10 porad, które ułatwią pracę z Dokumentami Google'a

Dokumenty Google’a w wielu zastosowaniach z powodzeniem zastępują desktopowe aplikacje biurowe. Poznaj 10 rad, które pomogą Ci na jeszcze wygodniejsze  korzystanie z tego przydatnego narzędzia.

Uprość swoją pracę z Dokumentami (Fot. Flickr/ElectronicFrontierFoundation/Lic. CC by)
Uprość swoją pracę z Dokumentami (Fot. Flickr/ElectronicFrontierFoundation/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

Dokumenty Google’a w wielu zastosowaniach z powodzeniem zastępują desktopowe aplikacje biurowe. Poznaj 10 rad, które pomogą Ci na jeszcze wygodniejsze  korzystanie z tego przydatnego narzędzia.

Przeciągnij i upuść

Choć Dokumenty Google’a działają w chmurze, nie ma przeszkód, by potraktować je jak zwykłą aplikację uruchomioną na Twoim komputerze.

Korzystając z przeglądarek Chrome i Firefox możesz przeciągać i upuszczać na swoje konto pliki z lokalnego komputera. Cała operacja sprowadza się do przeciągnięcia pliku do okna przeglądarki.

Wstawianie zdjęć

Na podobnej zasadzie działa wstawianie zdjęć. Możesz przeciągnąć zdjęcie ze swojego komputera do okna przeglądarki i upuścić je w edytowanym dokumencie.

Google udostępnia również możliwość wstawiania zdjęć bezpośrednio z wyszukiwarki grafiki oraz z usługi Picasa.

Przeszukiwanie

Choć usługi Google są zazwyczaj dobrze zintegrowane, możesz tę integrację dodatkowo zwiększyć. Masz możliwość przeszukiwania Dokumentów z poziomu Gmaila. Aby to zrobić wejdź w ustawienia skrzynki pocztowej i kliknij zakładkę Laboratorium. Znajdź i włącz Przeszukiwanie aplikacji.

Od tego momentu wszystkie wyszukiwania w Gmailu będą obejmowały również Dokumenty oraz Witryny.

Ponieważ Dokumenty Google’a zapisują automatycznie wszystko, co robisz, funckja może okazać się niezwykle pomocna w odzyskiwaniu określonej wersji dokumentu

Szybkie wstawianie linków

Jak przyspieszyć wstawianie linków? Google udostępnia do tego specjalny skrót klawiszowy. Kombinacja CTRL+K wyświetla formularz, pozwalający na szybkie wstawienie żądanego linku.

Podgląd dokumentów

Aby zobaczyć zawartość większości plików nie musisz uruchamiać żadnej dodatkowej aplikacji. Google oferuje usług o nazwie Google Docs Viewer, pozwalającą na podgląd plików w kilkunastu różnych formatach bez konieczności opuszczania przeglądarki.

Historia zmian

Aplikacja jest zintegrowana z Gmailem, co oznacza, że otrzymując plik z załącznikiem, możemy podejrzeć jego zawartość z poziomu usługi pocztowej. Za jego wyświetlenie odpowiada Google Docs Viewer.

Skróty klawiaturowe

Zamiast odrywać ręce od klawiatury i wskazywać myszką opcje w menu, wystarczy użyć zapamiętanego skrótu. Sądzisz, że to oczywista porada? Jak wynika z badań Microsoftu, 9o proc. użytkowników zapisując dokument, klika ikonę zapisu w menu, zamiast użyć skrótu CTRL+S.

Pełna lista skrótów: Dokumenty, Arkusze kalkulacyjne, Prezentacje.

Szablony

Desktopowe aplikacje biurowe oferują zazwyczaj mnóstwo ułatwiających życie szablonów. Podobne ułatwienie znajdziemy również w Dokumentach Google’a. Tworząc nowy dokument wystarczy wskazać na liści opcję From Template – wyświetli się długa lista gotowych szablonów.

Aby ułatwić poszukiwania tego właściwego, możesz skorzystać z kategorii dostępnych w menu po lewej stronie.

Nie tylko dokumenty

Choć informacje o planowanym uruchomieniu GDrive’a opierają się na razie na spekulacjach, warto pamiętać, że Dokumenty Google’a już teraz umożliwiają Ci przechowywanie różnych plików, nie tylko dokumentów.

Ograniczeniem jest w tej chwili niewielka pojemność konta, które udostępnia 1 GB miejsca. Mimo tego możesz umieścić na swoim koncie pliki – nawet w nieobsługiwanych przez Dokumenty formatach – aby mieć do nich dostęp z każdego miejsca, gdzie połączysz się z Internetem.

Pobieranie plików

Jak zrobić kopię zawartości Dokumentów? Możesz w prosty sposób pobrać swoje pliki, wybieając te formaty, które Cię interesują.

Odpowiednie narzędzie uruchomi się, gdy klikniesz link Actions znajdujący się nad listą dokumentów, a następnie wybierzesz opcję Download.

Źródło: The Next Web

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.