Więcej CO2 to większy hałas w oceanach

Więcej CO2 to większy hałas w oceanach

delfiny
delfiny
Katarzyna Kieś
03.01.2010 15:00

Naukowcy odkryli zdumiewającą korelację między zwiększoną emisją CO2 a wzrostem hałasu. Okazuje, się, że im wiecej wytwarzamy dwutlenku węgla, tym głośniej... w wodach oceanicznych.

Naukowcy odkryli zdumiewającą korelację między zwiększoną emisją CO2 a wzrostem hałasu. Okazuje, się, że im wiecej wytwarzamy dwutlenku węgla, tym głośniej... w wodach oceanicznych.

Choć wydaje się, że związek przyczynowo - skutkowy jest co najmniej dziwaczny, prawda jest taka, że zwiększona ilość CO2 w atmosferze prowadzi do wzrostu zakwaszenia wód morskich. Bardziej kwaśne wody gorzej tłumią hałas, ponieważ fale dźwiękowe wędrują w takich akwenach na większe odległości niż normalnie.

Jeśli więc ilość emitowanego CO2 będzie wzrastać, może się okazać, że zamieszkujące oceany żywe istoty zaczną mieć kłopoty z porozumiewaniem się.

Skąd to wiadomo? Z symulacji komputerowych korzystających z najnowszych osiągnięć informatyki - wykorzystano prognozy dotyczące przyszłej emisji CO2 do atmosfery i wpływu tego zjawiska na jakość wody w ziemskich akwenach.

Naukowcy pracują obecnie nad tym, by dowiedzieć się, jaki rzeczywiście skutek  zwiększony hałas może wywrzeć na życie w oceanach. Wiadomo już, że najbardziej ucierpią istoty, które żyją tuż pod lustrem wody; oraz mieszkańcy absolutnych głębin - obszary te są najbardziej narażone na skutki zakwaszenia dwutlenkiem węgla.

Dla nas, ludzi, oznacza to, że możemy mieć prawdziwy problem: zanim uda nam się dokładnie poznać życie toczące się pod powierzchnią wody, ono może przestać istnieć - bo będzie za kwaśno. I to zakwaszenie, wydaje mi się, powinno być prawdziwym powodem do niepokoju, hałas zaś jako jeden ze skutków ubocznych, nie wyrządzi tyle szkód, co same kwaśne wody. Raczej skłaniałabym sie ku poglądowi optymistycznie nastawionych badaczy, którzy uważają, że nie będzie jednak  źle - zwierzęta komunikują się ze sobą nie tylko za pomocą fal dźwiękowych. Istnieją też i inne, bardzo efektywne  sposoby przekazywania wieści pod wodą: ocena ruchu cieczy, wykorzystanie energii elektrycznej czy dotykowo - wizualne informacje w postaci np. rytualnych ruchów przypominających taniec.

Źródło: Ecogeek

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)