Zwykła wstążka w ogrodzie. Uratuje twoje rośliny
05.08.2024 16:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mszyce mogą stanowić poważne zagrożenie dla roślin w naszych ogrodach. Owady te niszczą rośliny, sprawiając przy tym duże szkody. Jest jednak prosty sposób na to, by pozbyć się mszyc. Rozwiązanie to jest tanie i ekologiczne.
Mszyce to małe, ale bardzo uciążliwe insekty. Każdy, kto ma ogródek lub sad, wie, jak trudne mogą być do zwalczenia. Mogą one znacząco uszkodzić rośliny, co wpływa na ich zdolność do plonowania. Ponadto mszyce mogą sprawić, że niektóre części roślin, takie jak liście, stają się niezdolne do spożycia.
Opcji na walkę z mszycami jest wiele. Pierwsze na myśl przychodzą klasyczne opryski chemiczne. Wybór odpowiedniego środka z pewnością pomoże w pozbyciu się problemu. Jednak nie dla każdego będzie to rozwiązanie satysfakcjonujące. Dla osób preferujących ekologiczne metody, istnieją wywary na bazie ziół, sody oczyszczonej, płynów do mycia naczyń lub mydła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak istnieje jeszcze prostsza metoda, która pozwala na naturalne pozbycie się mszyc, bez konieczności stosowania jakichkolwiek oprysków. Mszyc można pozbyć się w pełni zgodnie z naturą, korzystając z kawałka materiału.
Ekologiczny sposób na mszyce
Chodzi tu o jasną wstążkę. Filip Roman, instruktor ds. ogrodnictwa, w artykule na stronie Polskiego Związku Działkowców wyjaśnia, że to właśnie ona może pomóc uporać się z mszycami.
Jaskrawożółte wstążki zawieszone na roślinach przyciągają biedronki. Larwy tych owadów są w stanie zjeść setki mszyc w ciągu jednego dnia. Wysoka skuteczność tej metody sprawia, że może ona być bardziej efektywna niż tradycyjne opryski.
"Pamiętajmy, że stosując konwencjonalne środki ochrony roślin, zabijamy nie tylko mszyce, ale także biedronki – takie zabiegi działają tylko na krótką metę" – czytamy w artykule Romana.
Problem z mszycami w polskich ogródkach
Mszyce mogą pojawić się na wielu roślinach. Jeśli na ich obecność nie zareaguje się dostatecznie szybko, może to wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jakie znacie sposoby radzenia sobie z mszycami i co stosujecie w waszych ogrodach?