10 trików, jak zatrudnić swoją "Drużynę A"

Na temat szukania pracowników doradza sam Warren Buffet.

10 trików, jak zatrudnić swoją "Drużynę A"
Gniewomir Świechowski

Na temat szukania pracowników doradza sam Warren Buffet.

Serwis ReadWriteStart zamieszcza głównie materiały, które mają pomóc twórcom startupów, jednak często jego rady mają zastosowanie w dowolnym biznesie. Jedną z najprostszych jest pewna zależność: Jeśli zatrudnisz "Drużynę A" to do pomocy znajdzie sobie inną "Drużynę A", a jeśli postawisz na "Drużynę B" to wynajmie ona "Drużynę C".

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale być pomoże Ci 10 zasad jak zatrudniać dobrych pracowników, które sformułował słynny inwestor i miliarder Warren Buffet:

  1. Nie bój się zatrudniać mądrzejszych od siebie.

To trudne, ponieważ zatrudnienie technika-specjalisty nie uderza w nasze ego, ale już człowiek który potrafi zakwestionować nasze działania na wielu polach, to dla niego poważny cios. Jednak jaki pożytek z tych głupszych?

  1. Zatrudniaj ludzi aktywnych fizycznie.

Posiadają dużo energii, wiedzą ile bólu trzeba znieść zanim osiągnie się sukces i... lubią wygrywać. Poza tym, aktywność fizyczna czyni ludzi szczęśliwszymi, a to pomaga poradzić sobie ze stresem.

  1. Buduj relacje wygrany-wygrany (win-win).

Jeśli twój pracownik czuje się niedoceniany lub dobija go marna atmosfera w firmie będzie mniej efektywny, a ostatecznie odejdzie. Bądź hojny, ale wymagaj adekwatnego do tego zaangażowania. Zadowolone muszą być obie strony.

  1. Nie spiesz się.

Zatrudnianie pracowników to NAJWAŻNIEJSZE zadanie każdego szefa, więc poświęć mu tyle czasu ile trzeba. Przeszukuj sieć, rozmawiaj z kandydatem i jego znajomymi. Dobry kandydat zaoszczędzi ci tysiące złotych, zły będzie cię tysiące kosztował.

  1. Bądź wymagający.

Szukaj ludzi którzy lubią ambitne wyzwania, wyznaczaj im cele i rozliczaj ich z nich. W innym wypadku ich motywacja, aby swoją pracę wykonywać najlepiej jak potrafią szybko się rozmyje.

  1. Bądź uczciwy i szczery.

Nie możesz wymagać tego od pracowników jeśli sam próbujesz wciskać im kit. Jeśli je łykną to zatrudniłeś złych ludzi, jeśli nie łykną, to właśnie straciłeś swoją "Drużynę A". I sporo Cię będzie kosztowało znalezienie następnej.

  1. Słuchaj kandydatów.

To oni mają mówić i się zaprezentować. Słuchaj tego co mają do powiedzenia i analizuj. Kandydat ma udowodnić, że jest w stanie spełnić twoje wymagania, a nie tylko to obiecać.

  1. Ustal co musi umieć kandydat.

Przed rekrutacją należy jasno określić jakie są wymagane cechy i umiejętności na dane stanowisko. Trzeba też opracować stosowne testy weryfikujące zdolności kandydata.

  1. Zanim podejmiesz decyzję skonsultuj ją z kimś.

Poproś o opinię kogoś z boku. Na przykład innego menadżera lub zewnętrznego doradcę. Bądź sceptyczny, ale rozważ jego ewentualne zastrzeżenia.

  1. Nie zapełniaj wakatów byle kim.

Jeśli zatrudnisz złą osobę pozbędziesz się jednego kłopotu, w przyszłości narażając się na 10 kolejnych. Poświęć tyle czasu ile trzeba aby znaleźć najlepszego kandydata, aby potem zaoszczędzić cenne dni i godziny.

Źródło: RedaWriteStart

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.