14 powodów, dla których warto korzystać z Linuksa

linux
linux
Łukasz Jasiński

24.07.2009 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grzesiek swego czasu przytoczył 7 powodów, dla których nie warto korzystać z Linuksa, ja podam Wam dwa razy więcej powodów, dla których warto mieć ten system operacyjny na swoim komputerze.

Grzesiek swego czasu przytoczył 7 powodów, dla których nie warto korzystać z Linuksa, ja podam Wam dwa razy więcej powodów, dla których warto mieć ten system operacyjny na swoim komputerze.

 1. **
 2. Linux jest darmowyNie musisz płacić kilkaset złotych, aby korzystać z tego oprogramowania. Wystarczy ściągnąć płytę z Internetu lub bezpłatnie zamówić pocztą (jeżeli jest taka możliwość).
 3. Linux jest stabilnyStabilność systemu potwierdza fakt, że większość serwerów korzysta z Linuksa, dzięki temu mogą działać one bez przerwy nawet kilka lat. Także większość komputerów z listy Top 500 (o największej mocy obliczeniowej) korzysta z Linuksa.
 4. Linux jest otwartyLinux jak i wszelkie programy na te system operacyjny są na licencji Open Source, przez co są darmowe. Nie musisz kupować np. pakietu MS Office, bo masz OpenOffice i wiele innych programów biurowych.
 5. Linux jest odporny na wirusyJesteś w 99% odporny na wszelkie wirusy i robactwa krążące po sieci. Zaletą tego jest, że nie musisz kupować oprogramowania antywirusowego i uaktualniać go co rok.
 6. Linux jest od razu gotowy do pracyW przypadku instalacji niektórych dystrybucji Linuksa, system jest od razu gotowy do pracy. Nie musisz instalować tysięcy sterowników, przeglądarek internetowych, komunikatorów czy oprogramowania biurowego - bo to wszystko już jest po instalacji.
 7. Linux jest na bieżąco uaktualnianyNie musisz czekać wieki na aktualizacje i łatki najbardziej poważnych dziur w systemie. Microsoft przyzwyczaił nas do tego, że wydaje łatki nawet po roku czas(http://vbeta.pl/2009/07/09/microsoft-wiedzial-o-krytycznym-bledzie-w-internet-explorerze/).
 8. Linux jest szybkiStart systemu mieści się w 30 sekundach, a nawet niekiedy trwa to kilka sekund w przypadku niektórych dystrybucji. Co więcej Linux nie zwalnia z dnia na dzień tak jak jest to w przypadku Windowsa, gdy po pół roku nie da się na nim normalnie pracować.
 9. Linux jest dobry dla starych maszynMicrosoft przyzwyczaił nas, że kolejne wersje Windowsa potrzebują coraz więcej miejsca na dysku, coraz więcej pamięci RAM i coraz większej mocy procesora. Natomiast stare maszyny bez trudu poradzą sobie z Linuksem i nadal to będzie szybka praca.
 10. Linux lepiej zarządza Twoją pracąDzięki wielu pulpitom możesz lepiej zarządzać swoją pracą. Na jednym używać przeglądarki internetowej, na drugim pakietu Office, na trzecim przeglądać zdjęcia, na czwartym swoje dokumenty itp.
 11. Linux jest łatwyLinux przypomina Windowsa i wszystko skonfigurujesz poprzez okienka, a nie jak niektórzy straszą poprzez komendy w konsoli. Co więcej tysiące użytkowników zawsze są skłonni Ci pomóc na wielu forach internetowych w sieci.
 12. Linux jest ładniejszyDzięki Compiz Fusion będziesz miał takie efekty wizualne, że każdy użytkownik Windowsa Ci zazdrości. A jeżeli chcesz, aby Twój system wyglądał jak Windows czy Mac OS nie ma problemu.
 13. Linux również służy do gierWszak nie znajdziesz na ten system operacyjny najnowszych pozycji, jednak istnieją tysiące gier, które z pewnością Ci się spodobają.
 14. Linux ma (prawie) wszystkoZnajdziesz wszystkie odpowiedniki Windowsowych programów. Od pakietu Office do Winampa poprzez edytory grafiki. Tylko niektórych najbardziej profesjonalnych programów brak na Linuksa, ale są za to takie, których na Windowsie nie ma.
 15. Linux nie jest tajemniczy**Zawsze możesz się dowiedzieć, co system robi, w jaki sposób i dlaczego. Nic nie jest przed Tobą ukryte.I jak? Warto mieć go u siebie?
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)