Żołnierz jutra jak żołnierz z gier?

Żołnierz jutra jak żołnierz z gier?

soldier2
soldier2
Michał Kowal
25.05.2009 15:10

Jak będzie wyglądał amerykański żołnierz w roku 2030? Będzie troszkę przypominał Master Chiefa, albo raczej bohaterów Mass Effect. Wyposażony zostanie w egzoszkielet i system podający substancje zwiększające wydajność na polu walki bezpośrednio do krwiobiegu. Żołnierz przyszłości przedstawiony przez New York Post już dziś występuje w wielu grach. Czy ma szansę zaistnieć kiedyś w realnym świecie?

Jak będzie wyglądał amerykański żołnierz w roku 2030? Będzie troszkę przypominał Master Chiefa, albo raczej bohaterów *Mass Effect. *Wyposażony zostanie w egzoszkielet i system podający substancje zwiększające wydajność na polu walki bezpośrednio do krwiobiegu. Żołnierz przyszłości przedstawiony przez New York Post już dziś występuje w wielu grach. Czy ma szansę zaistnieć kiedyś w realnym świecie?

Natick Soldier Systems Center w Massachusetts to wojskowa placówka zajmująca się wymyślaniem i rozwijaniem technologii przeznaczonej dla indywidualnych żołnierzy.  Future Soldier 2030 to wizja opracowana przez tą placówkę. Przedstawia ona możliwości rozwoju technologii wojskowej i prezentuje domyślną wizję żołnierza przyszłości.

Oto gadżety w jakie wyposażony miałby zostać wojak za 20 lat:

  • sensor, który automatycznie skanuje i rozpoznaje ludzkie twarze, zamontowany na kasku,
  • HUD zamontowany w kasku. Widać na nim mapę, stan broni i inne przydatne informacje,
  • wspomaganie przez inteligentne prochy,
  • ubranie w pancerz,
  • egzoszkielet zwiększający umiejętności fizyczne,
  • automatyczny słownik,
  • automatyczne rozpoznawanie zagrożenia,
  • system celowania podobny do tego znanego z gier,
  • stałe zbieranie danych o stanie zdrowia i przesyłanie ich do bazy.
soldier1
soldier1

Chciałoby się powiedzieć: nic nowego. Wszystko już widzieliśmy w grach. No może tylko model przedstawiony przez New York Times jest wyjątkowy (a na pewno wyjątkowo obleśny).

Sądzicie, że naprawdę już za dwadzieścia lat będzie można wyposażyć wojaka w taki sprzęt? Są spore szanse. Większość rozbija się jednak o jeden problem - jak ten cały sprzęt zasilić prądem?

Źródło: new york post

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)