Niesamowicie maleńki żyroskop dla nowoczesnych gadżetów

iphone
iphone
Katarzyna Kieś

07.10.2010 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Izraela opracowali żyroskop optyczny, w porównaniu z którym główka od szpilki jest wielką bryłą. Docelowo urządzenie to ma być wbudowane w elektroniczne gadżety. Ale nie tylko.

Naukowcy z Izraela opracowali żyroskop optyczny, w porównaniu z którym główka od szpilki jest wielką bryłą. Docelowo urządzenie to ma być wbudowane w elektroniczne gadżety. Ale nie tylko.

Znajdzie również zastosowanie w diagnostyce medycznej – wszędzie tam, gdzie lekarze będą chcieli dokładnie śledzić przemieszczanie się rozmaitych cząstek/leków wewnątrz ciała.

Standardowy żyroskop ma wielkość pudełka i wagę ok. pół kilograma. Zmieszczenie go na pokładzie samolotu nie jest problemem. Do smartfona urządzenie o takiej wielkości - logiczne - już nie wejdzie. Izraelscy uczeni wymyślili więc żyroskop, który trudno dostrzec okiem: ma zaledwie milimetr kwadratowy powierzchni!

Zanim weźmie się urządzenie pod lupę, można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z maleńkim pyłkiem. Dopiero powiększenie ujawnia, że mikrożyroskop przypomina wyglądem czip komputerowy. Jego „sercem” jest półprzewodnikowy laser o średnicy jedynie kilkudziesięciu mikrometrów.

Żyroskop stosuje się w gadżetach m.in. po to, abyście mogli obracać np. iPhone'em wedle upodobania – dzięki urządzeniu obraz wyświetlany na ekranie dostosuje się do aktualnego ułożenia.

To nie wszystko: twórcy maleńkiego żyroskopu podpowiadają, że umożliwi on śledzenie dokładnej pozycji obiektu bez sygnału GPS. Zapowiada się ciekawie... Tym bardziej, że technologia może już w ciągu najbliższych kilku lat trafić do testów dopuszczających urządzenie na rynek masowy.

Źródło: Techmagdaily

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także