To urządzenie zastąpi fotowoltaikę. Efekty przerosły oczekiwania

Szkocka firma AWS Ocean Energy pochwaliła się wynikami testów urządzenia, które wytwarza energię z fal. Próby zrealizowane w Europejskim Centrum Energii Morskiej (EMEC) na Orkadach w Szkocji przeszły oczekiwania samych deweloperów, a uzyskana średnia moc i szczytowe wartości były wyższe o 20 proc. od wstępnie przyjętych wartości.

Podwona "puszka" dostarczy energię z fal morskich
Podwona "puszka" dostarczy energię z fal morskich
Źródło zdjęć: © Alfik Shorebase Services, ©Scapa Technical
Karolina Modzelewska

Firma AWS Ocean Energy w informacji prasowej podkreśliła, że w kluczowym punkcie programu badań naukowych, który jest realizowany w ośrodku testowym Scapa Flow firmy EMEC, "konwerter energii fal Waveswing uzyskał średnią moc ponad 10 kW i szczytowe wartości 80 kW w okresie umiarkowanych warunków falowych. Liczby te przekroczyły własne prognozy dewelopera o 20 proc.".

Waveswing wytwarza energię z fal

Podczas prób badacze wykazali również, że urządzenie jest niezwykle wytrzymałe i pozwala na wytwarzanie energii nawet podczas złych warunków pogodowych. Dodatkowo udało się ustalić, że "wdrożenie Waveswing od ustawienia na nabrzeżu do zainstalowania i pełnego uruchomienia jest możliwe w czasie krótszym niż 12 godzin".

Archimedes Waveswing, czyli prototypowe urządzenie do wytwarzania energii z fal morskich od sześciu miesięcy przechodzi testy w Europejskim Centrum Energii Morskiej. Obecna faza morskich prób będzie trwać do końca 2022 r., a kolejny etap testów ruszy na początku 2023 r. Eksperci będą sprawdzali kolejne możliwości podwodnego urządzenia, które swoim wyglądem przypomina dużą puszkę.

Sami twórcy opisują swoje rozwiązanie jako boję, która reaguje na zmiany ciśnienia wody spowodowane przepływającymi falami i przekształca powstały ruch w energię elektryczną za pośrednictwem generatora z napędem bezpośrednim. System można stosować na głębokościach przekraczających 25 m. Nadaje się zarówno do pojedynczego wykorzystania, jak i integracji w większych strukturach. W pierwszym przypadku może dostarczyć od 15 kW do 500 kW, a w drugim nawet 10 MW.

ZOBACZ TAKŻE: Urządzenie Waveswing

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.