24 godz. nieprzerwanej dostawy prądu z elektrowni słonecznych

Słońce jest jednym z najpopularniejszych obecnie ekologicznych i odnawialnych sposobów na pozyskiwanie dużych ilości energii. Niestety, to rozwiązanie ma istotną wadę - po zmroku panel słoneczny jest bezużyteczny. Pojawiła się jednak konstrukcja, która sprytnie rozwiązuje ten problem.

24 godz. nieprzerwanej dostawy prądu z elektrowni słonecznych
Grzegorz Nowak

08.07.2011 16:00

Słońce jest jednym z najpopularniejszych obecnie ekologicznych i odnawialnych sposobów na pozyskiwanie dużych ilości energii. Niestety, to rozwiązanie ma istotną wadę - po zmroku panel słoneczny jest bezużyteczny. Pojawiła się jednak konstrukcja, która sprytnie rozwiązuje ten problem.

Gemasolar to elektrownia pozyskująca energię ze Słońca, która powstała w Hiszpanii nieopodal Sewilli. Od momentu komercyjnego startu miesiąc temu udało jej się osiągnąć pułap pełnej produkcji energii przez 24 godziny na dobę. Elektrownia o mocy 19,9 MW wykorzystuje ogromny zestaw luster słonecznych w czasie dnia oraz energie z turbin napędzanych dzięki parze wodnej. Do tego ostatniego używana jest specjalna technologia używająca roztopionej soli.

Obraz

Elektrownia została zbudowana dzięki funduszom spółki Torresol Energy za którą stoi znany arabski Masdar oraz hiszpańska firma SENER. Obiekt składa się z centralnej wieży otoczonej przez 2650 luster słonecznych rozmieszczonych na powierzchni 185 ha. Lustra skupiają energię na głównym odbiorniku w wieży o wysokości 145 metrów. W tym punkcie temperatura przekracza 500 stopni Celsjusza. Z kolei rozgrzana płynna sól jest umieszczona w pojemnikach, które potrafią długo trzymać ciepło, dzięki czemu turbiny obracają się nawet w nocy.

Obraz

Wydajność elektrowni potwierdziła się i obecnie działa z pełną mocą. Dzięki temu dostarcza ekologicznej energii do 25 tys. okolicznych domostw. Firma planuje kolejne takie elektrownie - następne dwie mają mieć po 100 MW.

Obraz

Źródło: gizmag.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.