Zobacz niewykrywalny pocisk manewrujący w akcji! [wideo]

Norwegowie testują nowy rodzaj pocisków manewrujących, które będą niewidzialne dla radarów przeciwnika. Prezentacja nowej technologii robi wrażenie, a potencjalni wrogowie spokojnych mieszkańców krainy fiordów mogą zacząć się obawiać.

Zobacz niewykrywalny pocisk manewrujący w akcji! [wideo]
Grzegorz Nowak

24.09.2011 16:00

Norwegowie testują nowy rodzaj pocisków manewrujących, które będą niewidzialne dla radarów przeciwnika. Prezentacja nowej technologii robi wrażenie, a potencjalni wrogowie spokojnych mieszkańców krainy fiordów mogą zacząć się obawiać.

Najczęściej przyglądamy się amerykańskim nowościom ze świata militarnych technologii. Nic dziwnego, skoro to właśnie armia Stanów Zjednoczonych jest uważana za najnowocześniejszą na świecie. Okazuje się jednak, że inne narody wcale nie muszą się wstydzić swoich osiągnięć w tej dziedzinie.

Choć pociski manewrujące same w sobie są niewielkie i można nimi wykonywać niespodziewane ataki z dużej odległości, to większość wykorzystuje radar do namierzania celu. Norweskie NSM (Naval Strike Missile) starają się unikać wykrycia przez przeciwnika, niczym niewidzialne myśliwce wykorzystując czujniki podczerwieni. Dodatkowo moduł GPS oraz przekaźniki danych lotniczych ułatwiają manewrowanie i zmianę celu, a sam pocisk wykonuje manewry unikowe tuż przed trafieniem w cel, żeby utrudnić zestrzelenie NSM-a.

Poniżej możecie zobaczyć materiał filmowy z testów nowej broni. Na razie pocisk wystrzeliwany jest z wyrzutni naziemnej, ale do 2016 roku ma zostać przystosowany do współdziałania z F-35. Zwróćcie uwagę, jak nisko nad powierzchnią wody i ziemi porusza się NSM, żeby jeszcze bardziej utrudnić wykrycie. Robi wrażenie!

Kongsberg NSM anti-ship missile test

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.