48 klatek na sekundę i 64‑kanałowy dźwięk. Tak, twórca "Hobbita" jest gadżeciarzem

Pierwsza część "Hobbita", ekranizacji książki fantasy J.R.R. Tolkiena, pojawi się już za kilka tygodni na ekranach kin. Sensację wzbudza nie tylko warstwa artystyczna i rozmach filmu, ale także technologie zastosowane podczas jego produkcji.

Kadr z filmu "Hobbit"
Kadr z filmu "Hobbit"
Wojtek Wowra

Pierwsza część "Hobbita", ekranizacji książki fantasy J.R.R. Tolkiena, pojawi się już za kilka tygodni na ekranach kin. Sensację wzbudza nie tylko warstwa artystyczna i rozmach filmu, ale także technologie zastosowane podczas jego produkcji.

Amerykanie będą mogli oglądać "Hobbita" od 14 grudnia. My oczywiście poczekamy nieco dłużej - do 28 grudnia. Nie rozumiem, jaki jest sens opóźniać premierę do okresu, w którym wszyscy w tym kraju są w rozjazdach - być może polski dystrybutor wie coś, czego my nie wiemy. Niezależnie od tego szybciej premiera "Hobbita" będzie nawet w Armenii.

Polacy nie tylko zobaczą 1. część "Hobbita" później niż Amerykanie czy Ormianie. Nie będą mogli również cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem, jaki obecnie można wygenerować w kinie. Chodzi o system Dolby Atmos. Pozwala on "mapować do 128 niezależnych elementów dźwiękowych" na sali kinowej z wykorzystaniem do 64 źródeł dźwięku.

7.1? To przeżytek!

Na pierwszy rzut oka jest to świetne rozwiązanie. Umożliwia lokalizowanie odgłosów czy efektów dźwiękowych w praktycznie każdym miejscu sali, także ponad widzami. Da się dzięki temu uzyskać np. efekt przelotu samolotu nad głowami czy skuteczniej wystraszyć widzów dźwiękami z tyłu podczas dobrego horroru.

[solr id="gadzetomania-pl-314286" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4579,niesamowite-gadzety-agenta-007" _mphoto="skyfall-650-314286-135x8-d36aa67.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4560[/block]

Tyle teorii. Jak to wygląda w praktyce? Niestety, nie dowiemy się tego w najbliższym czasie. Atmos jest dostępny wyłącznie w amerykańskich kinach. Pierwszym wykorzystującym go filmem była "Merida Waleczna". Do czasu premiery "Hobbita" Atmos będzie zainstalowany w ok. 80-100 sal w USA.

Czy kiedyś doczekamy się Atmosa w Polsce? Mało prawdopodobne, aby nastąpiło to w najbliższych latach. Na razie niektóre polskie kina (także duże multipleksy) wprowadzają zwyczaj wyświetlania filmów w telewizyjnym formacie panoramicznym (a nie kinowym). Poza tym każą sobie płacić dodatkowo za kupowanie biletów przez Internet ;)

"Hobbit", czyli opera mydlana

Amerykanie będą pewnie fonią zachwyceni. Inaczej może być ze stroną wizualną. "Hobbita" nakręcono w technologii 48 klatek na sekundę. Jest to pierwsza produkcja kinowa wykorzystująca ten standard. Kolejne części "Avatara" również najprawdopodobniej zostaną wyprodukowane w podobnej technologii (James Cameron nie podał jeszcze dokładnej liczby klatek).

Pierwsze opinie na temat tzw. 48p były raczej negatywne. Podczas imprezy CinemaCon 2012 grupa wybrańców zobaczyła 10 minut "Hobbita" w nowym standardzie. Widzowie stwierdzili, że obraz wyglądał "na zbyt prawdziwy", co więcej - estetyką przypominał niskobudżetowe opery mydlane z lat 70. (tzw. ujęcia teatralne).

Hobbit: Niezwykła podróż - Zwiastun 1 / Trailer 1 - Napisy PL [2012]

Jackson upiera się, że 48p pozwala na uzyskanie lepszego efektu 3D (tak, "Hobbit" oczywiście będzie w 3D) oraz zminimalizowanie migotania. Znany reżyser dobija tym samym ostatnie przejawy magii kina, sprowadzając estetycznie swój film do poziomu tytułów klasy B oglądanych w latach 90. na kasetach VHS pozyskiwanych z osiedlowej wypożyczalni.

O ile Dolby Atmos faktycznie ma szansę wnieść nową jakość do kina, 48p wydaje się jedynie marketingowym humbugiem stworzonym po to, aby po raz kolejny nakarmić masowego widza "nowościami". Ja sztucznego 3D nie widzę (sporo ludzi ma podobną taką przypadłość), mam więc nadzieję, że "Hobbit" będzie dostępny także w wersji standardowej, płaskiej i niemydlanej (2D, 24p).

Źródło: GizmodoGizmodoGizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.