli czwarty kwartał roku.

Jest więc mało prawdopodobne, aby Microsoft po raz kolejny zignorował kluczowy z punktu widzenia wyników sprzedaży czas. Jak zauważa jeden z komentatorów, Paul Thurrott, bardziej prawdopodobne jest wydanie Windows 8 w połowie lub wczesną jesienią 2012 roku.

Datę tę potwierdzają wcześniejsze przecieki, m.in. z holenderskiego oddziału Microsoftu. Były – od czasu upublicznienia tej wiadomości ;) – pracownik Microsoftu, Chris Green, na swoim blogu informował nawet o planowanym zakończeniu prac znacznie wcześniej, w 2011 roku, jednak ta informacja wydaje się mało wiarygodna.

Wypowiedź, którą można uznać za najbardziej oficjalną, wygłosił Steven Sinofsky, szef działu Windows w Microsofcie. Jego zdaniem pomiędzy kolejnymi wydaniami systemu słuszny jest odstęp 24-36 miesięcy. Czyli – odnosząc się do daty podanej przez Wzor.net – bardziej prawdopodobne jest wydanie Windows 8 jeszcze w 2012 roku.

Warto przy tym zwrócić uwagę na inną stronę zagadnienia. Daty wydania produktów firmy z Redmond czy zawartość kolejnych Service Packów rozpalają sieciowe dyskusje. Jeszcze kilka lat temu takim przywilejem cieszył się – niemal niepodzielnie – Apple. Czyżby długofalowa strategia Microsoftu, dotycząca odbudowania marki, zaczynała przynosić efekty?

Źródło: TheNextWeb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)