42 miejsca, gdzie można trzymać duże pliki online
Są ich dziesiątki, nie wszystkie działają dobrze, różnią się też pojemnością i sposobem działania. Jedne to prywatne dyski, gdzie bezpiecznie (podobno) można trzymać swoje pliki, a inne to tylko serwisy do tymczasowego hostowania (utrzymywania na serwerze w internecie) plików. Są też takie, do robienia automatycznych backupów.
Jeśli znajdziecie na tej liście serwis, który nie działa, jest źle opisany, macie swoje propozycje - dajcie znać. Oto lista tych darmowych, wraz z krótkim opisem. Kolejność przypadkowa.
Są ich dziesiątki, nie wszystkie działają dobrze, różnią się też pojemnością i sposobem działania. Jedne to prywatne dyski, gdzie bezpiecznie (podobno) można trzymać swoje pliki, a inne to tylko serwisy do tymczasowego hostowania (utrzymywania na serwerze w internecie) plików. Są też takie, do robienia automatycznych backupów.
Jeśli znajdziecie na tej liście serwis, który nie działa, jest źle opisany, macie swoje propozycje - dajcie znać. Oto lista tych darmowych, wraz z krótkim opisem. Kolejność przypadkowa.
- Edysk.pl(http://www.edysk.pl/) - od 2001 roku działa w Polsce serwis z dyskami internetowymi, w wersji darmowej dają 100 MB powierzchni za darmo, a jeśli ją przekroczycie dopłacacie 0,01 zł za każde 10 MB. Do tego ciekawy program Bekaper.pl, do robienia kopii bezpieczeństwa online. Z szacunku warto się zainteresować polską myślą.
- Msejf.pl(http://msejf.pl/) - tutaj też mamy do czynienia ze sprytnym programem i serwisem, który magazynuje i zabezpiecza dane. W wersji darmowej to 1 GB powierzchni i brak zapisywania wielu wiersji tego samego pliku. Msejf to produkt znanej z pakietu biurowego OpenOffice.ux.pl firmy UX Systems.
- Orbitfiles.com(http://www.orbitfiles.com/) - dają za darmo 6 GB pojemności dysku, a jeśli potrzebujecie nieograniczonych niczym powierzchni, zapłacicie za to jedynie 5 dolarów/miesiąc. Za darmo możecie wysłać plik o maksymalnej wielkości 50 MB z limitem 10 GB/miesiąc. Po 30 dniach bez logowania, dane zostają usunięte.
- Badongo.com(http://www.badongo.com/) - to ciekawe miejsce, gdzie bez logowania można wrzucić i udostępnić plik przyjacielowi, a po zarejestrowaniu dostaniecie możliwość zarządzania zawartością swojego dysku w internecie. O ile przestrzeń dyskowa jest nieograniczona, to w darmowej wersji macie limity 12 GB transferu na dzień po zalogowaniu (pliki kasowane są po 90) i 4,8 GB na dzień bez logowania (pliki kasowane są po 50 dniach). Co jest dobre w Badongo.com - zdjęcia mają zapewniony byt wieczny.
- FileSavr.com(http://www.filesavr.com/) - bardzo użyteczne miejsce gdzie bez zbędnych reklam i wyskakujących okien, można szybko wrzucić zdjęcie do pokazania innym. Limit w takiej wersji na jeden plik to 50 GB. FileSavr oferuje też płatne konta gdzie dodatkowo można śledzić ile razy plik został ściągany, macie możliwość zabezpieczania prywatnych plików, dodawania haseł dostępu oraz obsługę przez managera plików.
- FileDropper.com(http://www.filedropper.com) - w zasadzie to samo co FileSavr.com z limitem na pojedynczy plik 5 GB.
- Windows Live SkyDrive(http://skydrive.live.com) - wbrew pozorom, to całkiem dobre i darmowe miejsce do trzymania swoich 25 GB danych. Wygodny dostęp, masa dodatków związanych z Windows Live. Jest w czym grzebać.
- Adrive.com(http://www.adrive.com/) - solidna usługa z pojemnością 50 GB w wersji darmowej ze sporymi możliwościami, a z jeszcze większymi w przypadku płatnych kont.
- drop.io(http://drop.io/) - szybki i świetny sposób na wrzucenie w sieć kilku plików, jest możliwość stworzenia własnego adresu i zabezpieczenia go hasłem. Plikom można ustawić okres ?przydatności do spożycia\ czyli czas jak długa mają być dostępne online. Duże możliwości. Polecam!
