10 najdziwniejszych tradycji świątecznych z całego świata

Austriacy mają Krampusa, złego brata św. Mikołaja, Katalończycy – świąteczne kupy, a Niemcy ogórki na choinkach. Japończycy w Boże Narodzenie tłumnie ustawiają się pod KFC, by zjeść świąteczny kubełek, mieszkańcy Caracas pędzą do kościoła na rolkach, a Czeszki wróżą, czy będą miały męża. Co kraj, to obyczaj.

Okrutny Krampus
Okrutny Krampus
Źródło zdjęć: © Flickr/tribp/Lic. CC by
Marta Wawrzyn

16.12.2013 | aktual.: 13.01.2022 10:05

  1. Krampus, straszny brat św. Mikołaja

Kiedy polskie dzieci czekają na św. Mikołaja, austriackie drżą z obawy przed Krampusem. To zły brat Mikołaja, który wygląda jak demon (i ma rogi jak koza) i bije niegrzeczne dzieci rózgą. W austriacką Noc Krampusa, czyli 5 grudnia, można spotkać mnóstwo takich potworów na ulicach miast.

Krampus z serialu "Grimm"
Krampus z serialu "Grimm"© NBC
  1. Kubełek z KFC na świąteczny obiad

W Japonii Boże Narodzenie nie jest żadnym świętem religijnym, tylko kolejnym znanym z filmów zachodnim zwyczajem, takim jak na przykład walentynki. A zachodnie zwyczaje to, wiadomo, komercha. W święta Japończycy mają zwyczaj masowo wybierać się na obiad do KFC. Często stoi się godzinami w kolejce tylko po to, by zjeść tradycyjny świąteczny kubełek kurczaka.

Świąteczne KFC
Świąteczne KFC© Flickr/ rumpleteaser/Lic. CC by
  1. Drzewko bananowe zamiast choinki

W Indiach żyje jakieś 25 mln chrześcijan, co nie jest wielką liczbą jak na jeden z najludniejszych krajów świata. Niełatwo jest w tym kraju o choinkę, jeśli więc ktoś chce obchodzić Boże Narodzenie, musi kombinować. Hinduscy chrześcijanie często dekorują bombkami drzewka bananowe albo mangowe.

Obraz
  1. Kobiece wróżby świąteczne

Czeszki mają zwyczaj w Boże Narodzenie wróżyć na różne sposoby. Na początku grudnia ścina się gałązki czereśni, jabłoni i forsycji. Jeśli zakwitną one w święta, dziewczyna wyjdzie za mąż. Jeśli zakwitną przed świętami, najpierw będzie dziecko, a dopiero potem zamążpójście. Gałązka bez kwiatków oznacza, że przed jej właścicielką kolejny rok spędzony w samotności.

Jeśli zapomniało się o gałązce, zawsze można powróżyć z buta. Wystarczy stanąć tyłem do drzwi wejściowych i rzucić but przez ramię. Jeśli wyląduje tak, że będzie skierowany noskiem w kierunku drzwi, pannę czeka w ciągu roku wesele.

But prawdę powie
But prawdę powie© Flickr/ marc falardeau/Lic. CC by
  1. Do kościoła na rolkach

W Caracas, stolicy Wenezueli, w Wigilię nie jeździ się autem. Ulice są zamykane dla ruchu samochodowego, bo wszyscy pędzą do kościoła na rolkach. Tak, takich zwyczajnych rolkach.

Kościół w Wenezueli
Kościół w Wenezueli© Flickr/ David~/Lic. CC by
  1. Katalońskie kupy

Katalończycy lubią świąteczne kupy. Jeden z tamtejszych zwyczajów to caga tió, zrobiona z pnia drewna figurka z namalowaną buzią i katalońską czapeczką. Taki pieniek od początku grudnia zasiada przy stole, gdzie objada się, czym tylko może. Wszystko po to, aby w Wigilię mógł "wydalić" słodycze, zabawki i inne dobre rzeczy.

Świąteczny pieniek
Świąteczny pieniek© Wikimedia Commons/Lic. CC by

Inny kataloński zwyczaj związany z kupą to el caganer, figurka osoby ze spuszczonymi gaciami w trakcie załatwiania wiadomej potrzeby, którą stawia się w bożonarodzeniowej szopce. Bardzo często w tej sytuacji przedstawia się znane osoby, na przykład polityków czy piłkarzy. O obrażaniu się nie ma mowy – to zaszczyt.

Piłkarze Barcelony
Piłkarze Barcelony© Flickr/ daniel.julia/Lic. CC bysa
  1. Ogórek na choince

Niemcy lubią pikle tak bardzo, że wieszają je na choinkach. Ale oczywiście na drzewkach nie lądują prawdziwe kiszone ogórki, tylko bombki w ich kształcie. Taki ogórek ukrywany jest w gałęziach drzewka. Dziecko, które pierwsze go znajdzie, nie tylko dostanie dodatkowy prezent, ale też ma zapewnione szczęście na cały kolejny rok.

Obraz
  1. Miejsce przy stole dla zmarłych

W Polsce zostawiamy dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole dla głodnego wędrowca, w Portugalii zostawia się je dla osoby zmarłej. Należy o tym pamiętać, bo to zapewni opiekę zmarłych nad domem przez kolejny rok.

Wigilijny stół
Wigilijny stół© Flickr/ sebrenner/Lic. CC by
  1. Choinka przyozdobiona pajęczyną

Niemcy mają ogórki, a Ukraińcy sztuczne pająki i pajęczyny, które wieszane są na choinkach jak bombki i mają przynieść domowi szczęście. Zwyczaj pochodzi od opowieści o biednej kobiecie, która nie mogła sobie pozwolić ani na kolację wigilijną, ani nawet na udekorowanie drzewka. Kiedy obudziła się w świąteczny poranek, zobaczyła, że pająk przystroił jej choinkę pięknie utkaną siecią. Niedługo potem zamieniła się ona w złoto i kobieta już nigdy nie była biedna.

Pajęcza sieć
Pajęcza sieć© Flickr/ no prawns/Lic. CC by
  1. Dobra wiedźma, która przynosi prezenty

We Włoszech świątecznych prezentów nie przynosi starszy pan w czerwonym kubraczku, tylko bardzo brzydka wiedźma z zakrzywionym nosem, La Befana. Niegrzecznym dzieciom zamiast prezentu zostawia węgiel, popiół, cebulę albo czosnek.

Wiedźma Befana
Wiedźma Befana© Wikimedia Commons/Lic. CC by

Bonus: świąteczna piosenka w stylu "Twin Peaks"

Fani "Twin Peaks", oto tradycja, którą możecie kultywować w te i kolejne święta. W 1990 roku aktorzy z serialu nagrali własną – totalnie pokręconą! - wersję utworu "The 12 Days of Christmas", w której pojawiają się takie motywy, jak "ciało, martwe, zawinięte w folię". Słucham tego codziennie od tygodnia, posłuchajcie więc i Wy.

Twin Peaks 12 days of Christmas song

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.