To urządzenie zastąpi fotowoltaikę. Efekty przerosły oczekiwania

Podwona "puszka" dostarczy energię z fal morskich
Podwona "puszka" dostarczy energię z fal morskich
Źródło zdjęć: © Alfik Shorebase Services, ©Scapa Technical
Karolina Modzelewska

08.11.2022 18:03, aktual.: 09.11.2022 10:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szkocka firma AWS Ocean Energy pochwaliła się wynikami testów urządzenia, które wytwarza energię z fal. Próby zrealizowane w Europejskim Centrum Energii Morskiej (EMEC) na Orkadach w Szkocji przeszły oczekiwania samych deweloperów, a uzyskana średnia moc i szczytowe wartości były wyższe o 20 proc. od wstępnie przyjętych wartości.

Firma AWS Ocean Energy w informacji prasowej podkreśliła, że w kluczowym punkcie programu badań naukowych, który jest realizowany w ośrodku testowym Scapa Flow firmy EMEC, "konwerter energii fal Waveswing uzyskał średnią moc ponad 10 kW i szczytowe wartości 80 kW w okresie umiarkowanych warunków falowych. Liczby te przekroczyły własne prognozy dewelopera o 20 proc.".

Waveswing wytwarza energię z fal

Podczas prób badacze wykazali również, że urządzenie jest niezwykle wytrzymałe i pozwala na wytwarzanie energii nawet podczas złych warunków pogodowych. Dodatkowo udało się ustalić, że "wdrożenie Waveswing od ustawienia na nabrzeżu do zainstalowania i pełnego uruchomienia jest możliwe w czasie krótszym niż 12 godzin".

Archimedes Waveswing, czyli prototypowe urządzenie do wytwarzania energii z fal morskich od sześciu miesięcy przechodzi testy w Europejskim Centrum Energii Morskiej. Obecna faza morskich prób będzie trwać do końca 2022 r., a kolejny etap testów ruszy na początku 2023 r. Eksperci będą sprawdzali kolejne możliwości podwodnego urządzenia, które swoim wyglądem przypomina dużą puszkę.

Sami twórcy opisują swoje rozwiązanie jako boję, która reaguje na zmiany ciśnienia wody spowodowane przepływającymi falami i przekształca powstały ruch w energię elektryczną za pośrednictwem generatora z napędem bezpośrednim. System można stosować na głębokościach przekraczających 25 m. Nadaje się zarówno do pojedynczego wykorzystania, jak i integracji w większych strukturach. W pierwszym przypadku może dostarczyć od 15 kW do 500 kW, a w drugim nawet 10 MW.

ZOBACZ TAKŻE: Urządzenie Waveswing

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)