Niesamowicie maleńki żyroskop dla nowoczesnych gadżetów

Naukowcy z Izraela opracowali żyroskop optyczny, w porównaniu z którym główka od szpilki jest wielką bryłą. Docelowo urządzenie to ma być wbudowane w elektroniczne gadżety. Ale nie tylko.

iphone
iphone
Katarzyna Kieś

Naukowcy z Izraela opracowali żyroskop optyczny, w porównaniu z którym główka od szpilki jest wielką bryłą. Docelowo urządzenie to ma być wbudowane w elektroniczne gadżety. Ale nie tylko.

Znajdzie również zastosowanie w diagnostyce medycznej – wszędzie tam, gdzie lekarze będą chcieli dokładnie śledzić przemieszczanie się rozmaitych cząstek/leków wewnątrz ciała.

Standardowy żyroskop ma wielkość pudełka i wagę ok. pół kilograma. Zmieszczenie go na pokładzie samolotu nie jest problemem. Do smartfona urządzenie o takiej wielkości - logiczne - już nie wejdzie. Izraelscy uczeni wymyślili więc żyroskop, który trudno dostrzec okiem: ma zaledwie milimetr kwadratowy powierzchni!

Zanim weźmie się urządzenie pod lupę, można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z maleńkim pyłkiem. Dopiero powiększenie ujawnia, że mikrożyroskop przypomina wyglądem czip komputerowy. Jego „sercem” jest półprzewodnikowy laser o średnicy jedynie kilkudziesięciu mikrometrów.

Żyroskop stosuje się w gadżetach m.in. po to, abyście mogli obracać np. iPhone'em wedle upodobania – dzięki urządzeniu obraz wyświetlany na ekranie dostosuje się do aktualnego ułożenia.

To nie wszystko: twórcy maleńkiego żyroskopu podpowiadają, że umożliwi on śledzenie dokładnej pozycji obiektu bez sygnału GPS. Zapowiada się ciekawie... Tym bardziej, że technologia może już w ciągu najbliższych kilku lat trafić do testów dopuszczających urządzenie na rynek masowy.

Źródło: Techmagdaily

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.