12 Terabajtów na płycie DVD

Standardowe płyty DVD mają pojemność 51MB/cm2. Nośnik zaproponowany przez Australijskich naukowców to 1,1TB/cm3. Różnica jednostek to nie pomyłka.

12 Terabajtów na płycie DVD
Marek Maruszczak

21.05.2009 | aktual.: 14.03.2022 12:49

Standardowe płyty DVD mają pojemność 51MB/cm2. Nośnik zaproponowany przez Australijskich naukowców to 1,1TB/cm3. Różnica jednostek to nie pomyłka.

Aktualnie optyczne nośniki wykorzystują mało efektywny dwu-wymiarowy sposób zapisu danych. Australijscy naukowcy zaproponowali warstwowe ulokowanie informacji.

Za przechowywanie naszych plików ma odpowiadać nie jak dotąd maksymalnie 2, ale aż 10 warstw. Każda z nich będzie wypełniona złotymi nanokryształkami. Poszczególne warstwy mają odpowiadać tylko na określony rodzaj światła.

Wiązka lasera padając na określone miejsce odczyta dane tylko z tej warstwy, do której ma dostosowany kolor i polaryzację.

Naukowcy nie zaprezentowali jeszcze działania systemu na obrotowych dyskach. Jednak wszystko idzie w dobrym kierunku i możemy spodziewać się olbrzymiego kroku naprzód, który nie ma nic wspólnego z holograficznymi płytami.

Według naukowców płyta mogą być odczytywane nieskończoną ilość razy.

Niestety jak na razie ani słowa o kosztach oraz terminie wypuszczenia „złotych płyt” na rynek.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.