10 najwspanialszych górskich klasztorów
W średniowieczu strzelistość i monumentalność budowli sakralnych miały przybliżać ludzką myśl do Boga – taki był główny zamysł architektów. Ciekawe, czy podobna myśl towarzyszyła pomysłodawcom górskich klasztorów, które tu opisujemy. Bliżej nieba, bliżej Boga, ale też ...no właśnie – czy modlitwa „o krok od przepaści” lepiej dociera do adresata?
Xuan Kong, Chiny
„Xuan Kong” znaczy „wiszący w powietrzu”. Klasztor ten znajduje się w północnych Chinach, w Prowincji Shanxi, niedaleko miasta Taiyuan. Zbudowano go na urwisku, bagatela – 1400 lat temu. Ciekawostką jest, że to jedyny w Chinach klasztor zarówno buddyjski, jak i taoistyczny i konfucjański. Cały obiekt podtrzymuje zaledwie kilkanaście drewnianych – tak jak i on sam – kolumn. Dlaczego budowla powstała w tym miejscu? W dolinie przebiegał bardzo ważny szlak handlowy, a strudzeni wędrówką handlarze potrzebowali miejsca do modlitwy. Po co więc tak wysoko? U podnóża góry płynie rzeka, która często wylewała ze swojego koryta, powodując liczne powodzie, stąd zdecydowano się na umieszczenie budowli 40-60 m nad ziemią.
Taktsang, Bhutan
Klasztor Taktsang, zwany także Tygrysim Gniazdem, to najsłynniejszy i najcenniejszy klasztor Bhutanu. Leży w górach niedaleko Paro, w pobliżu jedynego lotniska Bhutanu. Położony jest na skalnym klifie 3070 metrów nad poziomem morza (ok. 700 m nad dnem doliny Paro, przez którą przepływa rzeka o tej samej nazwie). Swą nazwę zaczerpnął od rzekomego czynu wielkiego Guru Ripnocze, który wylądował w tym miejscu na grzbiecie latającej tygrysicy. Kompleks, odbudowany po pożarze, który miał miejsce w 1998 roku, składa się z 7 świątyń (najważniejsza to Ngawang Namgyal z VII wieku), wszystkie dostępne są dla zwiedzających. Oczywiście, pod warunkiem, że żądnym wrażeń turystom uda się tam dotrzeć, co podobno nie jest takie łatwe – wspinaczka trwa ok. godziny.
Sumela, Turcja
Sumela to nieczynny męski klasztor prawosławny w okolicach miasta Maçka w tureckiej prowincji Trabzon. Według legendy został ufundowany w czasach panowania Teodozjusza Wielkiego, we wskazanym przez Matkę Boską miejscu, do którego aniołowie dostarczyli namalowaną przez św. Łukasza cudowną ikonę, odnalezioną przez pustelników Sofroniusza i Barnabę, jednak legenda to jedno, a rzeczywistość drugie. Archeolodzy i historycy uważają, że zachowane do dziś obiekty powstały w niezależnym Cesarstwie Trapezuntu w XIII w. W XIX stuleciu monaster, jako najważniejszy ośrodek życia religijnego Greków Anatolii, został przebudowany i otrzymywał od wiernych wiele cennych darów. Klasztor, mimo położenia, odwiedzali liczni pielgrzymi. W 1923 w wyniku wojny grecko-tureckiej mnisi opuścili monaster, którego zabudowania niszczały (tylko jedna z świątyń została zaadaptowana na muzeum). 15 sierpnia 2010, w dniu święta Zaśnięcia Matki Bożej, za zgodą władz tureckich odbyła się tu pierwsza od 87 lat prawosławna Święta Liturgia, którą odprawił patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej. Sumela leży na wyskości 1200 m n.p.m.
Taung Kalat, Birma
Puppa to wulkan o wdzięcznej nazwie w centralnej części Birmy, w prowincji Mandalaj. Jego wysokość wynosi 1518 m n.p.m., wysokość względna 1150 m. Czemu zaczynam od Puppy strony? Jak ma się to do tematu? Otóż na południowy zachód od szczytu wulkanu znajduje się dawny komin wulkaniczny, o wysokości 737 metrów, zwany Taung Kalat. Na jego szczycie znajduje się klasztor buddyjski. W tradycji birmańskiej góra uważana jest za siedzibę 37 natów, lokalnych bóstw. Podczas świąt, wypadających podczas pełni księżyca miesiąca nayon (maj/czerwiec) oraz miesiąca nadaw (listopad/grudzień) gromadzą się tu tysiące pielgrzymów. Aby wejść do klasztoru trzeba pokonać 777 stopni schodów. Obowiązuje całkowity zakaz obuwia.