- FileFactory.com(http://filefactory.com/) - co prawda mamy do dyspozycji ?jedynie\ 300 MB, ale nasze pliki trzymane będą w nieskończoność, pod warunkiem, że będą ściągane. Mamy na to 7 dni.
- Xuploadz.com(http://xuploadz.com/) - a taki sobie serwis, z masą reklam. Maksymalna wielkość pliku to 2 MB. Do pojedynczych plików, raczej okazjonalnie. Przyjmuje tylko pliki GIF, JPG, PNG.
- NeeBit.com(http://neebit.com/) - tutaj w zależności od rodzaju pliku, mamy ograniczenia co do wielkości pojedynczego uloadu. Dla zdjeć (JPG, PNG, GIF, TIF, BMP) maks to 5 MB, dla plików Flash (SWF) to 15 MB, dla filmów (AVI, MPG, MPEG, MOV, MVW) to 125 MB, dla audio (WAV, MP3, MIDI, MP2, M4A) to 20 MB i dla tekstów (DOC, DOCX, PDF, TXT, RTF, PS, XLS, XLSS, PPS, PPT) maks to 10 MB. Do tego zabezpieczanie hasłem i kilka innych możliwości.
- Upmyfiles.com(http://www.upmyfiles.com/) - mamy tutaj (po zarejestrowaniu) niewiele, bo 250 MB powierzchni, do 10 jednocześnie przesyłanych (i ściąganych) plików, a kasowane są po 240 dniach bez downloadu. Wysyłać je można za pomocą strony www, ale i również za pomocą FTP.
- box.net (http://www.box.net/)- darmowa wersja tej usługi to 1 GB powierzchni, limit wielkości wysyłanego pliku to 25 MB. Jest też limit na transfer, w wysokości 10 GB/miesiąc. Ciekawą sprawą jest widget we flashu z podglądem zawartości do umieszczenia na np. swojej stronie.
- FileDen.com(http://www.fileden.com/) - 1 GB powierzchni, 50 MB na pojedynczy plik i transfer miesięczny 5 GB.
- DropSend.com(http://www.dropsend.com/) - dają 250 MB powierzchni dyskowej, a dodatkowo dają ciekawą opcję na wysyłanie mailem dużych plików (do 1 GB). W darmowej wersji z limitem do 5 wysyłek na miesiąc.
- DivShare.com(http://www.divshare.com/) - elegancko zrobiony serwis z 5 GB powierzchni i limitem 10 GB/miesiąc. Do tego, wasze wideo konwertowane są na wysokiej jakości Flash (podobnie jak na YouTube). Podobnie dzieje się ze zdjęciami - można zrobić z nic fajny pokaz slajdów we flashu. Ale to nie koniec - to samo dzieje się z muzyką (konwersja na streamingowane MP3) oraz innymi dokumentami (DOC i PDF można podglądać bezpośrednio przez przeglądarkę internetową). Polecamy!
- 4shared.com(http://www.4shared.com/) - 5 GB na wasze pliki, szybko, prosto i sprawnie. 100 MB limitu na upload pojedynczego pliku.
- FileQube.com(http://www.fileqube.com/) - całkiem wypasiony w opcje serwis (zarządzanie plikami przez www, udostępnianie, publikowanie zawartości za pomocą widgetów w javie na własnych stronach i inne) z 2 GB pojemności i limitem 150 MB na pojedynczy plik.
- MediaFire.com(http://www.mediafire.com/) - za darmo 100 MB na plik, ale za to bez limitu na pojemność konta, ilości uploadów, nie ma też ograniczeń jeśli chodzi o transfer. To prosty (ale nie prostacki) serwis, który można polecić.
- Megaupload.com(http://www.megaupload.com/) - 50 GB na wasze pliki, darmowe oprogramowanie do wysyłania i ściągania plików (download manager). A to wszystko w języku polskim. A to ważne. Minusem jest 25 s oczekiwania przez rozpoczęciem pobierania.
- RapidShare.com(http://www.rapidshare.com/) - klasyka w dziedzinie udostępniania i hostowania plików. Maksymalnie 200 MB na plik, możliwość wysyłania kilku plików jednocześnie.
- FastFreeUpload.com(http://www.fastfreeupload.com/) - 100 MB na pojedynczy plik, możliwość zabezpieczenia hasłem, serwis prosty do bólu, a to czasami plus.
