2021 rokiem 8K? Zwiększyły się wymagania dla telewizorów. Kupujący tylko skorzystają

2021 rokiem 8K? Zwiększyły się wymagania dla telewizorów. Kupujący tylko skorzystają

2021 rokiem 8K? Zwiększyły się wymagania dla telewizorów. Kupujący tylko skorzystają
Adam Bednarek
25.01.2021 15:32, aktualizacja: 08.03.2022 14:21

Chociaż niektórym może się wydawać, że 4K nie jest tak powszechne, jak mogłoby być, to producenci już aktywnie wspierają 8K. Za sprawą specjalnej organizacji poprzeczka została zawieszona wyżej.

Zmieniły się warunki pozwalające otrzymać certyfikację 8K Association Certified. Jak informuje Samsung, dzięki zaktualizowanym wymaganiom telewizory 8K zapewnią dostęp do zaawansowanych, wielowymiarowych formatów dźwięku przestrzennego.

Z kolei fakt, że telewizory będą musiały obsługiwać większą liczbę standardów dekodowania wideo, powinien przyczynić się do zwiększenia treści w 8K.

Dzięki wsparciu organizacji 8K Association w promowaniu standardów obejmujących jakość dźwięku i obrazu oraz standardów interfejsu, spodziewamy się, że jeszcze więcej użytkowników wybierze telewizory 8K. Mamy nadzieję, że w tym roku treści 8K staną się bardziej powszechne, oferując niezrównane wrażenia, pozwalające jeszcze bardziej poczuć się niczym na sali kinowej.

Pierwsze telewizory 8K już pojawiają się na rynku. Niestety kosztują sporo. Za 75-calowego TCL X915 trzeba zapłacić aż 16 999 zł. Wyższą rozdzielczość zaoferują również modele Samsunga czy Xiaomi.

Co daje 8K, skoro w tradycyjnej telewizji nie wszystkie treści ogląda się nawet w 4K? Tak tłumaczył to TCL:

Technologia TCL 8K pozwala na podniesienie jakości zdjęć i filmów HD, FHD oraz 4K do rozdzielczości 8K. W przypadku treści innych niż 8K, technologia TCL AI 8K Upscaling w serii X91 może automatycznie optymalizować każdy piksel do formatu 8K, dając efekt bardzo zbliżony do treści nagranych w rozdzielczości oryginalnej 8K. Technologia upscalingu TCL 8K pozwala również na uzyskanie bardziej szczegółowych i naturalnie wyglądających filmów i zdjęć, ponieważ zwiększa ona dokładność nie tylko jednego elementu, ale całej gamy funkcji – w tym takich jak: wyrazistość, kompensacja kolorów, kompensacja szczegółów i kompensacja częstotliwości.

Z kolei Samsung wspomina o efektach jak z sali kinowej. A że kina wciąż są zamknięte, premiery opóźniane i nie wiadomo, kiedy się to zmieni, być może stworzenie własnego centrum rozrywki z potężnym ekranem nie jest złym pomysłem?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)