Polscy asasyni, symulator pociągu pancernego i „Banished” na Syberii. Będziecie w to grać?

Parę motywów z wiktoriańskiej Anglii, Belle époque i trochę nawiązań do pierwszej wojny światowej - początek XX wieku to zdecydowanie czas, traktowany przez branżę gier i całą popkulturę po macoszemu. Rzymskie podboje, średniowieczne zamki, milionowe lądowanie w Normandii – te motywy sprzedadzą się zawsze, ale czy nie warto rozejrzeć się za czymś mniej wyeksploatowanym? Mam kilka propozycji!

Ten artykuł ma 3 strony:

Nie będę w tym miejscu doradzał deweloperom ani sugerował im, że oto pojawił się temat – pewniak, którego realizacja przyniesie góry złota, wieczną sławę i kolejną, polską markę na miarę Wiedźmina. Nic z tych rzeczy! Zwyczajnie nie wiem, czy od strony biznesowej taki projekt miałby szansę się domknąć i czy moje propozycje byłyby jego atutem, czy raczej kulą u nogi.

Wiem za to, że chętnie zagrałbym w grę co najmniej poprawną i osadzoną w tamtych realiach. I mając do wyboru dwie produkcje na podobnym poziomie technicznym chętniej sięgnąłbym po coś związanego z polską drogą do niepodległości – tematem niesłychanie ciekawym, a zarazem ledwo zaznaczonym w popkulturze. Jaką opowieść można by było przedstawić w takiej grze?

Handlujmy i bogaćmy się!

Polska pod zaborami – a zwłaszcza końcowy okres tamtej epoki – to wspaniały materiał na strategię ekonomiczną, która przy okazji odkłamywałaby stereotyp o „polskim bałaganie”. Historia udanych biznesów Wokulskiego, opisywana przez Prusa w „Lalce” nie była opowieścią oderwaną od realiów.

Kupić tanio, sprzedać drogo – to uniwersalny pomysł na strategię ekonomiczną, opowiadającą o losie kupca. Tak, jak seria Patrician świetnie opowiada o Hanzie i handlu w basenie Morza Bałtyckiego, tak samo polski kupiec z Kongresówki, działający w obrębie ogromnego, wielokulturowego i wielonarodowego imperium carów, mógłby stać się bohaterem atrakcyjnym nie tylko dla polskiego gracza.

Sklepy – zwłaszcza w europejskiej części i polskich miastach, budowa zaplecza, logistyka, karawany idące przez Gobi, chronione przez wynajętych kozaków i Czerkiesów, wyprawy po towary z Chin i Indii, faktorie myśliwskie na dalekiej Syberii, handel opium w Afganistanie… Druga połowa XIX wieku to cudowne tło dla strategii kupieckiej, przy której chętnie spędziłbym niejeden wieczór.

Banished na Syberii

Skoro już wspominam o dalekiej Azji – graliście w Banished? Bardzo lubię tę grę, która – zwłaszcza z modami – chyba nigdy mi się nie znudzi, stawiając przed graczem wyzwanie, jakim jest budowa wioski, zapewniającej mieszkańcom przetrwanie mimo trudnych warunków i zmiennych pór roku.

A teraz wyobraźcie sobie Banished, ale w nieco innym klimacie. Zamiast pozbawionych historii osadników i technologii – mniej więcej – pasujących do średniowiecza mamy polskich zesłańców na Syberii, ekstremalne warunki pogodowe i cały arsenał środków, będących spełnieniem marzeń każdego steampunkowca i nawiązujących do XIX wiecznej rewolucji technologicznej i „Lodu” Jacka Dukaja. Grałbym!

Polskie gospodarstwo

Niezłym pomysłem mógłby być również współczesny odpowiedni Sim Farm albo którejś z nowszych gier, pozwalających prowadzić gospodarstwo rolne. Tym razem przenieśmy się do Wielkopolski, gdzie Polacy okazali się tak skuteczni, że na polu gospodarczym często wygrywali z faworyzowanymi przez zaborcę, niemieckimi junkrami.