- Uload-Drive.com(http://www.upload-drive.com/) - wyjątkowo uproszczony, do 450 MB w jednym pliku.
- Big2Send.com(http://www.2big2send.com/) - za darmo dają 1 GB powierzchni, 100 MB miejsca na dłuższe przechowywanie plików, 1 GB limitu transferu miesięcznie oraz 1 GB pojedynczego pliku. Pliki poza wspomnianymi wczesniej 100 MB, znikają po 5 dniach.
- BlazeLoad.com(http://www.blazeload.com/) - maksymalnie 10 plików jednocześnie, po 100 MB każdy. Do tego możliwość zalogowania się i dostęp do swoich plików.
- DropBox(http://www.getdropbox.com/) - program, który w połączeniu z usługą gromadzenia plików, pozwala na prostą synchronizację, upload i ściąganie plików z własnego dysku internetowego. Zapewniony jest też dostęp za pomocą strony www. Sam program dostępny jest dla Windows, Mac OS X oraz Linuxa.
- FileShaker.com(http://www.fileshaker.com/) - prosto i skutecznie. Do 10 GB pojedynczego pliku.
- myBloop.com(http://www.mybloop.com/) - nieograniczone niczym miejsce, specjalny program myBloopUploader, to ciekawa propozycja. Chwilowo z obszaru Polski nie da się zarejestrować, ale może się to jakoś zmieni niebawem.
- Oosah.com(http://www.oosah.com/) - kusi magiczną liczbą 1 TB powierzchni dyskowej, współpracą z komórkami z systemem Android oraz iPhonami. Dlatego można się zainteresować.
- FastFreeHosting.com(http://fastfreefilehosting.com/) - maksymalnie 50 MB na plik plus możliwość rozesłania linku ze strony do maksymalnie 1000 osób.
- HaveThis.net(http://www.havethis.net/) - prosty, ale przez to świetny hosting dla plików.
- Mozy.com(http://mozy.com/) - to nowoczesne narzędzie do robienia kopi bezpieczeństwa online, jest dostępne w wersji free, ale z ograniczonymi funkcjami. Warto zapoznać się bliżej i poznać możliwości.
- Humyo.com(http://www.humyo.com/) - porównywalny serwis z Mozy.com, w połączeniu z narzędziem do synchronizacji zawartości różnych komputerów, folderów i 10 GB miejsca za darmo. Warte wypróbowania.
- Sendshack.com(http://sendshack.com/) - tak, to serwis do wysyłania dużych plików, za dużo ze strony nie da się o nim dowiedzieć.
- SendSpace.com(http://www.sendspace.com/) - do 300 MB w pojedynczym pliku, a reszta nielimitowana. Tradycyjnie, jeśli przez jakiś czas plik nie jest ściągany, znika z serwisu.
- iFile.it (http://ifile.it/)- prościutko, a może i skutecznie.
- FairyShare.com (http://www.fairyshare.com/)- jeśl nie przeszkadza Wam dominujący na stronie różowy kolor, to czemu nie. Do 150 MB w wysyłanym pojedynczym pliku, do 750 MB w sumie, jeśli wysyłacie 5 plików jednocześnie.
- pkUpload.com(http://www.pkupload.com/) - wysłać tutaj i umieścić w internecie można plik o maksymalnej wielkości 200 MB, z możliwością dodania opcjonalnego opisu.
- UploadJokey.com(http://www.uploadjockey.com/) - z jego pomocą można wysłać plik lub pliki do różnych serwisów hostujących pliki. Ale po co?
- 5azin.net(http://www.5azin.net/) - można wysyłać na serwer dowolne pliki, pod warunkiem, że nie będą większe niż 40 MB.
- ElephandDrive.com(http://www.elephantdrive.com/) - w wersji darmowej dają jedynie 1 GB powierzchni dysku, usługi zaczynają być ciekawe od wersji płatnej. Dobre rozwiązanie dla wyłączanej właśnie usługi Xdrive.com.
Inne, które nie są całkowicie bezpłatne, ale można je przez jakiś czas testować albo po prostu są warte uwagi:
Uff... Skończyłem. Sporo przeglądania stron było przy tym. Dziękuję za dojście do końca! Przypominam - dajcie znać, jeśli wymienione powyżej serwisy działają słabo (jak świetnie, też dajcie!).