5 kluczowych innowacji Opery

5 kluczowych innowacji Opery

opera10
opera10
Paweł Cebula
12.06.2009 16:30

Sytuacja Opery jako przeglądarki jest bardzo dziwna. Z jednej strony - wersja "desktopowa", która mimo bardzo długiej obecności na rynku cieszy się raczej małym zainteresowaniem. Po drugiej stronie Opera w wersji mobilnej, która bije rekordy popularności. Jak to możliwe, że tak innowacyjna przeglądarka cieszy się tylko kilkuprocentowym udziale w rynku przeglądarek?

Sytuacja Opery jako przeglądarki jest bardzo dziwna. Z jednej strony - wersja "desktopowa", która mimo bardzo długiej obecności na rynku cieszy się raczej małym zainteresowaniem. Po drugiej stronie Opera w wersji mobilnej, która bije rekordy popularności. Jak to możliwe, że tak innowacyjna przeglądarka cieszy się tylko kilkuprocentowym udziale w rynku przeglądarek?

Od czasu, gdy Firefox stał się dominatorem na rynku przeglądarek, większość zasług w kwestii innowacji spływa właśnie na produkt Mozilli. Dużo osób uważa, że wszelkiego rodzaju istotne funkcje dostępne w przeglądarkach zawdzięczamy właśnie Mozilli, ale tak naprawdę to właśnie Opera jest najbardziej innowacyjna przeglądarką na świecie.

  • Przeglądanie w kartachKto nie korzysta z przeglądania stron w kartach? Opcję tę oferuje praktycznie każda przeglądarka internetowa. Dla części osób, które wcześniej używały Internet Explorera (w wersji 6.0) bardzo dużym udogodnieniem było przeglądanie wielu stron www w obrębie tylko jednego okna. Funkcja ta nie została stworzona i opracowana przez Mozille, tylko przez Opera Software i to już w 1994 roku, chociaż w obecnej formie znana jest nam od 1997 roku.
  • Zapamiętywanie sesjiphoto position=\inside\105765/photoMożliwość zapamiętywania sesji - czyli otwartych kart ze stronami www - jest również w codziennym użyciu. Jeżeli nie korzystamy w danej chwili z przeglądarki, a do przeglądanych stron chcemy wrócić później, to nie musimy wykonywać dodatkowych czynności, tylko po prostu wyłączamy przeglądarkę. Pomaga to w zaoszczędzeniu czasu i pracy (na np. dodanie otwartych stron do ulubionych). Funkcja ta została zaprezentowana już w Operze 2 - w 1996 roku.
  • blokowanie reklam pop-upphoto position=\inside\105766/photoKtoś ma wątpliwości odnośnie użyteczności tej funkcji? Ja na pewno nie. Blokowanie wyskakujących okienek z reklamami zostało zaprezentowane w Operze 5 w 2000 roku, a od tamtego czasu przeglądarka ta dodatkowo zyskała możliwość selektywnego wybieranie elementów stron internetowych, które zostaną zablokowane. Konkurencja Opery (IE, Firefox) wprowadziła tę opcję niewiele później.
  • Szybkie wybieraniephoto position=\inside\105767/photoKażdy z nas posiada grupę kilku - kilkunastu stron, które odwiedza za każdym razem, gdy ma dostęp do Internetu. Opera Software dostrzegła to i w wersji 9.20 (2007 rok) wprowadzona została funkcja Speed Dial (szybkie wybieranie). Użytkownik ma możliwość dodania miniatur 9 stron, które będą wyświetlane przy otwarciu nowej karty, dając tym samym szanse na szybsze przejście na wybraną stronę. Idea ta w nieco zmienionej formie jest teraz dostęp w Google Chrome i ostatnio zaprezentowanym Safari 4.
  • Czytnik RSSphoto position=\inside\105768/photoStopniowo coraz dłużej i intensywniej korzystając z sieci, powiększa się grupa naszych ulubionych stron, które regularnie odwiedzamy sprawdzając, czy aby nie pojawiły się nowe informacje. Speed Dial sprawdza się przy kilku stronach, \Zakładki\ przy kilkunastu - kilkudziesięciu, ale co w sytuacji, gdy takich stron mamy np. 200? Właśnie dlatego bardzo przydatna jest możliwość subskrypcji kanału RSS. Pierwszą przeglądarką, która pozwoliła czytać informacje pochodzące z wielu stron w jednym miejscu, bez używania zewnętrznej aplikacji była oczywiście Opera (7.50) i to w 2003.

Tak naprawdę, to przykładów innowacyjności Opery jest znacznie więcej - chociażby w bardzo istotnej kwestii jaką są standardy sieciowe. Co w takim razie Opera Software robi nie tak, że ma świetne pomysły, wdraża ja jako pierwsza i wszyscy z nich korzystają... w aplikacjach konkurencji? Swoją drogą, z Operą jest jak z Mercedesem klasy S - wszyscy patrzą z zaciekawieniem, co pojawia się w kolejnych wersjach, bo wiedzą, że za jakiś czas to samo oferować będą inni.

Źródło: OperaGeekTechnicaSysFix

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)