Zobacz również: Tech Heroes #1 - Sos Sosowski - Gadżetomania.pl

Planowanie zasiewów, sprowadzanie nowych odmian roślin, inwestycja w maszyny, tworzenie spółdzielni produkcyjnych a przy okazji finansowanie ruchów i organizacji, stawiających opór zaborcy, który w zamian gnębi nas krzywdzącymi podatkami – co powiecie na Farmville z dodatkiem niepodległościowej pracy u podstaw?

Zwycięskie powstanie

O powstaniu wielkopolskim słychać w ostatnich latach coraz więcej. Bardzo dobrze – jego losy dowodzą, że Polacy nie zawsze muszą ginąć w kolejnych, rozpaczliwych i skazanych na niepowodzenie zrywach przeciwko wrogowi, z którym nie mają szans wygrać.

Przygotowywane latami, dobrze zaplanowane, dysponujące odpowiednim zapleczem, strukturami i organizacją, a do tego rozpoczęte w optymalnym momencie, przyniosło oczekiwany sukces.

Walki – choć zwycięskie – były jednak dla Polaków bardzo trudne. Chętnie zobaczyłbym tę historię przedstawioną w jakimś widowiskowym RTS-ie na miarę Company of Heroes albo – w nieco innej wersji – serii Close Combat.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Czytajcie stare pisma o grach i zobaczcie, jak was okłamano! Na własne życzenie Call of Duty jak Pink Floyd. Kręcimy się w kółko, więc dlaczego z grami miałoby być inaczej? Assassin’s Creed: Unity - Rewolucja francuska i Wieża Eiffla. Nie liczy się historia, ważny jest mit Gadżet tygodnia [9] – znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Promować porno w ramach walki z piractwem? Nie, to wcale nie takie głupie pytanie Film dnia: Rower-rakieta jechał 333 km/h! Lepszy od Ferrari 6 mln Polaków korzysta z nielegalnych stron bukmacherskich. Wcale mnie to nie dziwi - legalnych trudno polubić Rewelacja! Ten ptak naśladuje strzelanie z blastera i inne dźwięki z „Gwiezdnych wojen” Poruszająca wystawa zdjęć? Najlepiej wojnę obrzydziłyby... gry - pokażcie je w galeriach! Wybieramy gadżet tygodnia [9]. Który podobał się Wam najbardziej? GTA V na PlayStation 4 wreszcie wykorzysta DualShocka 4! Czemu twórcy tak rzadko siegają po dodatkowe funkcje kontroleró Metro 2033 za darmo! Warto się pospieszyć – oferta ważna tylko do 19:00 Wiedźmin 3: Dziki Gon dostanie 16 darmowych DLC. Miły gest, choć to tylko czysty, prosty marketing Film dnia: Rośnie nowy Kubica. Trzylatek gra w wyścigi na kierownicy i idzie mu świetnie! Zdjęcie dnia: Tak wygląda kopia filmu Interstellar dla kin IMAX Ściągaliście "Wałęsę" z torrentów? Spodziewajcie się wezwania do zapłaty Hardcore - film jak gra FPP. Nie wysiedzimy w kinie! Gadżetomamia: Zbigniew Hołdys skarży się, że nie dostał pieniędzy ze Spotify. “Nikt go nie słucha” Gram w FIFA 15 mecz w normalnym wymiarze czasowym. Wirtualna piłka nożna nie ma żadnego związku z prawdziwą! GTA V z trybem FPP! 9 szybkich wniosków - to jedna z najważniejszych nowości! Gadżetomamia: Gracze zaskoczeni długością Call of Duty: Advanced Warfare. “Gra jest za długa!” Film dnia: Jimmy Kimmel naprawdę nastraszył dzieci z okazji Halloween. “Zjedliśmy twoje słodycze!”