18 tys. euro za 60 dni leżenia. Praca marzeń?
W Niemczech, w laboratorium Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki, które współdziała z NASA, rozpoczęto rekrutację 12 odważnych ochotników do udziału w nietypowym badaniu. Za udział, który obejmuje 60 dni spędzonych w pozycji leżącej, uczestnicy zostaną wynagrodzeni kwotą 18 tys. euro. Eksperyment ma jednak swoje specyficzne wymagania.
22.04.2024 11:57
Celem przedsięwzięcia jest symulacja warunków, z jakimi mogą zmierzyć się astronauci podczas długotrwałego pobytu w kosmosie. Według "Der Spiegel", naukowcy mają nadzieję zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów z równowagą oraz innych komplikacji związanych z koordynacją ruchową astronautów.
NASA płaci grube kwoty za leżenie
Projekt badawczy rozciąga się na 88 dni, zawierając wstępne przygotowania oraz właściwy etap badania trwający 60 dni, podczas którego uczestnicy będą cały czas przebywać w łóżku.
Jak podaje "Der Spiegel", zadanie to może wydawać się trudniejsze, niż na pierwszy rzut oka wydaje się, ponieważ łóżka uczestników będą ustawione pod specyficznym kątem sześciu stopni, co oznacza, że głowa uczestnika będzie umieszczona poniżej poziomu stóp. Założenie to ma na celu stworzenie warunków dla płynów w organizmie, które mają imitować zachowanie płynów w organizmach astronautów w stanie nieważkości, jak wyjaśnia Edwin Mulder, kierownik badania, w rozmowie z mediami.
Są określone warunki do spełnienia
Podczas eksperymentu od uczestników oczekuje się wykonywania codziennych czynności, takich jak utrzymanie higieny, korzystanie z toalety czy spożywanie posiłków, nie opuszczając łóżka. Za udział w badaniu uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 18 tys. euro, co odpowiada około 77 tys. złotych.
Kandydaci do udziału w testach powinni mieścić się w przedziale wiekowym 24-55 lat i mieć wzrost pomiędzy 1,53 m a 1,90 m. Ważne jest również, aby byli w dobrym stanie zdrowia, biegle posługiwali się językiem niemieckim oraz nie byli palaczami.
Rekrutacja rozpoczyna się od wysłania zgłoszenia przez internet. Następnie, kandydaci przechodzą przez etap informacyjny oraz wywiad telefoniczny. Po tym następuje ocena psychologiczna i badania lekarskie.
Uczestnicy eksperymentu będą podzieleni na cztery grupy, gdzie w jednej z nich nogi uczestników będą przytwierdzone do deski, a inni będą korzystali z symulatora imitującego warunki nieważkości.