10 najwspanialszych mostów na świecie (część 2.)
Mosty mają zastosowanie ewidentnie praktyczne – zwyczajnie skracają dystans, a co za tym idzie – czas podróży. Łączyć dwa brzegi rzeki można na różne sposoby. Niektóre są szczególnie efektowne – architektonicznie, konstrukcyjnie, estetycznie... Przedstawiamy drugą część zestawienia najwspanialszych mostów na świecie.
Millenium Bridge, Gateshead
Powstały w 2001 roku Gateshead Millenium Bridge łączy angielskie Newcastle i Gateshead, przebiegając nad rzeką Tyne. Jest mostem pieszo-rowerowym. Nietypowa jest jego konstrukcja, bo to most przechyłowy. To dość oryginalne, rzadko spotykane i efektowne rozwiązanie. Warto nadmienić, że nietuzinkowy projekt i jego wykonanie były wielokrotnie nagradzane. Najważniejsze wyróżnienia, jakie otrzymały firmy Wilkinson Eyre i Gifford, to Stirling Prize i IStructE Supreme Award. Główny architekt Santiago Calatrava może być z siebie dumny. A to wszystko za 22 mln funtów.
Timelapse of Gateshead Millennium Bridge
Ponte Vecchio, Florencja
Ponte Vecchio znaczy w dosłownym tłumaczeniu Stary Most, ale częściej nazywany jest Mostem Złotników. To najstarszy z florenckich mostów na rzece Arno, skonstruowany z ciosów kamiennych w latach 1335-1345 według projektu Neriego di Fioravante i Taddeo Gaddiego. Po obu stronach mostu, nad dwiema skrajnymi arkadami, już w XIV w. zbudowano charakterystyczne niewielkie budynki. Początkowo mieściły się w nich jatki rzeźników. W XVI w. zamieniono je na warsztaty i kramiki innych rzemieślników, wśród których przeważały sklepiki złotników. To jedyny most, który ocalał we Florencji podczas II wojny światowej.
Octavio Frias de Oliveira, Sao Paulo
Octavio Frias de Oliveira to podwieszany most w São Paulo, przebiegający nad rzeką Pinheiros. Otwarty w 2008 roku, zachwyca niezwykłą formą architektoniczną – uwagę przykuwa zwłaszcza pylon w kształcie litery "X". Jest to jedyny most na świecie, który ma dwa poziomy jezdni połączone tylko jednym masztem. Szczególne wrażenie most robi po zmroku, a to za sprawą podświetlanych lin konstrukcyjnych.
Wiadukt Millau, Millau
Wiadukt w ciągu autostrady A75 (Paryż-Barcelona), położony nad doliną rzeki Tarn w południowej Francji. To najwyższa tego typu konstrukcją na świecie – najdłuższy filar mierzy 341 metrów. Projekt powstał w pracowni Foster and Partners brytyjskiego architekta lorda Normana Fostera. Koszt powstania estakady to 394 mln euro.
Most Karola, Praga
Most Karola na Wełtawie w Pradze czeskiej łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město. To jeden z symboli piękna stolicy Czech. Zbudowano go na przełomie XIV i XV wieku. Kamienny gotycki most nosi imię cesarza Karola IV (za jego panowania został zbudowany), ale warto podkreślić, że nazwa do użytku weszła dopiero w XIX wieku.
Rolling Bridge, Londyn
Londyńska kładka dla pieszych powstała w 2004 roku, zaprojektowana została przez brytyjskiego designera Thomasa Heatherwicka. Most zwijany to pomysł równie nowatorski, co efektowny. Złożony z 8 przęseł wyposażonych w hydrauliczne siłowniki, składa się w taki sposób, że należy go rozpatrywać przede wszystkim jako atrakcję turystyczną.
Curling Bridge, London
Tacoma Narrows Bridge [1940], Tacoma
Most Tacoma Narrows, w obecnym kształcie, od 1950 roku funkcjonuje i ma się dobrze. Ale jego poprzednik, zbudowany w tym samym miejscu 10 lat wcześniej, wytrzymał zaledwie 4 miesiące. Projekt pierwszego wcielenia mostu Tacoma Narrows był wybitnie nieudany. Lekki pomost był zbyt wiotki, a jego konstrukcja łapała wiatr. Już w trakcie budowy, podczas montażu deskowania dla zabetonowania jezdni, pracujący robotnicy doznawali mdłości wynikających z dużych ugięć mostu.
Po oddaniu do eksploatacji stał się on prawdziwą atrakcją turystyczną: podczas mocniejszych podmuchów wiatru cały most tańczył przy akompaniamencie przeraźliwego dźwięku trących o siebie elementów metalowych. Z tego względu nazwany został potocznie galopującą Gertie. Po czterech miesiącach istnienia, 7 listopada 1940 roku, silny sztorm (ponad 60 km/h) wiejący od oceanu zakończył jego krótki, ale wyjątkowo intensywny żywot. Jak się Wam podoba ostatni taniec?
Tacoma Narrows Bridge Collapse "Gallopin' Gertie"
Tianjin Eye/Yongle, Tiencin
Most nietypowy i oryginalny. Tianjin Eye to 120-metrowy... diabelski młyn zbudowany na moście Yongle przebiegającym nad rzeką Hai. Otwarta w 2007 roku nadbudówka ma 48 kapsuł dla pasażerów, w każdej mieści się ośmiu. Całkowity obrót koła zajmuje 30 minut.
Trogbrücke, Magdeburg
Czy można zrobić skrzyżowanie rzek? Niemcy udowodnili, że tak. Trogbrücke, czyli most korytowy, to połączenie kanałów Elbe-Havel i Mittellandkanal, przebiegające nad Łabą. Budowa konstrukcji trwała 6 lat. Ukończono ją w 2003 roku. Inwestycja pochłonęła 500 milionów euro.
Pont des Arts, Paryż
Pont des Arts to paryski most dla pieszych, łączący Institut de France z Luwrem. Jego nazwa, w tłumaczeniu Most Sztuk Pięknych, pochodzi od określenia Dziedziniec Sztuki, jak w XIX wieku nazywano jeden z dziedzińców Luwru. To popularny plener dla malarzy oraz miejsce licznych wystaw. Największym powodzeniem most, zwany przez paryżan Mostem Zakochanych, cieszy się jednak wśród par, które – jak nakazuje obyczaj – wieszają na barierkach kłódki jako dowód swej miłości. Jeszcze do niedawna liczba kłódek wynosiła ponad 1600, ale dwa lata temu niespodziewanie większość z nich zniknęła.
Źródło: Environmentalgraffiti • Huffingtonpost • Smashinglists • Wikipedia • Contemporist • Youtube • Blodington • Wikipedia • Greatstructures • Traveltoprague • Primarfyp • Atlasobscura • CD-traveler • Theabsoluteman • Hotel charme • Woondu • Wikipedia • Youtube • Wikipedia • Wikipedia • Wikipedia • Wikipedia • Wikipedia