Przyszłość fotowoltaiki? To nowy sposób magazynowania prądu

Magazynowanie prądu z instalacji fotowoltaicznych wciąż jest trudne do zrealizowania. Pojawiają się liczne koncepcje, z których każda ma swoje wady i zalety. Niektóre są nieoczywiste. Naukowcy z San Diego chcą magazynować prąd w postaci informacji.

Farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Pixabay

07.02.2022 | aktual.: 07.02.2022 11:22

Magazynowanie prądu z instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych to problem, nad którego rozwiązaniem pracują specjaliści na całym świecie. Istnieją różne rozwiązania pozwalające na przechowywanie wyprodukowanej energii, jak choćby klasyczne akumulatory, instalacje wodorowe, czy łączenie odnawialnych źródeł energii z elektrowniami szczytowo-pompowymi, gdzie nadwyżki prądu zużywane są do spiętrzania wody.

Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego wpadli na pomysł, by nadwyżki prądu z odnawialnych źródeł energii magazynować w postaci informacji. To rozwiązanie, które mogłoby zostać zastosowane przez duże centra danych. Jak czytamy w PV-Magazine, pomysł dwójki naukowców ze wspomnianej uczelni polega na spekulatywnym wykonywaniu obliczeń, gdy dostępny jest nadmiar energii elektrycznej.

Wyniki tego typu kalkulacji miałyby być przechowywane na serwerach i wykorzystywane w późniejszym terminie, gdy dostępność energii w sieci spada. W praktyce chodzi tu o sytuacje, gdy warunki pogodowe sprawią, że ilość produkowanego prądu ulegnie redukcji.

To rozwiązanie miałoby być dedykowane największym centrom danych. Dziennikarze PV-Magazine wymieniają takie nazwy jak Google, Facebook, czy choćby studia zajmujące się renderowaniem filmów. Proces ten jest w dużym stopniu przewidywalny, więc obliczenia można wykonywać wtedy, gdy w sieci pojawia się nadmiar energii.

Według twórców największym wyzwaniem w przypadku tej metody jest możliwość przewidywania, jakie obliczenia można wykonać w taki sposób, by ich wyniki jak najbardziej przydały się w przyszłości. W tym celu naukowcy wykorzystywać chcą sieci neuronowe.

Barath Raghavan z USC Viterbi School of Engineering zauważa, że technologia ta ma pewne ograniczenia. Można ją stosować tylko w określonych sytuacjach, ale mówi też, że każde narzędzie może być przydatne, by zwiększać nasze szanse na wdrażanie koncepcji zrównoważonego rozwoju.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.