Elon Musk ma plan na CO2. Zrobi z niego paliwo rakietowe

Elon Musk ma plan na CO2. Zrobi z niego paliwo rakietowe

Elon Musk chce przekształcać CO2 w paliwo rakietowe
Elon Musk chce przekształcać CO2 w paliwo rakietowe
Źródło zdjęć: © Flickr
Karolina Modzelewska
15.12.2021 20:09

Elon Musk, CEO Tesli i SpaceX za pośrednictwem Twittera poinformował, że jego kosmiczna firma "rozpoczyna program usuwania CO2 z atmosfery i przekształcania go w paliwo rakietowe". Miliarder dodał też, że wykorzystanie dwutlenku węgla do napędzania statków kosmicznych "będzie również ważne dla Marsa".

Elon Musk w styczniu br. powiedział, że przekaże 100 milionów dolarów na nagrodę za opracowanie najlepszej technologii wychwytywania dwutlenku węgla. Miliarder proponował pieniądze za stworzenie rozwiązania opierającego się na obiecującej technice bezpośredniego wychwytywania powietrza DAC (ang. direct air capture), której istota sprowadza się do maszynowego oczyszczania atmosfery z CO2.

Elon Musk ma pomysł na wykorzystanie CO2

Wiele wskazuje na to, że inicjatywa miliardera miała związek z planami SpaceX, które dotyczą przekształcania CO2 w paliwo rakietowe, o czym Elon Musk poinformował za pośrednictwem Twittera w poniedziałek, 13 grudnia. Realizacja tych planów przyniosłaby korzyści zarówno dla klimatu, jak i samej firmy.

Rakieta Falcon 9 podczas swoich startów emituje ogromne ilości CO2, co w perspektywie planów związanych z kolonizacją Marsa i kolejnych lotów w kosmos, nie napawa optymizmem. Dwutlenek węgla jest jednym z gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Dlatego jego większa ilość w atmosferze jest poważnym zagrożeniem dla naszej planety.

Jak donosi Bloomberg, pomysł Elona Muska wcale nie jest taki daleki od realizacji. Na świecie istnieją już fabryki, które zajmują się tego typu działalnością. Przykładem jest, chociażby największa na świecie fabryka DAC na Islandii, która pochłania do 4400 ton CO2 rocznie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)