Znicz olimpijski projektu Lenovo

Znicz olimpijski, którego aktualną trasę z greckiej Olimpii do Pekinu można śledzić w Google Maps, został zaprojektowany przez chińskiego producenta sprzętu komputerowego, firmę Lenovo (to ta sama, która przejęła od IBM produkcję notebooków).

Znicz olimpijski projektu Lenovo
Tomek Goździewicz

Znicz olimpijski, którego aktualną trasę z greckiej Olimpii do Pekinu można śledzić w Google Maps, został zaprojektowany przez chińskiego producenta sprzętu komputerowego, firmę Lenovo (to ta sama, która przejęła od IBM produkcję notebooków).

Wykonana z czerwonego polerowanego stopu aluminiowo-magnezowego, mierząca ok. 75 cm długości i ważąca niecały kilogram pochodnia, została zaprojektowana tak, by wytrzymać najbardziej ekstremalne warunki pogodowe. W tym celu zaprojektowano również specjalny lampion, w którym ogień pali się nawet podczas transportu samolotem i może być użyty do rozpalenia pochodni na nowo w przypadku jej niespodziewanego zgaśnięcia, np. tak jak ostatnio w Paryżu. Jako paliwo wykorzystano propan, wybrany ze względów ekologicznych - produktami jego spalania są tylko woda i dwutlenek węgla. Konieczne będzie wykonanie od 10 do 15 tysięcy egzemplarzy, gdyż zgodnie z tradycją każdy uczestnik sztafety zatrzymuje pochodnię z którą biegł.

Nad koncepcją znicza przez prawie rok pracował zespół 34 projektantów. Propozycja Lenovo została wybrana w konkursie spośród 389 zgłoszonych prac. Znicz kształtem przypomina zwinięty rulon, co symbolizuje wynalezienie przez Chińczyków papieru, jako symbolu największego wkładu państwa środka w rozwój cywilizacji.

Firma Lenovo przygotowała z tej okazji również specjalne modele notebooków zawierających elementy designu znicza olimpijskiego, a także inne gadżety, takie jak np. pendrive w kształcie pochodni.

  • lampion
  • znicz olimpijski
  • Slider item
  • Slider item
  • znicz olimpijski
[1/5] lampion
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.