Klasztor św. Jerzego, Izrael
Grecki klasztor św. Jerzego w Judei wygląda, jakby był przylepiony do skał lub też wykuty w ścianie wąwozu. To tutaj rzekomo Eliasz zatrzymał się tu w drodze na Synaj, a św. Joachim płakał tu z powodu bezpłodności swej żony Anny i otrzymał anielskie zapewnienie o poczęciu Maryi. Klasztor powstał w 476 roku i funkcjonuje do dzisiaj - nadal żyją tu w maleńkich domkach i jaskiniach mnisi.
Phugtal Gompa, Tybet
„W wielkich górach Himalajach”, na skalnej ścianie dwieście metrów pionowo nad wodą znajduje się klasztor Phutal Gompa. Zbudowany w XII wieku imponuje swoim umiejscowieniem. Z zewnątrz ascetyczny – wewnątrz zaopatrzony w barwne freski, bogato zdobione posągi Buddów. Założyli go uczniowie Gangsema Szeraba Sampo, który za swą pustelnię obrał. Pieczarę widoczną ponad klasztorem. Dziś w klasztorze znajdującym się 4116 m n.p.m. rezyduje 70 mnichów.
Meteory, Grecja
Meteory to masyw skał z piaskowca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalampaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m. Na ich szczytach umiejscowiony został zespół prawosławnych monastyrów o tej samej nazwie. Legenda głosi, że założycielem Wielkiego Meteora – najstarszego – był św. Atanazy, który aby to zrobić wzniósł się na skrzydłach orła. Pierwsze wzmianki o pustelniach w tutejszych jaskiniach pochodzą z X w, pierwszy klasztor powstał w roku 1336. Podczas wojen Bizancjum z Serbią klasztory były dobrym, niedostępnym schronieniem: ukrywał się tu m.in. następca tronu serbskiego – Jan Paleolog. Początkowo tak wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, podobnie jak odwiedzający klasztory. Dziś część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty. Cztery klasztory (cztery męskie i dwa żeńskie) wciąż są zamieszkane.
Yumbulagang, Tybet
Zamek Yumbulagang to najstarsza budowla Tybetu, której korzenie sięgają IX wieku. Tak, nie pomyliłem się – zamek, takie było bowiem pierwotne przeznaczenie tego obiektu. Jest to unikalny przykład tybetańskiej architektury dzong, która w innych miejscach zachowała się tylko w ruinach. Legenda głosi, że to właśnie tu zstępowali, z nieba, po świetlanym sznurze, pierwsi królowie tybetańscy. W czasie chińskiej rewolucji kulturalnej obiekt został silnie zniszczony, jednak w latach 80. odbudowano go. Obecnie zamek pełni rolę kaplicy – stanowi pustelnię dla kilku mnichów buddyjskich.
Ostrog, Czarnogóra
Monaster Ostrog w Czarnogórze, niczym „orle gniazdo” położony wysoko w górach, na stromej skale, uznawany jest za jeden z najbardziej czczonych ośrodków religijnych w tym kraju. Założony został w XVII stuleciu przez metropolitę zahumskiego i hercegowińskiego Wasyla. Monaster ma dwa oddzielne kompleksy: Górny i Dolny. Centrum duchowym jest Górny, stanowiący swoistego rodzaju centrum duchowe, składa się z dwóch małych cerkwi w grotach w stromych skałach. Jedna z nich jest zbudowana w 1665 r., a w drugiej była kiedyś pieczarą, w której przebywał św. Wasyl Ostrogski – cudotwórca założyciel monasteru. Po śmierci pochowano świętego Wasyla nieopodal monasteru, a na skalistym grobie wysoko w chłodnych górach wkrótce wyrosła gałązka winorośli. Ten fenomen przyrody poczytano jako cud, a miejsce jest szczególnie oblegane przez bezpłodne pary.
Thiskey, Tybet
Lamaistyczny klasztor Thiksey założył w XV w. Paldan Szerab Draspa. Zbudowano go na wzgórzu na wzór pałacu Potala w Lhasie, 3600 m n.p.m. Wnętrze klasztoru zawiera wiele malowideł i rzeźb przedstawiających wierzenia i poglądy mahajany. Największe wrażenie sprawia ogromna figura Buddy Majtreji w pozycji siedzącej. Z najwyższego tarasu rozciąga się wspaniały widok na dolinę Indusu.
Źródło: Environentalgraffiti • Kontynenty • wikipedia • wikipedia • Oddee • Indianhimalayan • wikipedia • Dailyrandomfacts • Listarchitecture • Geziresim • ucuztatiliyeri • forum.xcitefun • wikipedia • imagegallery.paintedstork • bestholidays • Montenegro-canada