10 najsłynniejszych prezentów w historii

Święta nieodłącznie wiążą się z prezentami. Rzućmy okiem na najsłynniejsze podarunki w historii.

10 najsłynniejszych prezentów w historii
Łukasz Wieliczko

Statua wolności

Symbol USA, posąg na Wyspie Wolności w Nowym Jorku, wzniesiony został w latach 1884–1886 według projektu Frédérica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla (konstrukcja) i Richarda Morrisa Hunta (postument). Jest to dar narodu francuskiego upamiętniający przymierze w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zbudowana z inicjatywy Edouarda Rene Lefebvre de Laboulaye we Francji, do Stanów przypłynęła w formie swego rodzaju miedzianych puzzli... Charakterystyczny zielony kolor to wynik pokrycia materiału korozją – patyną. Ciekawe czy Francuzi spodziewali się, że ich prezent, wzorowany na malarstwie Delacroix, stanie się najbardziej amerykańskim z symboli?

Biały słoń

Obraz

Papież Leon X wprost uwielbiał prezenty. XVI-wieczni władcy Europy dwoili się i troili, by zaspokoić jego zachcianki. Manuel I Szczęśliwy, król Portugalii, chcąc wkupić się w łaski najważniejszej osoby swoich czasów, ofiarował biskupowi Rzymu białego słonia. Operacja sprowadzenia zwierzęcia z Indii opłaciła się – Portugalia otrzymała patronat nad Afryką (bulla z 7 czerwca 1514 roku), a słoń stał się pupilem Watykanu. Papież bardzo kochał Hanno, a słoń odwdzięczał się spontanicznym, nieprzymuszonym klękaniem na widok namiestnika. Albinos słuchał poleceń papieża w dwóch językach - włoskim i hindi. Kiedy zwierzę zachorowało, Leon zwołał najznamienitszych lekarzy, by je ratować. Ku rozpaczy papieża Hanno zdechł. Pochowano go w Cortille del Belvedere. Jego następcą był nosorożec, którego na czas podarowania przebrano za pannę młodą, ale ...to już inna historia.

Miasto albo nawet dwa

Obraz

Kiedy jesteś członkiem królewskiej rodziny słowo „prezent” nabiera innego znaczenia. Zaręczyny Karola II, króla Anglii, i Katarzynę Braganzy miały miejsce w 1640 roku, gdy następca tronu miał lat 10, a jego, czy też raczej – jego rodziny, wybranka – 2. Mimo to prezenty były zdecydowanie dorosłe. Król otrzymał “w posagu” dwa miasta: północnoafrykański Tangier i indyjski Bombaj.

Kręgielnia

Obraz

Dwutorowa kręgielnia to prezent urodzinowy, jaki otrzymał w 1947 roku prezydent USA Harry Truman. Zainstalowany w Białym Domu gadżet okazał się jednak średnio trafionym pomysłem. Sam Truman nad kręgle przedkładał pokera, natomiast wśród jego sztabu kręgielnia cieszyła się niesłabnącym powodzeniem.

Wiszące ogrody Semiramidy

Obraz

Zaliczane do siedmiu cudów świata. Zostały zbudowane na polecenie króla Nabuchodonozora II w VI w p.n.e., który podarował je swojej żonie, Amytis, gdy po przyjeździe do Babilonu tęskniła za bujną zielenią ojczystego kraju – Medii. Tak – Amytis, nie Semiramida, nie pomyliłem się. Skąd więc taka a nie inna nazwa? Nie wiadomo, badacze do tej pory głowią się, dlaczego nazwano je imieniem asyryjskiej królowej, która żyła dwa wieki wcześniej. Faktem jest, że ogrody istniały. I stanowiły absolutny unikat technologiczny. Każdy taras, na którym zasadzono rośliny izolowany był smołą i powłoką ołowianą na których umieszczano warstwę odsączającą, a następnie grubą warstwę ziemi (do 2 m miąższości), w której rosły drzewa i krzewy, sztucznie nawadniane systemem irygacyjnym, pobierającym wodę z Eufratu. Zwisające z tarasów pnącza zakrywały mury, co sprawiało wrażenie, że piękne rośliny zawieszone są w powietrzu.

Koń trojański

Obraz

Hmm... To też swego rodzaju prezent.

Diament Taylor-Burton

Obraz

Elizabeth Taylor była w latach 60. absolutną gwiazdą kina, o czym świadczą choćby dwa Oscary, zdobyte w tej dekadzie. Richard Burton co prawda Oskara nigdy nie dostał, ale jego renoma w świecie Hollywood była wcale nie mniejsza. Związek dwójki gwiazd przez wiele lat był języczkiem u wagi. W 1969 roku aktor sprezentował żonie, uwielbiającej ekskluzywną biżuterię, 69,42-karatowy diament. Dokładnie nie wiadomo, ile brylant kosztował, ale na pewno przekroczył sumę miliona dolarów, bo za tyle został nabyty przez Roberta Kenmore zaledwie …dzień wcześniej. Inwestycja była opłacalna – 9 lat później, już po rozwodzie z Burtonem, Taylor sprzedała klejnot z 5 mln dolarów. Część pieniędzy przeznaczyła na budowę szpitala w Botswanie.

Panny dworskie

Obraz

Słynny obraz Diego Velazqueza namalowany został w podzięce za królewski patronat nad jego twórczością. Historycy sztuki do dziś zastanawiają się nad jego interpretacją. Faktem jest, że pomógł malarzowi uzyskać tytuł szlachecki, o który w ówczesnym okresie swojego życia usilnie zabiegał.

Jaja Fabergé

Obraz

Genialne arcydzieła sztuki złotniczej wykonywane były w pracowni nadwornego jubilera na zamówienie carów jako prezent wielkanocny. Złoto, srebro, kamienie szlachetne, kość słoniowa, masa perłowa... – wszystko, co najlepsze. Pierwsze jajko wielkanocne w pracowni Fabergé'a powstało w 1884 na zlecenie Aleksandra III, jako prezent dla żony cesarza Marii. Po śmierci Aleksandra III jego syn, Mikołaj II, kontynuował tradycję zamawiania jednego jajka na Wielkanoc. W środku jajka zazwyczaj kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia podarunku była objęta ścisłą tajemnicą... Były tam miniatury carskich rezydencji, wizerunki członków rodziny, a także takie cudeńka jak misternie zdobiona kareta koronacyjna, z siedzeniami z rubinu, szybkami z górskiego kryształu i koroną na dachu.

Puszynka

Obraz

Puszynka to pies, którego podarował I sekretarz ZSRR Nikita Chruszczow Johnowi Keneddyemu. Kennedyemu, a w zasadzie jego córce – Caroline. Szczeniak był o tyle ciekawym prezentem, że jego matką była Striełka – pies, który odbył lot orbitalny. Ciekawy gest, biorąc pod uwagę ówczesne zimnowojenne relacje obu państw. Przejaw sympatii czy ironia? Raczej to drugie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.