10 najniezwyklejszych kościołów świata
Architektura sakralna od wieków fascynowała. Świątynie przez swą wyjątkowość miały dowodzić istnienia Boga, dlatego zadziwiały rozmiarami, czarowały kształtami, oszałamiały pięknem zdobnictwa. Przedstawiamy 10 najniezwyklejszych kościołów świata.
Hallgrímskirkja, Reykjavík
Hallgrímskirkja. Brzmi dziwnie, wygląda imponująco. Ten wystrzelający z ziemi prostopadle do góry postrzępiony monumentalny grot to nie zamek Królowej Śniegu, tylko protestancki Kościół Halgrimura w Reykjavíku. Nazwę swą zawdzięcza islandzkiemu poecie i duchownemu Hallgrímurowi Péturssonowi. Mierząc 74,5 m, jest najwyższym budynkiem miasta i jednym z najwyższych w kraju. Kolos powstawał w bólach. Zaprojektowany przez Guðjóna Samuelssona w 1937 roku, budowany był przez blisko 41 lat, od 1945 do 1986 roku.
Katedra w Brasilii
Miasto Brasilia stworzone zostało od podstaw na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Plan urbanistyczno-architektoniczny był dziełem dwóch brazylijskich architektów Lucio Costy i Oscara Niemeyera. Pierwszy z nich odpowiadał za zagospodarowanie przestrzenne, drugi za budynki użyteczności publicznej. Projektując katedrę, Niemeyer postawił sobie za cel stworzenie czegoś charakterystycznego, niepowtarzalnego, wprawiającego w zdumienie. Jej budowę zaczęto w 1958 roku, skończono dwa lata później. Są różne interpretacje kształtu budowli. Niektórym 16 potężnych paraboidalnych przypór ustawionych na okręgu o średnicy 70 metrów przypomina wzniesione ku niebu ręce, inni uważają, że całość kojarzy się z koroną cierniową Chrystusa. Wnętrze, przeszklone wielkimi połaciami błękitnych witraży, z ogromnymi figurami "latających" aniołów, przychyla wiernym nieba w sposób spektakularny.
Duomo, Mediolan
Duomo, czyli katedra mediolańska, jest czwartym pod względem wielkości obiektem tego typu na świecie. Budowano ją przez niemalże 6 wieków – zaczęto w 1386 roku, fasadę wykończono w roku 1813 z polecenia Napoleona. Imponuje nie tylko rozmiarami (157 metrów długości i 92 szerokości) – z uwagi na rozciągnięty w czasie proces powstawania stanowi ciekawe połączenie gotyku i baroku. Ozdabia ją 2245 figur, 135 sterczyn, 96 rzygaczy i około kilometra maswerków...
Kościoły z Göreme
Park Narodowy Göreme to muzeum wykutych w skale kościołów bizantyjskich w urokliwej tureckiej Kapadocji. Dolinę Göreme odkrył dla zachodniego świata francuski duchowny Guillame de Jerphanion dopiero w 1907 roku. Blisko 350 kościołów wykutych w miękkiej skale turfowej robi niezwykłe wrażenie. Z zewnątrz czasem trudno dostrzec, co kryją skały. Wewnątrz małe, mieszczące do kilkudziesięciu wiernych kościółki ze stropami kopułowymi zachwycają freskami z różnych okresów. Najstarsze sięgają IX wieku.
Borgund stavkirke, Lærdal
Borgund w Lærdal jest jednym z niewielu zachowanych stavkirke – kościołów klepkowych, charakterystycznych drewnianych świątyń budowanych w Norwegii w czasach, kiedy chrześcijaństwo wchodziło na skandynawski grunt. Architektoniczny unikat wzniesiono około roku 1180 bez użycia jednego gwoździa. Uwagę przykuwa zwłaszcza znakomicie zachowane wnętrze, z motywami smoków umieszczonymi na dachu budynku.
Cerkiew Paraportiani
Grecka cerkiew Paraportiani to tak naprawdę zespół świątyń. Cztery z nich Saint Estathios, Saint Sozon, Saint Anargyroi i Saint Anastasia stanowią podstawę dla piątego, tworzącego kopułę. Wspólnie tworzą fascynujący mnogością kształtów konglomerat. “Głowa cukru”, bo tak bywa nazywana, powstawała na przełomie XV i XVII wieku. Jej nazwa wywodzi się od słowa „porta” – drzwi, podobno dlatego, że jedna z kaplic stanowiła kiedyś boczne wejście do stojącego nieopodal zamku. To w jakiś sposób tłumaczyłoby wezwanie kościoła – Matki Boskiej z Tylnej Bramy.
La Sagrada Familia, Barcelona
Barcelona, stolica Katalonii, słynie z dwóch rzeczy – klubu piłkarskiego i Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny. Zaprojektowany przez słynnego Antonio Gaudiego kościół o charakterze secesyjnym uważany jest za jego szczytowe osiągnięcie. W założeniu konstrukcja budowli miała przypominać jeden, wielki organizm. Jej budowę rozpoczęto w 1882 roku, wieże ukończono w 1920 r. Niedługo potem ambitny twórca zginął, wpadając pod przejeżdżający omnibus. Pozostawił tylko jedną z trzech zaprojektowanych fasad. Z powodu organicznej formy budowli oraz niepowtarzalności detali architektonicznych (tak jak w naturze żaden z nich nie jest identyczny i musi być osobno rzeźbiony) do dziś nie zdołano jej ukończyć.
Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Moskwa
Nieodłączny element każdej relacji telewizyjnej z Moskwy. Plac czerwony, a na nim Kreml oraz słynna świątynia. Zbudowana została w latach 1555-1560 przez cara Iwana Groźnego. Za autora uważa się pskowskiego mistrza Postnika Jakowlewa, zwanego Barmą. Na sobór składa się osiem oddzielnych cerkwi, symbolizujących osiem dni walk pod tatarskim Kazaniem, którego zdobycie sobór upamiętnia.
Las Lajas
Kolumbijska świątynia Las Lajas została zbudowana w kanionie rzeki Guaitara na początku XX wieku. Wydaje się, że budynek wisi w powietrzu, ponieważ stoi... na moście. Dlaczego tak? Według legendy to właśnie tu dwójce kobiet ukazała się w 1754 roku Matka Boska. Wierni nie mieli wyjścia. W XIX wieku zbudowali pośród skał skromny kościółek, a 100 lat później zastąpili go widoczną na zdjęciach budowlą.
Temppeliaukio Kirkko
Twór stosunkowo współczesny, bo powstały w 1969 roku. Projekt wykonali bracia architekci Timo i Tuomo Suomalainen. Wysadzili w powietrze środek skalistej odkrywki wznoszącej się 12 metrów ponad poziom ulic, tworząc miejsce na ściany budowli. Sufit wykonano z 22 km miedzianej taśmy. Tak powstał Temppeliaukio Kirkko, czyli inaczej kościół w skale, który stanowi obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Helsinek.
Źródło: blog xemanhdep • bore panda • ifamous • beth cruz blog • milieu design group • colour magic p blog • vilage of joy • canhdongtruyengiao • travel blog • turismoto • visit my hub • [url=http://www.aboutbrasilia.com/travel/brasilia-cathedral.html