Fotowoltaika to przeżytek? Te okna mogą generować energię
Naukowcy dokonali przełomu w zakresie stworzenia okien o właściwościach generatora prądu. Udało im się wyprodukować ogniwa perowskitowe, które przepuszczają ponad 20 procent światła widzialnego.
Za innowacyjny produkt odpowiada zespół naukowców z ARC Center of Excellence in Exciton Science pod kierownictwem prof. Jacka Jasieniaka z Wydziału Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Monasha w Australii. Jak podkreśla serwis Interesting Engineering, rozwiązanie to sprawia, że ilość światła widzialnego przechodzącego przez ogniwa zwiększa ich potencjał do wykorzystania w szerokim zakresie.
Wcześniej naukowcy stworzyli półprzezroczyste perowskitowe ogniwa słoneczne, które miały 17-procentową wydajność konwersji promieni słonecznych na energię elektryczną i mogły przepuszczać 10 procent światła widzialnego. Nowe rozwiązania przepuszcza dwukrotnie więcej światła przy zbliżonej wydajności wynoszącej 15,5 proc.
"Praca ta stanowi duży krok naprzód w kierunku zrealizowania wysokowydajnych i stabilnych urządzeń perowskitowych, które mogą być stosowane jako okna solarne, aby wykorzystać w dużej mierze niewykorzystaną przestrzeń rynkową" – powiedział prof. Jasieniak.
Badania zespołu z Australii mogą przyczynić się w przyszłości do produkcji ogniw łączących w sobie właściwości paneli fotowoltaicznych oraz szyb okiennych. Warto dodać, że grupa prof. Jasieniaka stworzyła również ogniwa o wydajności zaledwie 4,1 proc., ale przepuszczalności 52,4 proc. Oznacza to, że urządzenia perowskitowe coraz bardziej zaczynają przypominać przezroczyste szyby.
Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii