12 Terabajtów na płycie DVD

12 Terabajtów na płycie DVD
Marek Maruszczak

21.05.2009 07:00, aktual.: 14.03.2022 12:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Standardowe płyty DVD mają pojemność 51MB/cm2. Nośnik zaproponowany przez Australijskich naukowców to 1,1TB/cm3. Różnica jednostek to nie pomyłka.

Standardowe płyty DVD mają pojemność 51MB/cm2. Nośnik zaproponowany przez Australijskich naukowców to 1,1TB/cm3. Różnica jednostek to nie pomyłka.

Aktualnie optyczne nośniki wykorzystują mało efektywny dwu-wymiarowy sposób zapisu danych. Australijscy naukowcy zaproponowali warstwowe ulokowanie informacji.

Za przechowywanie naszych plików ma odpowiadać nie jak dotąd maksymalnie 2, ale aż 10 warstw. Każda z nich będzie wypełniona złotymi nanokryształkami. Poszczególne warstwy mają odpowiadać tylko na określony rodzaj światła.

Wiązka lasera padając na określone miejsce odczyta dane tylko z tej warstwy, do której ma dostosowany kolor i polaryzację.

Naukowcy nie zaprezentowali jeszcze działania systemu na obrotowych dyskach. Jednak wszystko idzie w dobrym kierunku i możemy spodziewać się olbrzymiego kroku naprzód, który nie ma nic wspólnego z holograficznymi płytami.

Według naukowców płyta mogą być odczytywane nieskończoną ilość razy.

Niestety jak na razie ani słowa o kosztach oraz terminie wypuszczenia „złotych płyt” na rynek.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także