10 niecodziennych geekowskich barów i restauracji

10 niecodziennych geekowskich barów i restauracji27.10.2010 20:00
Barcade w Nowym Jorku
Barcade w Nowym Jorku
Paweł Piejko

Nie jest łatwo ściągnąć ludzi do pubów, zwłaszcza gdy w danym mieście konkurencja jest ogromna i każdy sili się na oryginalność. Zobaczcie kilka przykładów barów i restauracji z całego świata, których właściciele postawili na przyciągnięcie klienteli zainteresowanej gadżetami, technologią - i nie tylko.

Pub dla miłośników automatów do gier

Barcade w Nowym Jorku
Barcade w Nowym Jorku

Barcade znajduje się w Brooklynie w Nowym Jorku. Jego żywotność, tak jak i żywotność automatów do gier, jest pewnie ograniczona, ponieważ najmłodsze pokolenie za bardzo nie wie, do czego takie automaty służą. Obecnie Barcade to naprawdę fajny wehikuł czasu.

Nadmuchiwany Irish Pub

Nadmuchiwany Irish Pub
Nadmuchiwany Irish Pub

W Irlandii mieszka (i mieszkało) sporo naszych rodaków, więc znajomość tamtejszej kultury knajpianej jest chyba na niezłym poziomie. Dla osób przepadających za nią powstał ten niesamowity nadmuchiwany Irish Pub. Trzeba przyznać, że bójka w takim pubie jest znacznie bezpieczniejsza niż w normalnym. Nadmuchiwany Irish Pub kosztuje aż 40 tys. dolarów.

Nadmuchiwany Irish Pub
Nadmuchiwany Irish Pub

Bar z ekranem dotykowym

Kolejny geekowski przykład z Nowego Jorku - Clo Wine Bar. Można w nim zamawiać 100 gatunków win z całego świata, korzystając z wielkiego ekranu dotykowego umieszczonego na stole. Ale maszyna nalewająca wino... To już chyba zakrawa na profanację...

Podobne rozwiązanie zastosowała restauracja Imano z londyńskiego Soho.

Restauracja Imano
Restauracja Imano

Automatyczna restauracja z Niemiec

s'Beggars
s'Beggars

O krok dalej poszła restauracja s'Baggers otworzona w 2007 roku w Norymberdze, w Niemczech. Tam nie tylko zamówienia są w pełni zautomatyzowane (dokonywane za pomocą ekranu dotykowego), lecz także dostarczenie zamówionych posiłków do stolika odbywa się bez jakiegokolwiek kelnera. Cóż, wszystko wskazuje na to, że jednak wolimy, aby obsługiwał nas człowiek - tego typu automatyzacja nie znalazła wielu naśladowców.

W tej restauracji zamawia się iPadem!

Restauracja Global Mundo Tapas z Sydney, w Australii, zrezygnowała z tradycyjnego papierowego menu. Goście dostają do ręki iPady ze specjalną aplikacją, która pozwala na zamawianie wybranych potraw. Oczywiście prócz tego program daje więcej możliwości - można zobaczyć zdjęcie potrawy, poczytać opinie o niej i sprawdzić jej dostępność.

Instructables Restaurant - restauracja "zrób to sam"

Instructables Restaurant
Instructables Restaurant

Strona instructables.com to coś na kształt naszych spryciarzy, przy czym zasób projektów DIY jest na zagranicznej stronie tak duży, że powstała restauracja, w której absolutnie wszystko wykonane jest z wykorzystaniem projektów z instructables - włącznie z potrawami, meblami i wystrojem wnętrza! Autorzy pobierali instrukcje potrzebne do wykonania danych przedmiotów, a jeśli ich nie było, to umieszczali na stronie własne.

Jak podaje strona instructablesrestaurant.com, knajpa wciąż jest w fazie projektu i nie ma jeszcze ustalonego miejsca. Może wkrótce? Swoją drogą, ciekawe, czy twórcy przewidują, że goście sami będą gotowali...

Zetor Pub z Helsinek

Zetor Pub
Zetor Pub

Ten pub należy do znanego fińskiego reżysera Aki Kaurismaki i został udekorowany słynnymi czeskimi traktorami marki Zetor. Dlaczego? Pewnie cała idea ma sporo wspólnego z filmami "Leningrad Cowboys spotykają Mojżesza" oraz "Total Bałałałajka Show". Na ich potrzeby został założony zespół, który charakteryzują liczne odniesienia do czasów Zimnej Wojny. A w końcu Zetor to jedna z najlepszych marek tamtych czasów, która zresztą przetrwała do dziś.

Pub zaprojektowany przez Gigera

Skeleton Bar
Skeleton Bar

Hans Rudi Giger to człowiek odpowiedzialny za wizję obcego z serii horrorów, które tak podziałały na zbiorową wyobraźnię ludzkości, że twórca zgarnął swego czasu Oscara. I chyba mniej więcej tak wyobrażałbym sobie pub zaprojektowany przez szwajcarskiego artystę. Skeleton Bar oficjalnie określany jest jako muzeum i mieści się w mieście Gruyere, w Szwajcarii.

Skeleton Bar
Skeleton Bar

Cudze chwalić, swego nie... - pub pełen maszyn do szycia

fot. na licencji CC flickr.com by jkirkhart35
fot. na licencji CC flickr.com by jkirkhart35

Krakowski Kazimierz słynie z dziwnych i nietypowych knajp. Wprawdzie żadna z nich nie jest typowo geekowska ani high-tech (iPadów nie rozdają w żadnej knajpie...), ale Singer ma pewne elementy technologiczne i gadżeciarskie (choć może niezbyt współczesne). Gadżetami w Singerze są (jak można się łatwo domyślić) maszyny Singera, których kilkanaście stoi w kawiarni, zastępując stoliki. Można się nimi bawić w trakcie spożywania piwa (chociaż szyć chyba się nie da).

Czy na tle wyżej przedstawionych pubów dla geeków krakowski Singer wypada blado? Trudno powiedzieć - w każdym razie jego miejsce w niniejszym zestawieniu z pewnością jest zasłużone.

Jeśli znacie jakieś inne geekowskie i gadżeciarskie puby, podzielcie się tym w komentarzach :)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)